به‌کارگیری ظرفیت سلول درمانی کشور برای مقابله با بیماری کرونا

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان درباره سلول درمانی بیماری کووید ۱۹ گفت: گزارش های اولیه حاکی از تاثیر مثبت سلول‌های بنیادی خصوصا سلول های بنیادی مزانشیمی در تعدیل واکنش‌های سیستم ایمنی و ترمیم بافت‌های آسیب دیده است.

به گزارش روز شنبه شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان درباره سلول درمانی،  مرتضی ضرابی اظهار داشت: همه‌گیری و شیوع بیماری کووید ۱۹ ناشی از ویروس کرونا همه کشورها را درگیر و تاکنون بیش از یک و نیم میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده و حدود ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. این ویروس کشور ما را در وضعیت بحرانی قرارداده و سیستم بهداشتی و درمانی کشورها با چالش جدی مواجه کرده است.

وی با یادآوری ابتلای تعداد قابل توجهی از مردم به کووید ۱۹، عدم کارآیی روش های درمانی معمول برای مقابله با آن، سرعت انتقال ویروس کرونا و از طرفی مرگ و میر قابل توجه آن که کشورها را با مشکلات جدی مواجه کرده است، بیان داشت: همه مراکز بهداشتی و درمانی با تمام ظرفیت خود به میدان آمده اند تا با به کارگیری روش های مختلف پیشگیری و آموزش های لازم، از گسترش بیماری جلوگیری کنند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با تاکید براینکه با وجود همه اقدامات پیشگیرانه ای که انجام شده با ابتلای افراد به بیماری کووید ۱۹، دچارعوارض ریوی و سندرم زجر تنفسی می شوند که درمان قطعی دارویی برای آن شناخته شده نیست، تصریح کرد: در این راستا با هدف کاهش عوارض ریوی و کمک به بهبود بیماری، اقدامات مختلفی در قالب کارآزمای بالینی در دنیا شروع شده است.

ضرابی همچنین گفت: براساس اطلاعاتی که در مراکز معتبر به ثبت رسیده، بیش از ۳۰۰ کارآزمای بالینی برای مقابله با این بیماری در دنیا در حال انجام است که شامل استفاده از داروهای مختلف، به کارگیری تجهیزات و روش های پیشرفته درمانی از جمله سلول درمانی در این بیماری است.

وی افزود: گزارش اولیه حاکی از تاثیر مثبت سلول های بنیادی خصوصا سلول های بنیادی مزانشیمی در تعدیل واکنش های سیستم ایمنی و ترمیم بافت های آسیب دیده بود همچنین سلول درمانی می تواند روش موثری در درمان بیماری کووید ۱۹ باشد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان افزود: به همین دلیل از ابتدای شروع این بیماری مراکز فعال در حوزه سلول های بنیادی در کشور مثل پژوهشگاه رویان، مراکز تحقیقاتی همچون دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری وزارت بهداشت به میدان آمدند و در این زمینه همه ظرفیت ها به کار گرفته شد تا پروژه سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی به انجام برسد.

ضرابی خاطرنشان کرد: پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، شرکت  دانش بنیان سل تک فارمد و همچنین شرکت فناوری بن یاخته های رویان با دارا بودن امکان تولید سلول در بالاترین سطح استانداردهای بین المللی در کنار مراکز درمانی مسیح دانشوری و همچنین بیمارستان شریعتی با یک تیم تخصصی کارآمد در درمان بیماری کووید ۱۹ کارآزمای بالینی فاز یک و دو تجویز سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از بندناف و مغز استخوان را آغاز کردند.

وی با بیان اینکه مرحله یک این کارآزمای بالینی به انجام رسید، گفت: در فاز یک به منظور اطمینان بخشی از نظر بی خطر بودن و احیانا اثر بخشی این سلول ها برای بیمارانی که در مرحله متوسط و شدید بیماری بودند انجام گرفت.

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بندناف رویان درباره نتایج مرحله اول تصریح کرد: نتایج اولیه حاکی از بی خطربودن و مطمئن بودن استفاده از سلول ها بنیادی مزانشیمی در بیمارانی بود که با شدت متوسط  این بیماری بستری شده بودند و نشان داد که این سلول ها می تواند مفید باشد.

ضرابی درباره ادامه طرح سلول درمانی بیماران مبتلا به کرونا افزود: فاز دو مطالعه را برای ارزیابی بیشتر از نظر اطمینان بخشی و بازدهی اثر تزریق سلول های بنیادی مزانشیمی با تعداد بیماران بیشتر، همراه با گروه کنترل با همکاری چندین مرکز درمانی آغاز کرده ایم و در این زمینه ارتباط تنگاتنگی با سایر کشورها برای تبادل تجربیات و یافته های علمی داریم.

وی تاکید کرد با اتمام فاز دو مطالعه و یافته های آن و تایید وزارت بهداشت، نتایج به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی ابراز امیدواری کرد دانش سلول های بنیادی در این زمینه بتواند کمک شایانی برای درمان بیماری کووید ۱۹ انجام دهد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان همچنین گفت: این طرح فقط از طریق مراکز پذیرش بیماران کویید ۱۹ اجرا می شود.

اخبار مرتبط

  • مراقب کرونا باش

    مراقب کرونا باش

    کرج – ایرنا-  بیش از یک ماه از تعطیلی  بسیاری از مشاغل در کشور می گذرد اما به اقتضای نیازها …

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha