وعده ترامپ برای نجات اقتصاد آمریکا؛ واقعیت یا ترفند انتخاباتی؟

تهران – ایرنا – دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکا که سخت در مخمصه کرونا و ابعاد گسترده ابتلا، مرگ و میر و زیان‌های سنگین اقتصادی آن گرفتار شده، با دادن وعده‌هایی چون احیای سریع اقتصاد کشورش، سعی دارد دست کم تا زمان برگزاری انتخابات در ماه نوامبر سال جاری، مانع از تخریب بیش از پیش وجهه خود نزد آمریکاییان شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ترامپ ساعاتی پیش در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، با بهره گیری از احساسات مردم آمریکا نسبت به جان باختگان بیماری کرونا و با ترفند بازی با الفاظ، وعده داد: ما به پاس تمامی آنهای که جان خود را به علت ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند، باردیگر اقتصاد این کشور را خواهیم ساخت.

وعده‌هایی از سر استیصال، آن هم در فاصله حدود شش ماه مانده به انتخابات سرنوشت ساز 2020، شاید آخرین تیرهای ترکش ترامپ برای بازگرداندن بخشی از شانس خود برای پیروزی در این انتخابات است؛ شانسی که حالا سخت تحت الشعاع شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است.

بنابراین گزارش ترامپ ادعا کرد که انتظار دارد بازسازی دوباره اقتصاد آمریکا به  سرعت و شتابی همچون یک موشک فضایی باشد، چراکه آمریکایی ها مستحق بازگشتن به مشاغل خود هستند ضمن اینکه «بسته محرک مالی» دو تریلیون دلاری نیز از سوی دولت برای تسکین و کمک پرداخت می شود.

وی درباره بازگشت آمریکایی ها بر سرکار و اظهار نظر درمورد ازسرگیری فعالیت های اقتصادی دراین کشور به فاکس نیوز گفت: تصور می کنم که (احیای اقتصادی آمریکا) صعودی شگفت آور  داشته باشد.

ترامپ درمورد شمار جان باختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا که بازگشت به کار باعث نگرانی بسیاری از کارشناسان و جامعه این کشور شده است، به این شبکه خبری گفت: مقابله با ویروس کرونا در آمریکا به درستی صورت گرفت، چنانچه از دستور العمل های بهداشتی پیروی نکرده بودیم، مانند فاصله اجتماعی، ممکن بود کشور شمار عظیمی از قربانیان به این ویروس را تجربه می کرد.

هنوز زمان زیادی از روزی که ترامپ شیوع کرونا در کشورش را دست کم گرفته و بود تصور نمی کرد تنها در مدت چند روز، رویای "آمریکا اول" او به رتبه نخست شمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان تبدیل شود، نگذشته است. 

تارنمای خبری فاکس نیوز نوشت : وی درپاسخ به این پرسش که  چه زمانی را برای از سرگیری فعالیت های اقتصادی در آمریکا اعلام خواهد کرد گفت که اعلام زمان بازگشایی اقتصادی در آمریکا یکی از بزرگترین تصمیم گیری‌ها در ریاست جمهوری او است.

بحران ویروس کرونا در آمریکا، دونالد ترامپ را بر سر دوراهی دشواری قرار داده است؛ گشایش فعالیت‌های اقتصادی یا نجات جان انسان‌ها؛ تصمیمی که او را دست به دامن «خدا» ساخت.

ترامپ ۲۳ فروردین ماه 1399 در نشست خبری کاخ سفید گفت: تصمیمی برای بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در آمریکا گرفته است؛ تصمیمی که یکی از بزرگترین و دشوارترین تصمیم‌ها در طول عمرش بوده و فقط به خدا امید بسته که کاری درست باشد.

رئیس جمهوری آمریکا در این  نشست خبری افزود: ماندن در خانه هم به مرگ منجر می‌شود که برای این کشور بسیار ناراحت کننده است؛ اگر به آمارها نگاه کنید می‌بینید که مرگ‌های مختلفی بر اثر خانه ماندن رخ داده است؛ بنابراین این یک تصمیم بزرگی است، همانطوری که گفتم، این بزرگترین تصمیمی است که می‌خواهم بگیرم.

ترامپ که تا پیش از همه‌گیری ویروس کرونا در آمریکا، قدرت اقتصادی این کشور را  برگ برنده خود می‌دانست، اکنون با افزایش بی‌سابقه بیکاری به بیش از ۱۶ میلیون نفر و درخواست ۶ میلیون و ۶ هزار کمک بیکاری مواجه است؛ این موضوع همچنین بر انتخاب دوباره او در صورت برگزار شدن انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در زمان مقرر، تاثیر گذارده است.

ضرر اقتصادی ناشی از تعطیلی  واحدهای اقتصادی کوچک و بزرگ در آمریکا هر ساعت هزینه گزافی برای دولت فدرال و اقتصاد آمریکا به همراه دارد.

 دکتر «آلبرت فائوچی» مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، در نشست خبری کاخ سفید، با هشدار نسبت به هرگونه بازگشایی کشور، گفته بود که بازگشتن به حالت عادی در آمریکا باید تدریجی و زمانی انجام شود که بتوان همه افراد را در برابر این ویروس محافظت کرد.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز  یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر گذشت و  آمریکا با بیش از 533 هزار مبتلا و 20هزار 580 جان باخته، در صدر کشورهای جهان قرار گرفته است.

**۱۳۰۲**

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha