۲۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 83746395
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مراقب کرونا باش

کرج – ایرنا-  بیش از یک ماه از تعطیلی  بسیاری از مشاغل در کشور می گذرد اما به اقتضای نیازها  از امروز بخشی از صنوف از جمله در استان البرز فعالیت خود را از سرگرفتند.

فعالیت دوباره مراکز کم خطر اگرچه به صدا درآمدن زنگ دوباره زندگی است اما نباید کوچکترین روزنه ای برای نفوذ ویروس کرونا باز کرد، ویروسی که سرعت انتشار آن فوق العاده است. 

شاید تصور برخی براین باشد که دراین روزها گردش ویروس کرونا  کمتر شده یا افرادی که به مغازه ها و مراکز مختلف مراجعه می کنند علائم ظاهری  ندارند و می توان همچون روزهای عادی جانب احتیاط را کنار گذاشت، غافل از اینکه کرونا ، این روزها همه جا دام پهن کرده تا از روزنه غفلت و بی احتیاطی وارد حلقوم انسان ها شود، ریه و تمام بدن را درگیر خود کند.

این ویروس روی اسکناس ها ، سکه ها ، کارت های بانکی و اجناس و کالاها دست به دست می شود،کافی است، دست آلوده به ویروس کرونا  یک بار چشم ها  یا صورت را لمس کند و میهمان ناخوانده  با سرفه ها و سوز گلو  اعلام حضورکند.

دست های  هر انسان  ناخودآگاه  یا بنا به علت خارش روزانه چندین بار با صورت و چشم ها تماس برقرار می کنند و اگرویروس کرونا در مکانی خاص سوار بردستان شود، مسیر نهایی خود را بازیافته است.مشاغلی مانند فعالیت های بانکی ، تعمیرات خودرو،  فروشگاه ها ، سوپرمارکت ها وده ها شغل دیگر  جولانگاهی برای کرونا هستند پس باید مراقب بود که این بار طعمه های جدید نصیب این ویروس وحشی نشود.

پیمایش میلیونی کرونا در جهان

بیماری کرونا یا کویدوو ۱۹ که برای نخستین بار در زمستان سال گذشته در ووهان چین ظهور پیدا کرد ، تصورش نمی رفت که به این سادگی تمام جهان را فرا گیرد و بیش از ۲۱۰ کشور و سرزمین را درگیر خود کند.

این بیماری اگرچه با سختکوشی و رفتارهای محتاطانه در سرزمین اولیه خود تا حدود زیادی متوقف شده اما در دیگر نقاط جهان به سرعت پیمایش می کند و قربانی می گیرد.

حال اگر مراقبت ها و خودمراقبتی ها نبود امروز در ایران شمار مبتلایان از آنچه که هست فراتر می رفت اما به لطف خداوند و تلاش مدافعان سلامت و همراهی مردم این ویروس در کشورمان روند نزولی دارد و اگر رفتارهای محتاطانه بیشتر شود در روزهای آینده زوال آن خواهد رسید.

نگرانی مدافعان سلامت از بی احتیاطی ها

ایثار ، جهاد و مجاهدت زنان و مردان سرزمین شهیدان دفاع مقدس این روزها به اوج خود رسیده و بسیاری در کسوت مدافع سلامت در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا و شمار زیادی  به عنوان پشتیبان جهادی به این جبهه پیوسته تا امنیت جسمی و روحی به مردم بازگردانند.

مدافعان سلامت که از اوایل اسفند ۹۸  شبانه روزی درگیر درمان مبتلایان به کرونا هستند و عمق فاجعه  را درک کرده در این روزها آنچه بر نگرانی آنها افزوده احتمال افزایش بی احتیاطی هاست ، موضوعی که می تواند بر ابعاد گسترش شیوع کروناتاثیر بگذارد.

بنا به گفته دکتر حسن ایلانلو معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اگر چه در روزهای اخیر شاهد کاهش مبتلایان به کرونا در استان هستیم و به میزان قابل توجهی از مرگ ومیرها کاسته شده اما فعالیت برخی اصناف و افزایش رفت و آمد کارکنان ادارات و کارگران کارخانه ها در برافروختن آتش دوباره کرونا تاثیر دارد.

او گفت : با اینکه فعالیت کاری بسیاری از مشاغل متوقف شده و از حیث اقتصادی و درآمدی برای مردم مشکل ساز است اما نباید نسبت به امنیت جانی و سلامتی مردم بی تفاوت باشیم .

همچنین کارشناسان بهداشتی و درمانی توصیه می کنند که در صورت فعالیت اقتصادی و کاری باید فاصله اجتماعی و پروتکل ها رعایت شود تا بتوان هرچه زودتر کرونا را متوقف کرد.

بالا رفتن برخی کرکره ها

این روزها اگر چه مدارس ، دانشگاه ها و مراکز تجمعی کشور و البرز تعطیل است و بسیاری مشاغل پشت قفل کرونا بسته شده اند اما بنا به ضرورت برخی مشاغل از جمله در شهرستان های کرج وفردیس از امروز مجوز فعالیت دریافت کردند، مشاغلی که اگر چه کم خطر هستند اما از تیررس کرونا دورنیستند.

براین اساس متولیان امور اگرچه مجوز فعالیت این اصناف را صادر کرده اما به همگان توصیه کرده اند که دستانشان روی ماشه احتیاط باشد و از کوچکترین روزنه نفوذ ویروس کرونا غفلت نکنند.

 رییس اتاق اصناف البرز می گوید : : فقط صنوف کم خطر از امروز اجازه فعالیت در استان  دارند اما همین افراد هم باید بسیار احتیاط کنند و از الزامات بهداشتی حتی برای یک لحظه غفلت نکنند.

بهروز حصاری  اظهار داشت: به استناد مصوبه ستاد مدیریت بیماری کرونا استان البرز واحدهای صنفی مصوب با رعایت پروتکل های بهداشتی و الزام به ثبت نام در درگاه اطلاع‌ رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و نصب بارکد مربوطه در محل کسب اجازه فعالیت خواهند داشت.

وی اضافه کرد: واحدهای خدمات خودرویی، رستوران های بیرون بر و غذاهای آماده (صرفا بیرون بر)، خدمات و تعمیرات لوازم خانگی ، تاسیسات و تهویه مطبوع، فروشگاه ها و لوازم کشاورزی،  قطعات یدکی خودرو ، ایمنی و آتش نشانی ، تعمیرگاه های خودروهای سبک و سنگین و  ظروف یکبار مصرف می توانند فعالیت کنند.

حصاری گفت:سایر صنوف با رعایت اولویت صنوف کم خطر به ترتیب طی روزهای آتی از طریق رسانه های رسمی و اتاق اصناف اطلاع رسانی خواهد شد .

استان البرز بیش از ۱۲۰ هزار واحد صنفی تولیدی، توضیعی و خدماتی دارد.

سخنگوی ستاد مدیریت ستاد مبارزه با کرونا البرز گفت: صنوف کم خطر و کم ریسک  شهرستان های اشتهارد، نظرآباد، ساوجبلاغ و طالقان به جز کرج و فردیس با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی از روز شنبه ( ۲۳ فروردین ماه) فعال می شود.

نور محمد فردی  افزود: این صنوف پس از ثبت نام در سامانه سلامت از روز شنبه مورخ ۲۳ فروردین ماه فعالیت خود را آغاز می کنند.

وی ادامه داد: گام دوم طرح فاصله گذاری هوشمند در البرز اجرا شده و  شروع به کار اصناف مشروط به ثبت نام، اخذ تعهد و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی اصناف و بازاریان است.
فردی گفت: در خصوص شهرستان های کرج و فردیس علاوه بر مراکز تامین مایحتاج عمومی مردم، خدمات منازل خانگی،خدمات خودرو، رستوران های بیرون بر غذا، تاسیسات و فروشگاههای لوازم کشاورزی، قطعات یدکی خودرو، ایمنی و آتش نشانی، تعمیرگاه های خودروهای سنگین، ظروف یکبار مصرف با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی می توانند فعالیت کنند.
سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا در استان البرز افزود: برای سایر صنوف شهرستان های کرج و فردیس نیز کارگروهی با محوریت معاون امور اقتصادی استانداری ،اتاق اصناف و ادارات ذیربط تشکیل تا به قید فوریت از فردا (روز شنبه ۲۳ فروردین ماه)اولویت‌ها را به صورت پلکانی،  تدریجی ، مشخص و ابلاغ کنند. 
وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع  به صورت مستمر بازرسی بهداشت محیط و دانشگاه علوم پزشکی با مشارکت نیروی انتظامی، تعزیرات حکومتی، بازرسین صمت واتحادیه ها به محل واحدهای صنفی مراجعه و در صورت عدم ثبت نام در سایت ابلاغی وزارت بهداشت و درمان محل کار آنان متوقف و تعطیل خواهد شد.

 فردی گفت: فعالیت های صنفی که از بدو شروع بحران بیماری کرونا به دلیل شرایط محیطی و تجمع جمعیت در آن واحدها و فعالیتهای پرخطر اعلام و تعطیل شده اند تا اعلام عادی شدن شرایط از طرف وزارت بهداشت کماکان تعطیل خواهند بود.
 وی  ضمن قدردانی از تدابیر استاندار البرز در مدیریت بیماری ویروسی کرونا و همراهی مردم خاطرنشان کرد: برابر مصوبات ستاد مدیریت بیماری کرونا از روز شنبه  مورخ ۲۳ فروردین ماه تمام ادارات با حضور دو سوم کارکنان فعالیت خود را از ساعت ۷ صبح لغایت ۱۴ انجام خواهند داد.

نکته پایانی

اکنون که برخی مشاغل فرصت فعالیت دوباره یافته ، تاکید کارشناسان بر رعایت حفظ فاصله اجتماعی و بهداشت فردی  به ویژه ضدعفونی و شستشوی مرتب دست ها است چرا که همانطور اشاره شد کرونا بیشتر از طریق دست ها به انسان منتقل می شود .

توجه به نظافت دست ها حین مراوده مالی مهمترین موضوعی است که کارشناسان بر رعایت آن تاکید دارند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha