نگرانی کمیسیون اروپا از اقتدارگرایی در مجارستان به بهانه کرونا

تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون اروپا ضمن انتقاد از افزایش اختیارات دولت مجارستان برای مقابله با بحران کرونا، در مورد به خطر افتادن دموکراسی در این کشور هشدار داد.

رویکرد «ویکتور اوربان» به بحران کرونا نگرانی هایی را در سراسر اروپا برانگیخته است. برخی دموکراسی این کشور را در معرض خطر می دانند. در این میان «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا می خواهد نظارت بیشتری بر فعالیت دولت ها انجام گیرد.

وی در گفت وگو با نشریه «بیلدآم زونتاگ»، بوداپست را به خاطر لایحه بحث برانگیز اختیارات ویژه دولت برای مقابله با کرونا مورد انتقاد قرار داد و تهدید به اقدام قانونی کرد.

فون در لاین گفت: اگر محدودیت ها بیش از حد مجاز باشند، آماده عمل هستیم، بنابر این امکان رسیدگی به تخلفات وجود دارد.

وی با بیان این که دیگر مقامات اروپایی نیز در حال حاضر خواستار گام های مشخص علیه مجارستان هستند، هشدار داد: چنین روشی می تواند به دادرسی در دیوان عدالت اروپا منجر شود.

نخست وزیر راست گرای مجارستان «ویکتور اوربان» اواخر ماه مارس (اواسط فروردین) با ارائه لایحه ای به پارلمان، اختیارات گسترده ای برای مقابله با بحران کرونا دریافت کرد. به این ترتیب او می تواند بدون محدودیت زمانی و احتمالاً بدون کنترل پارلمان، کشور را اداره کند.

این در حالی است که منتقدان اروپایی و بین‌المللی می‌گویند با توجه به ممنوعیت برگزاری هرگونه انتخاباتی در دوره فوق‌العاده، حزب فیدس و نخست وزیر که رهبر آن است، عملا می‌توانند قدرت را تا هر وقت که مایل باشند در اختیار بگیرند.

دولت مجارستان علاوه بر ممنوعیت برگزاری انتخابات در دوره قرنطینه، مجازات های سنگین تا ۵ و ۸ سال زندان برای خروج غیرقانونی از خانه و انتشار اخبار جعلی در نظر گرفته است که این اقدام به‌ویژه نگرانی دیده‌بان حقوق بشر و شورای اروپا را برانگیخته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha