تاثیر کرونا بر نزدیک‌تر شدن سیاست خارجی بایدن به سندرز

تهران- ایرنا- نشریه آمریکایی فارن پالیسی در گزارشی نوشت: با گسترش کرونا در آمریکا و کناره‌گیری برنی سندرز ترقی‌خواه از ادامه رقابت‌های نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری، جو بایدن مواضعش را در حوزه سیاست خارجی به این سناتور نزدیک‌تر می‌کند.

در گزارش این رسانه با عنوان «به احتمال زیاد بایدن پس از شیوع کرونا، از برخی سیاست‌های خارجی سندرز استقبال می‌کند» آمده است: با فراهم شدن شرایط برای جو بایدن برای تبدیل شدن به عنوان نامزد بدون چالش دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا، تیم سیاست خارجی معاون رئیس جمهوری دوران اوباما، در حال یکپارچه کردن کارزار انتخاباتی او را در زمینه گسترش کروناست. اما موضوعی که تیم بایدن باید پیش از هرچیز در نظر قرار دهد اینکه با عامل برنی مقابله کنند؛ مجموعه گسترده‌ای از مواضع ترقی‌خواه که مورد حمایت سندرز بود.  

در واقع همه‌گیری کرونا که تصمیم سندرز را برای ترک رقابت‌ها سرعت بخشید، محاسبه‌های سیاست خارجی آمریکا را نیز دستخوش تغییر کرده است.
«داگلاس ویلسون» مشاور ارشد پیشین سیاست خارجی «پیت بوجج» که از نامزدهای حزب دموکرات بود و بسیار پیشتر از سندرز از ادامه رقابت‌ها کناره گیری کرد، معتقد است سندرز برای مدتی تأثیر مهمی در سیاست خارجی دموکرات‌ها در انتخابات نداشته است، اما با گسترش کرونا همه چیز تغییر کرد. 
به گفته وی، پیش از گسترش کرونا، سندرز تغییر محسوسی در سیاست خارجی آمریکا ایجاد نکرد اما پس از شیوع کرونا، بسیاری از موضوع‌هایی که درباره آن صحبت کرد، مباحثی هستند که قرار است در هر دو بخش سیاست داخلی و خارجی در مرکز توجه قرار گیرند. در نتیجه صعود بایدن به عنوان تنها نامزد حزب دموکرات، پیروزی میان‌روی را نشان می‌دهد که در طول سه سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ و جناح حامی ترقی‌خواه ضربات بسیاری دیده بود.  

در این میان، تیم بایدن با توجه به اتفاقاتی که برای نامزد هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ رخ داد، احتمالا بیش از هر زمان دیگری نظرات ترقی‌خواه و مشاوران پیشین کارزارهای انتخاباتی افرادی چون سندرز، سناتور الیزابت وارن و سایر چهره‌های ترقی‌خواه حزب را در نظر قرار می‌دهد. 
ویلسون در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: تیم بایدن به احتمال زیاد قصد دارد مطمئن شود که همه نظرات مورد توجه قرار گرفته و یک روند فراگیر وجود خواهد داشت و چرایی این امر دلایل گوناگونی از جمله ایجاد اتحاد و حفظ موقعیت درون حزبی دارد. 

به گفته کارشناسان، سندرز حتی با وجود شکست، تاثیرگذاری بسیاری روی موضوع‌های مهم در حوزه سیاست خارجی آمریکا داشته است؛ از جمله بحث درخصوص کمک مشروط به اسرائیل، فشار برای کاهش هزینه‌های دفاعی و مطرح کردن بحث اختیارات جنگی کنگره در واکنش به حمایت مناقشه برانگیز آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن. آن‌ها بر این باورند که پایان حضور سندرز به عنوان بال بالنده حزب ترقی‌خواه در رقابت‌ها به معنای بی‌توجهی بایدن به این جناح نیست. 
هرچند در حال حاضر مباحثی مانند اختیارات جنگی و کمک آمریکا به اسرائیل محور گفت‌و گوهای انتخاباتی نیستند، اما مناقشه بر سر این مسائل در واشنگتن بازتاب شکاف میان جناح‌های میانه‌رو و ترقی‌خواه حزب دموکرات بوده که به سرعت در حال عمیق شدن است.
«استفان ورتهایم» یکی از موسسان اندیشکده کویینسی مستقر در واشنگتن، در این خصوص گفته، برخی مواضع بایدن از جمله تاکیدش بر ضرورت حفظ نیروهای آمریکا در خاورمیانه به عنوان بخشی از ماموریت نبرد آمریکا مبارزه با تروریسم، شاید سبب نامیدی ترقی‌خواهان شده باشد. 
هرچند از سوی دیگر، بایدن حمایت خود را از برخی نظرات ترقی‌خوهان ابراز کرده است؛ از جمله حمایت آشکارش از قانون اختیارات جنگی که سندرز نیز از حامیان آن به شمار می‌رفت و همچنین بحث پرشور قانون اختیارات جنگی رئیس‌جمهوری برای انجام عملیات نظامی بدون نیاز به مجوز کنگره. این بحث در نهایت حمایت «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان و «آدام اسمیت» رئیس کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان را بدست آورد. 
نفوذ سندرز و چپ مترقی‌خواه حتی به‌اندازه‌ای مشهود بوده که سبب کاهش بودجه وزارت دفاع شده؛ وزارتخانه‌ای که در دوره ترامپ بودجه آن بیش از ۷۳۸ میلیارد دلار گزارش شده است. اکنون نیز با شیوع ویروس کرونا که سبب تعطیل شدن مشاغل در سراسر آمریکا شده و فقط در سه هفته گذشته، ۱۷ میلیون آمریکایی بیکاری خود را به ثبت رسانده‌اند، بحث بر سر کاهش بودجه پنتاگون میان دموکرات‌ها بیشتر شده است.  

از طرف دیگر به عقیده تحلیلگران، هرچند پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، رقابت‌های ناخوشایندی میان نامزدهای دموکرات (باراک اوباما و هیلاری کلینتون) را دیدیم؛ در سالجاری شاهد فضای متفاوتی میان سندرز و بایدن بودیم. به اعتقاد «اندرو آلبرتسون» رئیس سازمان حقوقی «سیاست خارجی برای آمریکا» مستقر در واشنگتن، در همه کارزارها شاهد نوعی از حس دوستی، هشدار و قاطعیت مشترک علیه ترامپ درخصوص مسائل امنیت ملی بودیم. 

 «برایانا جوی گری» دبیر مطبوعاتی پیشین کارزار سندرز نیز پس از کناره‌گیری او در توئیتی نوشت: این نهایت لطف سندرز را می‌رساند که از بایدن حمایت کرد؛ هرچند هنوز باید منتظر ماند و دید. اما اگر رئیس حزب دموکرات به جای رهایی از شر ترامپ بر حفظ وضعیت موجود اصرارر ورزد، یا قصد پیدا کردن جایگزینی برای بایدن داشته باشند، بازنده است.  
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =