کرونا و تب و لرز اقتصادی میزبان المپیک

تهران- ایرنا- مسوولان ارشد کمیته برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو از خسارات مالی سنگین ژاپن در پی تعویق زمان برگزاری المپیک و پارالمپیک در مردادماه سال آینده ابراز نگرانی کردند.

با شیوع گسترده کرونا در جهان و تعویق بازی‌های المپیک در کشور ژاپن؛ طرح اضطراری ملی و فاصله‌گذاری اجتماعی هم ضربه‌ای بر اقتصاد و صنعت توریسم این کشور را در پی دارد.

مسوولان ارشد کمیته برگزاری بازی‌ها معتقدند: کاهش میزان درآمدهای این کشور از فروردین ماه تا تیرماه امسال ممکن است ژاپن را به یک سونامی اقتصادی و رُکود عمیق سوق دهد که بخش بزرگی از آن متاثر از همین تعویق بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو است.

اما مسوولان کمیته بین‌المللی‌ المپیک موسوم به آی. او. سی امیدوارند تا با همکاری نزدیک میزبان ضررهای مالی وارده را تخفیف دهند.  

این درحالی است که آسوشیتدپرس در ۱۹ اسفندماه سال ۹۸ گزارش داد، با  اعلام دولت ژاپن رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پایانی سال قبل ۷.۱ درصد کوچک‌تر شده است که بدترین عملکرد فصلی اقتصاد این کشور در طول هفت سال اخیر محسوب می‌شود.

سرزمین آفتاب که سومین اقتصاد جهان محسوب می‌شود، بیشترین اُفت اقتصادی طی ۶ سال گذشته را در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۹ تجربه کرد که این مساله در کنار شیوع ویروس کرونا در چین این کشور را در آستانه رکود قرار داده است.

ژاپن که پیش‌تر طعم لغو بازی‌ها را در سال ۱۹۴۰ به دلیل جنگ دوم این کشور با چین چشیده بود در سال ۱۹۶۴ تلاش کرد تا اعتبار بین‌المللی خود را در جهان احیا کند و پیامدهای سیاسی جنگ جهانی دوم را از بین ببرد،  میزبان نخستین المپیک رسمی آسیا را در سال ۱۹۶۴ تجربه کرد. اما ژاپن بعد از لغو، تعویق هم را البته برای ۲ ماه مَزه کرد.

دلیل تعویق المپیک ۱۹۶۴ ژاپن موقعیت جغرافیایی خاص این کشور ناشی از گرما و رطوبت بالای آن بود. اما آنها دست به ابتکار زدند. ژاپنی‌ها نخستین کسانی بودند که در اولین میزبانی خود روی سرمایه‌گذاری عمومی هم در کنار احیای جایگاه سیاسی این رویداد دست گذاشتند و سال المپیک را یکی از مهم‌ترین محل‌های کسب درآمد معرفی کردند.  

آنها سریع برنامه ساخت‌ و ساز، خدمات، حمل‌ و نقل و تولید را در دستور کار قرار دادند تا جایی که نرخ رشد سالانه تولید ناخالص داخلی ژاپن پس از برگزاری المپیک ۱۹۶۴ روند افزایشی چشمگیری گرفت و از ۱۰.۱درصد به ۲۶.۱ درصد رسید.  به عبارتی این رویداد سهم بزرگی در تبدیل شدن ژاپن به دومین اقتصاد بزرگ جهان ایفا کرده بود که از این رویداد به «انفجار توکیو»  یاد می‌کنند.

حال پس از ۵۶ سال که برای دومین بار این کشور میزبان بازی‌های المپیک شد،  رهبران ژاپن قصد دارند با کسب میزبانی تاثیرات منفی بحران مالی و اقتصادی این کشور را کاهش دهند و آن هم در شرایطی که مسایل مهمی چون انهدام نیروگاه اتمی فوکوشیما در اثر زلزله از مهمترین موانع این شهر برای میزبانی المپیک به شمار می‌رفت اما در نهایت توانستند نظر نهایی اعضای آی. او. سی را جلب کنند.  

بیان این نکته ضروری است که فجایع طبیعی نظیر سونامی، زلزله در تضعیف اقتصاد ژاپن تاثیر زیادی دارد که  این بار ویروس کرونا و تعویق دوباره بازی‌ها، سومین کشور اقتصادی جهان  را با چالش روبرور کرده است.

کشورهایی مانند ژاپن و کره‌جنوبی که در زمان برگزاری این بازی‌ها، سرگرم توسعه بودند و سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در این کشورها و در شهرهای میزبان شکل گرفته بود، سود خوبی هم از المپیک بردند که صرف توسعه و در نهایت به رشد اقتصادی منجر شد.

ژاپن رکوردار بلایای طبیعی که هر بار در پی بحران و زیان ناشی از جنگ، سیل و توفان،  زمین‌لرزه‌های سهمگین و گرما اقتصادش متضرر می‌شود،  این بار کرونا مهمان ناخوانده اقتصاد این کشور را با تب و لرز همراه کرد. کشوری که میزبان سی و دومین دوره بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شد تا با معرفی برترین فناوری‌های نوین خود می‌رفت تا تکانی اساسی به اقتصاد خود بدهد.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha