۲۵ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۰۱
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 83748494
۰ نفر

برچسب‌ها

سدهای خراسان شمالی خسارت سیلاب را کاهش داد

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: وجود سدها در استان، سبب مهار آب‌های روان و کاهش میزان خسارات سیلاب‌های اخیر شد.

سیدعقیل مرتضوی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سیل اخیر، سیلاب با دبی ۳۰ مترمکعب در ثانیه وارد سد بیدواز در شهرستان اسفراین شده و دبی آب ورودی به سد شیرین دره در مانه وسملقان هم ۲۵ مترمکعب در ثانیه ثبت شده است.

وی افزود: سد بارزو در شهرستان شیروان هم سیلابی با دبی ۲۰ مترمکعب در ثانیه را مهار کرده است.

مرتضوی تصریح کرد: در صورتی که این میزان سیلاب مهار نمی شد، خسارات بسیاری به زمین های کشاورزی پایین دست، وارد می آمد.

وی گفت: ظرفیت‌سازی لازم در سدهای استان ایجاد شده و اکنون برای مهار سیلاب‌های احتمالی آمادگی وجود دارد و در صورت نیاز، نسبت به رهاسازی بخشی از آب ذخیره شده در پشت سدهای استان اقدام می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اجرای طرح های لایروبی رودخانه ها هم تاثیر زیادی در کاهش مخاطرات سیل داشته است.

وی تصریح کرد: در سال ۹۸، اجرای طرح لایروبی رودخانه ها در طول ۴۰ کیلومتر انجام شده است که این میزان نسبت به سال قبل از آن ۱۰ برابر شده بود.

بارندگی‌های رگباری شنبه‌شب در خراسان شمالی موجب جاری شدن سیلاب و بروز خساراتی به حوزه های زیرساختی از جمله راههای استان در مناطق مختلف شد.

بیشترین میزان این بارندگی ۴۰.۱ میلی متر و مربوط به منطقه بام و صفی آباد اسفراین بوده است.

میانگین بارندگی سالانه خراسان شمالی ۲۴۰ میلی متر است.    

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در سال ۹۷، تنها در طول حدود چهار کیلومتر از رودها انجام شده بود.

اکنون هشت سد با ظرفیت ذخیره سازی ۲۳۴ میلیون مترمکعب آب در خراسان شمالی در دست بهره برداری است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha