عطوان: احتمال بازگشت سوریه به اتحادیه عرب با حمایت امارات وجود دارد

تهران- ایرنا- «عبدالباری عطوان» سردبیر نشریه «رأی الیوم» روز یکشنبه در مطلبی، از احتمال بازگشت سوریه به اتحادیه عرب با حمایت و همکاری امارات متحده عربی خبر داد.

به گزارش رأی الیوم، عطوان نوشته است: معتقد نیستیم که باید تحول سریع در روابط میان امارات متحده عربی و سوریه را با شیوع کرونا در سوریه ارتباط داد؛ زیرا که اولاً دیگر دلایلی که منجر به تنش میان دو طرف شده بود، وجود ندارد؛ ثانیاً ائتلاف امارات با عربستان سعودی از هم پاشیده شده و ثالثاً روابط میان تهران و ابوظبی بسرعت تغییر یافته و اختلافات میان دو کشور در مقایسه با پنج تا شش سال پیش تا حدود زیادی کاسته شده است.

وی افزوده که از همه مهم تر اینکه دولت سوریه مقاومت کرده و بر همه توطئه‌ ها علیه خود غلبه یافته و هم‌اکنون به عنوان یک قدرت عربی منطقه ‌ای تأثیرگذار در حال بازیابی جایگاه خود است و عضو ائتلاف مقاومت است؛ ائتلافی که در مقطع کنونی قوی‌ترین ائتلاف در منطقه بوده و همه روی آن حساب می‌کنند.

عطوان می نویسد: به همین خاطر باید به تماس تلفنی اخیر محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی با بشار اسد رییس جمهوری سوریه و به دنبال آن به اظهارات «انور قرقاش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجی که خواهان کمک به سوریه برای مقابله با کرونا شده بود، توجه کرد؛ چرا که این گونه تغییرات سریع در اظهارات مقام های اماراتی، احتمالاً منجر به غافلگیری‌های دیگری شود.

به نوشته عطوان، مهمترین این غافل‌گیری‌ها این است که امارات، جناحی را رهبری کند که خواهان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب است و بعید نمی‌دانیم که در آینده به سفر قریب الوقوع محمد بن زاید و وزیر خارجه امارات به دمشق منجر شود.

وی در ادامه نوشته است: امارات کمک های بشردوستانه به ایران ارسال کرد و وزیر خارجه این کشور در  اقدامی که همه ورق‌های دیپلماتیک را بر هم زد، با همتای ایرانی خود تماس تلفنی برقرار کرد و این به معنای آن است که ابوظبی سیاست خارجی‌ در پیش گرفته که مستقل از متحدان عرب در خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی است و منافع خود را در دوری از سیاست های تنش‌زا و دشمنی می بیند.

این نویسنده اردنی، اظهارات انور قرقاش را به بولدزری تشبیه کرد که راه را در برابر این اقدام بزرگ هموار کرده و افزوده است: بررسی رسانه‌های رسمی امارات نشان می‌دهد که لحن این رسانه‌ها در برابر سوریه، ایران و محور مقاومت تغییر کرده  است و دیگر از ادبیات قدیم استفاده نمی ‌کند. الله اعلم ... 

ولیعهد ابوظبی دو هفته  پیش در گفت‌ وگوی تلفنی با «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه بر حمایت ابوظبی از مردم سوریه در شرایط کنونی (شیوع کرونا) تأکید کرد.

آخرین گفت‌ وگوی بن زاید و اسد به پیش از قطع شدن روابط دو کشور پس از جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی بر می‌گردد؛ هرچند برخی منابع آگاه گزارش داده بودند که در سال‌های گذشته تماس‌های سرّی میان مقام‌های سیاسی دو کشور در سطوح بالا ادامه داشته است.

پس از آن که اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۱ عضویت سوریه را در این نهاد به حال تعلیق در آورد؛ کشورهای عربی از جمله امارات، سفیران خود را از دمشق فرا خواندند و روابط خود را با دولت دمشق قطع کردند. اما امارات، هفتم دی‌ماه ۱۳۹۷ سرانجام پس از سال‌ها بار دیگر سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد.

وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات در آن زمان اعلام کرد؛ این اقدام، بیانگر تمایل دولت ابوظبی برای بازگرداندن روابط دو کشور برادر به روند طبیعی خود است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =