۹۴درصد مخزن سد کوثر گچساران پر شد

گچساران-ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: با احتساب بارش های چند روز اخیر در حال حاضر ۹۴درصد حجم مخزن سد کوثر گچساران پر شده است.  

 علی داودی مهر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در زمان حاضر ۵۱۴ میلیون مترمکعب در مخزن سد کوثر ذخیره شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی از ابتدای سال آبی تاکنون در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ۳۵۴ میلیمتر است افزود: در حال حاضر حجم خالی مخزن سد کوثر ۳۳ میلیون مترمکعب است.

وی بیان کرد: دبی ورودی آب سد کوثر هم اکنون ۵۱ مترمکعب بر ثانیه و دبی خروجی آن نیز ۴۴مترمکعب بر ثانیه است.

داودی مهر با بیان اینکه حجم رها شده جهت پیش بینی سیلاب از ابتدای فروردین سال جاری تاکنون ۲۷ میلیون مترمکعب بوده اظهار داشت: کل ورودی به مخزن سد کوثر از ابتدای سال آبی تاکنون  ۲۵۳ میلیون مترمکعب و کل خروجی از مخزن از ابتدای سال آبی نیز ۲۳۶ میلیون مترمکعب بوده است.

وی، افزود: از ابتدای سال آبی میزان کل مصرف از سد کوثر به تفکیک۲۱ میلیون مترمکعب برای کشاورزی، ۲ میلیون مترمکعب برای صنعت و ۹۴ میلیون مترمکعب برای آشامیدنی و ۵۶ میلیون مترمکعب نیز برای سایر مصارف بوده است.

سد کوثر آب آشامیدنی ۲۰ شهر و ۲ هزار روستا با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت را در استان‌های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و فارس تأمین می‌کند.

آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می‌شود و این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می‌آید.

قرار است آب آشامیدنی شهرهای دهدشت، سوق، لنده و چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد هم از سد کوثر تأمین شود.

سد ملی کوثر در ۵۵ کیلومتری شمال غرب دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.

سد کوثر تنها سد بتنی مورد استفاده در کهگیلویه و بویراحمد است.

۲ سد چم شیر و تنگ سرخ در این استان مراحل ساخت خود را طی می‌کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha