کاهش واردات و توسعه صادرات راهبردی برای تحقق سال جهش تولید

تهران - ایرنا - رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دو راهبرد کاهش واردات به منظور صرفه جویی ارزی و توسعه صادرات محصولات برای جایگزین کردن ارز حاصل از صادرات نفت را برای امسال در دستور کار قرار دارد.

به گزارش شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « علی کیانی راد » با موضوع الزامات تحقق شعار سال (جهش تولید) با مروری بر فرازهایی از پیام مقام معظم رهبری در آغاز سال نو افزود: مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را سال عبور ملت ایران از آزمون های دشوار مطرح و برکاتی را هم برای این آزمون های دشوار ذکر کردند.

وی اظهارداشت: ملت و مسئولان به واسطه حوادث اخیر نسبت به ضعف های خود آشنایی بیشتری پیدا کردند و ثمره آن هم خروج از غفلت و توجه به خدا و قدرتمندتر شدن ملت ایران بود. ایشان همچنین به محسوس نبودن اثر رونق تولید نیز اشاره داشتند و از این رو "جهش در تولید" را مطرح فرمودند تا تغییر محسوسی را در زندگی مردم ایجاد کند.

رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به نقش حساس بخش کشاورزی در این حوزه به عنوان مسئول تامین امنیت غذایی مردم گفت: هر اتفاق و جهش تولیدی که در بخش کشاورزی صورت گیرد باید اثر آن به طور مستقیم روی زندگی مردم نمایان شود.

کیانی راد با بیان اینکه ما در سال جاری با دو مساله اساسی در سطح کلان اقتصاد مواجه خواهیم بود افزود: مساله اول تحریم ها و کاهش مبادلات مالی است که از این رو منابع ارزی لازم را برای واردات نخواهیم داشت و از سویی دیگر منابع ارزی صادراتی مان نیز محدود خواهد شد.

رییس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: به طور قطع واردات برخی از اقلام مواد غذایی مانند روغن و نهاده های دامی به ویژه ذرت برای تولید مرغ و شکر انجام خواهد شد البته در تولید شکر به مرز خودکفایی هم رسیده ایم.

کیانی راد با اشاره به ظرفیت بالای صادرات محصولات گلخانه ای و باغی، شیلات و آبزیان و صنایع تبدیلی و تکمیلی ایران گفت: وزارت جهاد کشاورزی ملاحظاتی را برای تدوین برنامه های خود در راستای جهش تولید در نظر گرفته است از جمله اینکه پروژه ها باید به افزایش جهشی تولید منجر شوند و مبتنی بر امکانات داخلی و مزیت های جغرافیای استانها و مناطق مختلف کشور باشند و اثرات تحریمی را به فرصت تبدیل کنند.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت تعاملات بین بخشی میان حوزه کشاورزی با سایر بخش ها به ویژه در حوزه صنعت و معدن اضافه کرد: ثبات در سیاست های تجاری و ایجاد روابط سیاسی پایدار به ویژه با کشورهای منطقه نیز برای تسریع در روند تحقق جهش تولید به شدت ضروری است.

رییس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی، توسعه یافتگی را مستلزم همدلی و باور به خود و تقویت داشته های کشور دانست و افزود: تجربه دنیا در توسعه اقتصادی نشان داده که غلبه بر مشکلات با اتکا به توان داخلی امکان‌پذیر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha