هدف‌گذاری پوشش ۹۹ درصدی نوآموزان بدو ورود به دبستان

تهران - ایرنا - سازمان آموزش و پرورش استثنایی اعلام کرد: طرح سنجش سلامت از طرح‌های خوب و استثنایی با پوشش ۹۹ طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان، افزایش پوشش پیش دبستانی‌ها از ۵۰ درصد به ۷۰ درصد، داده‌کاویی نتایج طرح سنجش و افزایش روایی و اعتبار آزمون سنجش از برنامه‌های سازمان در سال جاری است.

به گزارش روز یکشنبه سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور،   معاون وزیر در نشست شورای شورای سیاستگذاری "طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی"  با بیان اینکه طرح سنجش فراگیرترین طرح در آموزش و پرورش استثنایی است، اظهار داشت: شرایط کشور و آموزش و پرورش با وجود ویروس کرونا  تغییر کرده است و با توجه به این شرایط برای طرح سنجش در سال تحصیلی پیش رو سه سناریوی مختلف طراحی شده است.

وی افزود: در صورتی که شرایط جامعه به شرایط عادی برگردد و فعالیت مدارس به زودی آغاز شود  طرح  سنجش نیز مطابق با سال های گذشته انجام خواهد شد.

معاون وزیر با بیان اینکه سناریوی دوم بر اساس وجود بحران در حد متوسط برنامه ریزی شده است، افزود: اگر بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا  تجمعات تا اواخر شهریور ممنوع باشد و یا  زمان پایان سال تحصیلی جاری تغییر کند  می توان با تغییر زمان برگزاری آزمون های سنجش و همچنین افزایش تعداد مراکز،  طرح سنجش در کشور کار را به انجام رساند.

 وی افزود: بدترین حالت این است که در سال جاری نتوانیم به صورت فیزیکی مراکز سنجش را راه اندازی کنیم که در اینصورت باید دنبال شرایط دیگری برای طرح سنجش باشیم.

 معاون وزیر با بیان اینکه در سال گذشته پوشش طرح سنجش نو آموزان بدو ورود به دبستان ۹۷ درصد بود اظهار داشت: برنامه ریزی برای پوشش ۹۹ درصدی نوآموزان از طریق همکاری و هماهنگی با معاونت آموزش ابتدایی  جهت شناسایی بازمانده ها و مداخلات موثر در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: پوشش طرح برای پیش دبستانی ها در سال گذشته ۵۰ درصد بود که امیدواریم با برنامه ریزی صورت گرفته شده این پوشش در سال جاری به ۷۰ درصد برسد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه از نتایج طرح سنجش تاکنون آموزش و پرورش بی بهره بوده و  استفاده مناسبی نشده است اظهار داشت: داده کاوی و تحلیل آماری داده های بدست آمده از طرح سنجش و ارائه  تحلیل ها به سایر  بخش های آموزش و پرورش و دستگاه های مرتبط با آموزش و پرورش از جمله برنامه های سال جاری می باشد.

وی افزود: پایگاه جامع فیزیکی و مجازی آزمون ها برای افزایش  روایی و اعتبار آزمون سنجش از دیگر برنامه های در دست انجام سازمان می باشد.

 معاون وزیر خواهان ارتباط قوی تر و انعقاد تفاهم نامه با دستگاه های برون سازمانی شد و افزود: اگر غربالگری کودکان که توسط دستگاه های نظیر وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی انجام میگیرد هماهنگ با آموزش و پرورش باشد می شود برای مداخله بهنگام نیز برنامه ریزی مناسب داشت.

وی در پایان تاکید کرد: سنجش رایگان دانش آموزان مناطق محروم، دانش آموزان عشایر و دانش آموزانی که به طریقی درگیر کرونا شده اند در سال جاری نیز انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha