عملیات آبخیزداری مانع ورود ۳۰ هزار متر مکعب رسوب به سدهای لتیان و لار شد

تهران_ ایرنا_ رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شمیرانات با اشاره به عملیات آبخیزداری انجام شده در ۲ سال اخیر اعلام کرد: عملیات آبخیزداری مانع ورود ۳۰ هزار متر مکعب رسوبات ناشی از فرسایش به مخازن سدهای لتیان و لار شد.

به گزارش روز یکشنبه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران حسن شکری با اعلام این مطلب گفت: این اقدامات با اعتبار حدود ۷ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و حدود ۱.۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و در بالا دست حوزه های  آبخیز سدهای لتیان، لار و شمال تهران اجرایی شده است.

وی ادامه داد: این اقدامات در قالب عملیات مکانیکی شامل احداث سازه های سنگی-ملاتی، سنگی-گابیونی وخشکه چین به حجم حدودی ۳۰ هزار و ۷۶۲ متر مکعب انجام شده است.

این مسئول منابع طبیعی شهرستان شمیرانات تصریح کرد: با عملیات مهندسی و مدیریتی آبخیزداری امکان تعدیل و کاهش قدرت تخریب سیلاب نیز فراهم می شود.

شکری ابراز داشت: اقدامات آبخیزداری که در بالا دست حوزه های آبخیز انجام می شود شرایطی را فراهم می کند که علاوه بر کنترل سیلاب و کاهش فرسایش خاک موجب بهبود شاخص های پایداری آب و خاک و پوشش گیاهی و تقویت سفره های آب زیر زمینی می شود.

وی به اهمیت اجرای پروژه های آبخیزداری در حوزه های آبخیز شهرستان شمیرانات اشاره کرد و یادآور شد: حوزه های آبخیز این شهرستان به دو دلیل عمده از اهمیت خاصی برخوردار است، یکی به دلیل اینکه سدهای لار و لتیان که تامین کننده بخشی از آب شرب پایتخت محسوب می شوند در این حوزه های آبخیز قرار دارند و دیگر اینکه زیر حوزه های آبخیز شمال تهران ازجمله دارآباد، گلابدره، دربند، تجریش و... مشرف به شهر تهران بوده که بر این اساس اقدامات آبخیزداری ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شمیرانات با توجه به سابقه سیل خیزی در این شهرستان بر تداوم اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه های این شهرستان تاکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =