شایعه عجیبی که تکذیب شد؛ تیم ملی ایران، امارات نشد

تهران- ایرنا- در این روزها شایعاتی پیرامون نیمکت تیم ملی ایران به وجود آمد که رنگ و بوی واقعیت نداشت و خیلی زود تکذیب شد.

چند روز قبل بود که فدراسیون فوتبال امارات قرارداد خود را با یووانویچ، سرمربی صربستانی تیم ملی این کشور فسخ کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که این سرمربی ۵۷ ساله از دسامبر ۲۰۱۹ هدایت امارات را به عهده گرفته بود و در هیچ بازی رسمی این تیم را "کوچ" نکرده بود. فدراسیون فوتبال امارت اعلام کرد قرارداد یووانوویچ تا پایان مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های ۲۰۲۳ بوده و با توجه به عقب افتادن بازی‌ها، حالا سرمربی جدیدی را استخدام خواهند کرد.

دقیقا یک یا ۲ روز بعد از این اتفاق بود که شایعه‌ای عجیب در رسانه‌های ایران دست به دست شد و در فضای مجازی نیز بازخورد زیادی داشت. خبر این بود که فدراسیون فوتبال ایران با گابریل کالدرون، سرمربی سابق پرسپولیس وارد مذاکره شده و به زودی این مرد آرژانتینی جانشین دراگان اسکوچیچ در تیم ملی خواهد شد. یعنی دقیقا کاری که امارات با سرمربی خود انجام داده بود.

قرارداد دراگان اسکوچیچ با تیم ملی ایران در فاز اول تا پایان مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین است؛ یعنی تا بعد از چهار بازی برابر کامبوج، هنگ کنگ، بحرین و عراق. اگر تیم ملی در این برهه موفق باشد فاز بعدی تا انتهای مرحله انتخابی جام جهانی ادامه خواهد داشت و بازهم اگر موفقیت حاصل شود و تیم ملی به جام جهانی راه پیدا کند؛ این قرارداد تا پایان جام ملت‌های آسیای ۲۰۲۳ تمدید می‌شود. در این بین اما اگر یکی از طرفین بخواهد قبل از موعد مقرر دست به فسخ یک طرفه بزند باید به طرف مقابل غرامت پرداخت کند.

طی بررسی‌های انجام شده فدراسیون فوتبال اصلا به فکر تغییر اسکوچیچ نیست. این سرمربی کروات کار خود را با انگیزه فراوان آغاز کرده و فدراسیون هم از او راضی است. اسکو بعد از برگزاری نشست خبری و بازدید از امکانات پک و حضور در تمرینات چند باشگاه لیگ برتری و تماشای چند دیدار لیگ برتری به دیدن ۲ بازی استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا نشست و بعد از آن، برای پیگیری وضعیت لژیونرها سه سفر به نقاط مختلف اروپا داشت.

از طرفی اگر فدراسیون دست به چنین کاری می‌زد؛ به نوعی انتخاب خود را زیر سوال می‌برد. همانطور که می‌دانیم مدت زیادی طول کشید تا فدراسیون به گزینه اسکوچیچ رسید و البته این را هم می‌دانیم که او گزینه اول، دوم و حتی سوم فدراسیون نبود اما به هر حال بعد از مذاکرات زیاد به او رسیدند و با او قرارداد بستند. از طرفی بازی‌های تیم ملی علی‌رغم به تعویق افتادن به دلیل شیوع ویروس کرونا، قرار است از شهریور یا مهرماه ۱۳۹۹ از سر گرفته شود و بازهم مدت زیادی برای نفر بعدی باقی نیست که بتواند با شرایط اخت شود.

در پایان این سوال نیز مطرح می‌شود که گابریل کالدرون، از لحاظ فنی چه میزان فاصله‌ای نسبت به اسکوچیچ دارد و اصلا این فاصله وجود دارد یا خیر. اگر فرض را هم بر این بگذاریم که فاصله‌ای هست، آیا این فاصله در حدی است که بخواهیم در این برهه با اسکوچیچ فسخ قرارداد کنیم؛ به او غرامت بپردازیم و کالدرون را با رقمی به مراتب بالاتر استخدام کنیم؟ پاسخ این سوال واضح با شما.

در پایان صحبت های امیر مهدی علوی، سخنگوی فدراسیون فوتبال درباره شایعه برکناری اسکوچیچ را ملاحظه کنید. " دراگان اسکوچیچ همچنان سرمربی تیم‌ ملی ایران است و بحثی درباره تغییر وی وجود ندارد. براین اساس شایعه مذاکره با مربیان دیگر تکذیب می‌شود. اسکوچیچ تا آخرین روزهای سال گذشته در ایران حضور داشت و امور مربوطه را پیش می‌برد.وی با کسب اجازه از فدراسیون و با توجه به شرایط پیش آمده به دلیل بیماری کرونا راهی زاگرب شد و به محض اعلام فدراسیون برای از سرگیری برنامه‌ها به تهران مراجعت خواهد کرد."

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =