یک میلیون راس دام در کردستان واکسینه می‌شود

سنندج - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: یک میلیون راس دام در این استان طی نخستین مرحله از عملیات مایه‌کوبی بر علیه بیماری‌های آبله و شاربن دامی واکسینه می‌شود.

مجتبی ورمقانی روز سه‌شنبه با اشاره به اینکه عملیات واکسیناسیون دامی علیه بیماری آبله و شاربن دامی از روز شنبه آغاز و به مدت ۴۵ روز ادامه دارد، اظهار داشت: ۲۰ گروه دامپزشکی استان به مدت ۴۵ روز کاری یک میلیون راس دام را علیه این بیماری‌ها واکسینه می‌کنند.

وی اضافه کرد: در این طرح حدود ۲ میلیون نوبت سر عملیات مایه کوبی انجام می‌شود که شامل یک میلیون راس علیه آبله گوسفندی، ۱۵۰ هزار راس آبله بزی، ۸۰۰ هزار راس شاربن گوسفند و بز، ۵۰ هزار راس شاربن گاو و گوساله و یک هزار و ۵۰۰ راس شاربن تک سمی است.

مدیرکل دامپزشکی کردستان افزود: این طرح با همکاری گروه‌های دولتی و بخش خصوصی همکار دامپزشکی با اولویت واکسیناسیون دام‌های مناطق مرزی، کانون‌های بیماری، مناطق پرخطر و دامداری‌های صنعتی و نیمه‌صنعتی پوشش داده انجام می‌شود.

ورمقانی یادآور شد: از دامداران درخواست کرد با وجود شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های تردد، نیروهای دامپزشکی برای خدمات‌رسانی آماده انجام وظیفه هستند لذا با اکیپ‌های اعزامی دامپزشکی نهایت همکاری را بعمل آورند.     

وی تاکید کرد: واکسیناسیون یکی از مهمترین اقدامات اجرایی برای تامین امنیت بهداشتی دام است و برای بیماری های استراتژیک واکسن به صورت رایگان و یا یارانه‌ای در اختیار دامداران استان قرار می‌گیرد.

واکسیناسیون دام های سبک و سنگین علیه بیماری های بروسلوز، شاربن، هاری، لمپی اسکین و طاعون نشخوارکنندگان کوچک، کزاز و شاربن علامتی، طاعون، تب برفکی، سل، آبله، آنتروتوکسمی، قانقاریا و آگالاکسی و دیگر بیماری ها سالانه به صورت رایگان با همکاری اکیپ های بخش خصوصی و دولتی انجام می شود.

کردستان دارای سه میلیون واحد دامی است که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس آن گوسفند و بز، ۲۳۰ هزار راس بز و بزغاله، ۲۳۰ هزار راس گاو و گوساله و ۱۲ هزار و ۳۰۰ راس تک سمیان است.

حدود ۶۰ هزار بهره بردار بطور مستقیم در امر پرورش دام مشغول بکار هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =