کاهش محبوبیت ترامپ، مشاورانش زنگ خطر را به صدا در آوردند

تهران- ایرنا- حضور پی در پی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نشست‌های خبری در کاخ سفید درباره شیوع کرونا و حرف‌هایی که او هر از گاهی و بی‌مهابا در این باره به زبان می‌راند، زنگ خطر کاهش بیشتر محبوبیت او در را در این شرایط بحرانی آمریکا به صدا در آورده به گونه‌ای که مشاورانش نگران حضور او در چنین نشست‌های خبری هستند.

براساس گزارش رویترز، مشاوران ترامپ ترجیح می‌دهند وی کمتر با خبرنگاران روبرو شود و معتقدند هر چه کمتر در این جلسات حاضر شود برای او بهتر است. 

آن‌ها در جلسات خصوصی به ترامپ توصیه کرده‌اند زمان زیادی را صرف این جلسات نکند تا از چالشی که کشور با آن مواجه است منحرف و مجبور نشود با خبرنگاران بحث کند. 

یک منبع آگاه از این مساله گفت: بارها در این زمینه به ترامپ توصیه شده است اما او فکر می‌کند شرکت در این جلسات خیلی خوب است. 

نظرسنجی نشان می‌دهد که مقبولیت عملکرد ترامپ در رسیدگی به موضوع همه گیری ویروس کرونا ثابت بوده است آن هم در حالی که در آمریکا به طور معمول نظرسنجی‌ها در دوران‌های بروز بحران داخلی افزایش محبوبیت رئیسان جمهوری این کشور را نشان می‌دهد. بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ محبوبیت جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا افزایش یافت. 

اما در ضربه مهلک دیگر به ترامپ، در بیشتر نظرسنجی‌های ملی، محبوبیت ترامپ نسبت به جو بایدن رقیب دموکراتش کاهش یافته است هر چند که بایدن فقط می‌تواند از طریق ویدئوهای ضبط شده در اتاق خود در جامعه حضور یابد و نتوانسته به دلیل ویروس کرونا برنامه‌های تبلیغاتی خود را اجرا کند. 

همه این مسائل زنگ هشدار را برای مشاوران ترامپ در داخل و خارج کاخ سفید به صدا در آورده است. 

هر چند ترامپ به تعداد بالایی از آمریکایی‌هایی که به جلسات روزانه او گوش می‌کنند، می‌بالد اما برخی مشاورانش احساس می‌کند او باید هنگامی که در جلسه ها شرکت می‌کند، سخنان ابتدایی را مطرح کند و جزئیات را به گروه ویژه مدیریت بحران بسپارد. 

یک جمهوریخواه نزدیک به کاخ سفید درباره حضور طولانی مدت ترامپ در چنین جلساتی گفت: فکر نمی‌کنم این موضوع به او کمک کند، اگر نگاهی به نتایج نظرسنجی‌ها بیندازید محبوبیت شغلی او بسیار کاهش یافته است. به نظر من به مرور زمان اوضاع برای او بدتر می‌شود. 

اختلاف ها بر سر این جلسات رورانه ترامپ بخشی از تغییرات در برنامه‌های هر روزه رئیس جمهوری است. 

ترامپ که تا ۶ هفته پیش در گردهمایی‌های تبلیغاتی شرکت می‌کرد، مناظره‌های تلویزیونی دموکرات‌ها را تماشا و از عملکرد نامزدها انتقاد می‌کرد و یا وقت خود را در باشگاه تفریحی خود در فلوریدا یا بازی گلف می‌گذراند اکنون در دفتر بیضی شکل کاخ سفید حبس شده و یا در انتهای میز ناهارخوری اتاقی که مجاور دفترش است می‌نشیند، تلوزیون روشن است و همواره گوشی تلفن زیر گوشش است. 

او با فرمانداران، مقامات مدیریت اضطراری، رهبران تجاری، نمایندگان کنگره، افرادی که باید مشکل‌شان را حل کند یا آن‌هایی که راه حل‌هایی ارائه می‌دهند، صحبت می‌کند. مشاوران ترامپ می‌گویند او به طور معمول ساعت‌ها مشغول گفت و گوی تلفنی است اما اکنون این موضوع شدت و حدت بیشتری گرفته است. 

پویش های تبلیغاتی ترامپ متوقف شده است، هیچ گردهمایی برنامه ریزی نشده و برخی برنامه‌های جمع آوری کمک‌های مالی به صورت آنلاین برگزار می‌شود. 

مشاوران ترامپ می‌گویند او در جلسه های خصوصی بسیار نگران وضعیت اقتصادی کشور است.

او تا پیش از این به عنوان دستاورد ریاست جمهوری‌اش به آن می‌بالید و آن را بهترین سوژه برای انتخابات نوامبر (آبان) آینده قلمداد می‌کرد. 

جلسات بریفینگ اکنون تنها راه اصلی ارتباطی ترامپ با جهان خارج است و مشاورانش می‌گویند ابتدا قرار نبود او در جلسات روزانه شرکت کند. مایک پنس رئیس کارگروه ویژه مبارزه با کرونا در آمریکا با اعضایی از تیمش چندین جلسه معدود اولیه را برگزار کرد و بعد دخالت ترامپ در آن‌ها بیشتر شد. 

بعد از خواندن متن افتتاحی سخنرانی ترامپ که توسط نویسنده سخنرانی‌های او تهیه شده است، ترامپ شخصا جلسات بریفینگ و پرسش و پاسخ را برعهده می‌گیرد که اغلب بیش از دو ساعت طول می‌کشند. 

گاهی اوقات این جلسات از مسیر اصلی خود خارج می شود. یکی از بحث‌های مطرح شده امکان برگزاری انتخابات با استفاده از ایمیل بود که با مخالفت ترامپ مواجه شد؛ از نظر تیم ترامپ این نمونه است که نشان می‌دهد او باید کمتر در جلسات بریفینگ حاضر شود. 

برخی دیگر رویکرد ترامپ را مفید می‌دانند زیرا شبکه‌های تلویزیونی چاره‌ای به جز انتشار بخشی یا همه جلسات ندارند و با توجه به اینکه بسیاری از آمریکایی‌ها در خانه هستند و به جزئیات درباره زمان کاهش این بحران گوش می‌کنند، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.

۲۰۲۳ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =