تکذیب شد: تولید و تجویز داروی فاویپیراویر برای بیماران کرونایی در ایران

تهران-ایرنا- برخی از شبکه های معاند خبری مبنی بر تولید و تجویز داروی فاویپیراویر برای بیماران کرونایی در ایران منتشر کرده‌اند که بررسی رسانه‌ها نشان می‌دهد این خبر کذب بوده و در شرایط کنونی این دارو وارد فاز مطالعات بالینی شده تا از ایمنی و اثربخشی آن اطمینان حاصل شود.

ویروس کرونا ممکن است با درگیری گسترده و ایجاد نارسایی ریه و در نهایت اعضای دیگر مانند قلب و کلیه، موجب بیماری کرونای شدید و احتمالا مرگ شود و درمان اختصاصی برای ریشه‌کن کردن آن در دسترس نیست و درمان استاندارد فعلی شامل درمان‌های نگه‌دارنده مانند تنظیم اکسیژن خون و حفظ عملکرد اعضای حیاتی مانند ریه، قلب و کلیه است. به همین دلیل هم برای کشف داروی ضدکرونا جستجوی وسیعی با شتاب آغاز و درمان‌های آزمایشی مختلفی در سرتاسر جهان به کار گرفته شده‌اند. یکی از داروهایی که اخیرا در ایران هم خبرساز شده فاویپیراویر ساخت شرکت تویاما فوجی‌فیلم ژاپن است که پیش تر تایید دولت ژاپن را فقط برای درمان موارد بسیار خاص بیماری‌های ویروسی مثل آنفلوانزای مقاوم به درمان دریافت کرده بود. به دلیل مطالعه بر روی این دارو در ایران شبکه های معاند شایعاتی پیرامون استفاده از این دارو در ایران منتشر کرده اند.

شایعه

داروی فاویپیراویر در ایران در حال تولید و تجویز برای بیماران کرونایی است.

تکذیب شایعه

با بررسی رسانه های خبری مشخص شد اولاً داروی به صورتی خاص برای درمان آنفلوآنزا کاربرد داشته و این بیماری نیز در حال حاضر در کشور وجود دارد و برای درمان آن نیاز به این دارو است و دوماً در بعضی از موارد که مبتلایان به کرونا که بیماری زمینه ای یا ویروسی دیگری نیز دارند برای کنترل آن از داروی فاویپیراویر استفاده می شود.

محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو در همین خصوص با بیان اینکه داروی فاویپیراویر از حدود هشت سال گذشته برای درمان بعضی از بیماری های ویروسی مورد استفاده قرار می‌گرفته است، اظهار کرد: مطالعات نشان می‌دهد این دارو در درمان کرونا اثربخشی دارد و کشورهای دنیا روی این موضوع کار می‌کنند تا به نتایج قطعی برسند؛  در ایران فاویپیراویر برای درمان کرونا وارد فاز مطالعات بالینی شده تا از ایمنی و اثربخشی آن اطمینان حاصل کنیم.

شانه ساز با اشاره به تولید داروی فاویپیراویر در ایران گفته است: سه شرکت برای تولید شکل نهایی این دارو اعلام آمادگی کرده‌اند اما برای تصمیم گیری سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در همه این موارد صرفا تایید کمیته‌ای واجد صلاحیت علمی و از هر نظر بی‌طرف ملاک خواهد بود و در این قبیل موارد ادعای یک نفر نمی‌تواند ملاک تصمیم ‌سازی‌های مهم قرار گیرد لذا ملاک نهائی نظر مراجع ذی صلاح و بی طرفی است که شخصا هیچ سودی از ورود یا عدم ورود دارو به  فهرست دارویی کشور نمی‌برند و اگر تاییدیه‌های لازم اخذ شود، دارو به سرعت به تولید انبوه خواهد رسید.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha