امکان برگزاری جلسه آنلاین دفاع از پایان‌نامه در دانشگاه اصفهان فراهم شد

اصفهان - ایرنا - مدیر پژوهشی دانشگاه اصفهان گفت: امکان برگزاری جلسه دفاع از پایان‌نامه‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی به‌صورت برخط (آنلاین) در این دانشگاه با توجه به درخواست دانشجو و شرایط موجود فراهم شد.

مهدی مومنی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با وجود برگزار نشدن کلاس‌های درس در این روزهای شیوع بیماری کرونا، روند پژوهش و آموزش در دانشگاه اصفهان متوقف نشده است.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط موجود، شیوه‌نامه دفاع از پایانامه‌ها به‌صورت برخط (OnLine) در شورای پژوهشی دانشگاه اصفهان تصویب شد، اظهارداشت: تاکید دانشگاه با توجه به اهمیت جلسه دفاع از پایان‌نامه این است که این جلسه به‌صورت حضوری و باشکوه برگزار شود اما به دلیل وضعیت بوجود آمده ممکن است در برخی موارد امکان حضور دانشجو یا استادان راهنما وجود نداشته باشد.

مومنی خاطرنشان کرد: ممکن است در این روزها دانشجویی به‌دلایل مختلف از جمله ابتلای خودش یا یکی از بستگانش به بیماری کرونا یا سکونت در شهر یا استان دیگری امکان مراجعه حضوری برای جلسه دفاع را نداشته باشد و همین موضوع می‌تواند برای استاد راهنما یا ناظر نیز بوجود آید.

وی ادامه داد: به همین دلیل، شورای پژوهشی دانشگاه اصفهان اقدام به تهیه و تدوین شیوه‌نامه دفاع از پایان‌نامه به‌صورت برخط به‌طور دقیق و مفصل و با راهنمایی کافی و مشروح کرد تا این جلسه‌ها در صورت نیاز به‌صورت آنلاین و با کیفیت قابل قبول برگزار شود.

مدیر پژوهشی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در این شیوه‌نامه، روش اجرایی و نظارتی کاملی برای انواع جلسه‌های مرتبط مانند دفاع کارشناسی ارشد و دکترا، ارائه و دفاع از عناوین پیشنهادی، ارائه گزارش پیشرفت تحقیقات و امتحان جامع پژوهشی مشخص شده است، گفت: دانشجویانی که متقاضی برگزاری این جلسه به‌صورت برخط هستند می‌توانند درخواست خود و مدارک لازم را برای استاد راهنما ارسال کنند و منتظر اعلام تاریخ و سامانه اینترنتی باشند.

وی با اشاره به برگزاری کلاس‌های درس دانشگاه اصفهان به‌صورت برخط در ماه‌های اسفند گذشته و فروردین، افزود: ممکن است کیفیت همه آنها در حد عالی نباشد اما روند خوبی داشته و امید است جلسه‌های دفاع از پایان‌نامه نیز با کیفیت مناسب برگزار شود.

مومنی با بیان اینکه اگر امکان برگزاری حضوری جلسه دفاع پایان‌نامه وجود داشته باشد این کار با رعایت همه شرایط و دستورهای بهداشتی انجام می‌شود، تصریح کرد: اما اگر امکان برگزاری این جلسه به هر دلیلی و با ارایه مدارک مستند فراهم نبود، دفاع از پایان‌نامه به‌صورت آنلاین و از طریق سامانه‌های اینترنتی با نظارت یکی از کارشناسان فناوری اطلاعات دانشگاه برگزار خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه هنگام برگزاری این جلسه‌ها، استاد ناظر باید در محل دانشکده حضور داشته باشد، خاطرنشان کرد: اگر به دلیلی مانند ابتلا به بیماری امکان حضور استاد ناظر فراهم نبود یک روز قبل از برگزاری جلسه می‌توان نسبت به تغییر اقدام کرد.

مدیر پژوهشی دانشگاه اصفهان با اشاره به فراهم بودن امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و فعال بودن چند بستر و سامانه اینترنتی برای برگزاری جلسه‌های آنلاین از جمله سیستم مدیریت آموزش( LMS) در این دانشگاه، گفت: در هنگام برگزاری جلسه دفاع پایان‌نامه باید ارتباط تصویری وجود داشته باشد.

وی توضیح داد: اگر افرادی مانند دانشجویان، استادان و کارشناسان نیز خواهان دسترسی به جلسه‌های آنلاین پایان‌نامه هستند این کار باتوجه به تشخیص و تصمیم دانشکده‌ها امکان‌پذیر است.

مومنی خاطرنشان کرد: هر سال به‌طور میانگین حدود یکهزار و ۷۰۰ دانشجوی مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه اصفهان از پایان‌نامه خود دفاع می‌کنند.

دانشگاه اصفهان بعنوان دانشگاه جامع و مادر استان اصفهان دارای حدود ۱۵ هزار دانشجو و ۶۵۰ عضو هیات علمی و یکی از دانشگاه‌های برتر کشور است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha