بحران کرونا در غرب؛ مجالی برای پولشویی مافیا

تهران- ایرنا- کارشناسان هشدار می‌دهند که شرایط ناشی از بحران کرونا، فرصت مناسبی را برای جرائم سازمان‌یافته از جمله پولشویی مافیا فراهم کرده است.

بحران‌های اقتصادی و فاجعه‌های طبیعی همیشه امکانات بیشتری برای جرائم سازمان‌یافته فراهم کرده‌اند. به همین دلیل کارشناسان جنایی و مقامات قضایی ایتالیایی این روزها نسبت به فعالیت‌های گسترده گروه‌های مافیایی ایتالیا، یعنی اندرانگتا (مافیای مستقر در کالابریا)، کازا نوسترا (مافیای سیسیل) و کامورا (مافیای ناپل) هشدار می‌دهند.
«آنتونیو تالیا» روزنامه‌نگار و نویسنده کتابی در باره اندرانگتا روز شنبه ۲۳ فروردین در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی آلمانی ان تی وی (ntv) تاکید کرد که بحران کرونا فرصت مناسبی برای خودنمایی تبهکاران سازمان‌یافته به‌وجود آورده است.

چندی پیش نیز روزنامه آلمانی "دی ولت" هشدار داده بود که اتحادیه اروپا باید مواظب باشد که کمک‌های مالی به ایتالیا برای چیرگی بر بحران کرونا در نهایت باعث تقویت گروه‌های مافیایی نشود.

مقاله این روزنامه آلمانی خشم ایتالیایی‌ها، به‌ویژه «ماتئو سالوینی» نخست‌وزیر پیشین ایتالیا و «لوئیجی دی مایو» وزیر امور خارجه این کشور را برانگیخت. برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی این مقاله را دستمایه انتقاد به آلمان قرار دادند و دولت و مردم این کشور را به برخوردهای "نژادپرستانه" متهم کردند.

نگرانی از تکرار مورد اسلواکی

با این حال آنتونیو تالیا نیز مانند "دی ولت" معتقد است که کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به ایتالیا می‌تواند برای مافیا منبع درآمد تازه‌ای شود. او البته تاکید می‌کند که مافیا به‌طور مستقیم به پول‌های اتحادیه اروپا دست نمی‌یابد بلکه می‌تواند از راه‌های گوناگون از آن بهره‌مند ‌شود.
روزنامه‌نگار ایتالیایی در این راستا به فعالیت مافیا در اسلواکی اشاره می‌کند که پس از پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا، برای شرکت‌های اسلواکی امکاناتی برای دست‌یابی به منابع مالی اتحادیه فراهم می‌کرد و در مقابل از آنان بهره می‌برد.
تالیا تصریح می‌کند: «مهم‌تر از همه چیز برای مافیا این است که بتواند راه‌هایی برای شستن پول‌های کثیف خود ایجاد کرده و در بخش‌های مختلف اقتصادی سرمایه‌گذاری کند».
به همین دلیل کارشناسانی مانند «فدریکو کافیرو دراهو» دادستان کل مبارزه با مافیا در ایتالیا، تاکید می‌کنند که نه تنها ایتالیا بلکه تمامی کشورهای اروپایی باید با سخت‌تر کردن قوانین، کنترل شدید چرخش وجوه نقد و سرمایه‌گذاری‌ها و همچنین هشیاری در مناقصه‌های عمومی، جلوی گسترش فعالیت‌های گروه‌های مافیایی را بگیرند.

هشدار در مورد «مافیای نیکوکار»

کارشناسان می‌گویند که گروه‌های مافیایی در سه سطح محلی، ملی و بین‌المللی فعالیت می‌کنند. جالب این که معمولا در سطح محلی به عنوان یک گروه نیکوکار ظاهر می‌شوند، به نیازمندان کمک‌های "بلاعوض" یا وام‌های "کم‌بهره" می‌دهند و در مقابل از آنها انتظاراتی دارند که می‌تواند به اعمال جنایی بیانجامد.
آنها به‌ویژه در مناطقی که تنگدستان زندگی می‌کنند فعال هستند و در برخی نقاط از یک خانه به خانه دیگر می‌روند و "کمک‌های" خود را عرضه می‌کنند.
به عنوان نمونه در پالرمو برادر یکی از سران زندانی مافیا در "کوارتیر ذن"، در یکی از فقیرترین محله‌های شهر بسته‌های مواد غذایی پخش کرده است. پس از آنکه سالوو پالاتسولو، روزنامه‌نگار لارپوبلیکا از این اقدام گزارشی انتقادی منتشر کرد، بلافاصله مورد تهدید قرار گرفت.
فرد توزیع‌کننده در اینترنت چنین نوشت: «همشهریان عزیز، دولت نمی‌خواهد ما به فقیران کمک کنیم زیرا مافیایی هستیم. به جای اینکه از ما تشکر کنند، در روزنامه‌هایشان علیه ما خبرهای نادرست منتشر می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha