ورود مسافر از مرز باشماق به کشور ۶۱ درصد افزایش یافت

سنندج - ایرنا - مدیرکل گمرکات کردستان گفت: تعداد مسافران ورودی از مرز باشماق مریوان در این استان به کشورمان در سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ما قبل، ۶۱ درصد افزایش یافت.

بختیار رحمانی‌پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مرز رسمی باشماق مریوان نقش مهم و تاثیرگذاری در تردد مسافران و صادرات و واردات کالا دارد، اظهار داشت: ۵۵۲ هزار و ۶۷۵ مسافر سال گذشته از این مرز وارد ایران شدند.

وی با اشاره به اینکه تعداد مسافران ورودی از مرز باشماق در سال ۹۷، ۳۴۳ هزار و ۷۴۵ نفر بودند، اضافه کرد: میزان مسافران ورودی از باشماق به کشور در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ رشد ۶۱ درصدی داشته است.

مدیرکل گمرکات کردستان افزود: ۵۹۸ هزار و ۹۰۰ مسافر هم سال گذشته از طریق مرز رسمی باشماق از کشورمان خارج شدند که در مقایسه با ۳۶۰ هزار و ۱۶۳ مسافر خروجی سال ۹۷، خروج مسافر از این مرز نیز ۶۶ درصد رشد داشته است.

رحمانی‌پور یادآور شد: طی ۱۲ ماه سال گذشته بیش از ۳۰۵ هزار دستگاه خودرو نیز پس از سیر مراحل قانونی از مرز باشماق مریوان تردد داشته‌اند.

وی تاکید کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا و متعاقب آن بسته شدن گمرکات مرزی کشور عراق،   گمرک باشماق جزو سه مرزی بود که با رایزنی مقامات استانی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ۲ سوی مرز تعطیل نشد و به فعالیت تجاری خود ادامه داد.

مدیرکل گمرکات کردستان گفت: در این مدت شاهد حجم زیادی از کامیون‌های صادرات، ترانزیتی و سوخت در این مرز بودیم، که با تلاش و کوشش شبانه‌روزی همکاران گمرک باشماق و نمایندگان سایر سازمان‌های همجوار مستقر در مرز بدون حتی یک روز تعطیلی نسبت به انجام تشریفات گمرکی اقدام شده است.

مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید.

گمرکات استان کردستان با شعبه‌های فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =