٩٠٠ واحد مسکونی زلزله‌زده در قطور آواربرداری شد

ارومیه- ایرنا- رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: عملیات آواربرداری حدود ٩٠٠ واحد مسکونی زلزله‌زده قطور انجام شده و اجرای عملیات در باقی واحدها نیز در حال اجراست.

محمود بدلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین تعدادی از اهالی روستاها که توان مالی داشتند، با دریافت نقشه ساخت و با نظارت کارشناسان بنیاد مسکن ساخت واحدهای مسکونی خود را حتی قبل از تخصیص اعتبارات آغاز کرده که این کار در روستای کوتان آباد که آوار برداری کلیه واحدهای مسکونی آن به پایان رسیده، نمود بیشتری دارد.
وی بیان کرد: کار آواربرداری مساله سخت و پیچیده‌ای است و با سرعت بیشتر و با همراهی اهالی منطقه در حال انجام است زیرا ساکن هر واحد مسکونی باید ابتدا وسایل خود را از زیر آوار جمع‌آوری کند و سپس نیروهای ما اقدام به آواربرداری کنند.
وی با اشاره به حضور مستمر اکیپ‌های کارشناس این نهاد در منطقه زلزله‌زده قطور، اضافه کرد: صدور پروانه ساخت برای واحدهای تخریب شده شروع شده و سعی می‌شود برنامه ساخت و تعمیر تمامی واحدها نیز در سریعترین زمان ممکن انجام شود.
وی با اشاره به تصویب ۵۱۳ میلیارد تومان اعتبار در هیات دولت برای آواربرداری و ساخت و احیای واحدهای مسکونی و زیر ساخت‌های منطقه بیان کرد: با توجه به سرد سیری منطقه اختصاص به موقع این اعتبارات روند کار آوار برداری و ساخت و ساز را بسیار تسریع خواهد بخشید.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان‌غربی با اشاره به پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده جهت مقاوم‌سازی، بیان کرد: برای هر واحد مسکونی روستایی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد چهار درصد و ۱۰ میلیون تومان بلاعوض و ۱۰ میلیون تومان برای اسکان موقت در نظر گرفته شده است.
وی تاکید کرد: مهمترین دلیل وارد شدن خسارت زیاد به خانه‌ها در زمین‌لرزه‌های خوی، وجود واحدهای مسکونی غیرمقاوم بوده است.
بدلی با اشاره به منازل آسیب دیده نیز اظهار داشت: بر اثر  زمین‌لرزه ۶ هزار و ۱۳۷ واحد خانه آسیب دیده که‌ از این تعداد چهار هزار و ۵۰۰ واحد احداثی مسکونی بود که ۵۰۰ واحد در شهر قطور آسیب دیده و ۳ هزار و ۶۵۰ واحد روستاهای شهرستان خوی قرار داشتند.
وی تاکید کرد: همچنین حدود ۳۵۰ واحد در روستاهای شهرستان سلماس آسیب جزئی دیدند که شامل ترک خوردگی منازل است.
به گزارش ایرنا روز یکشنبه - چهارم اسفندماه ١٣٩٨- ابتدا منطقه «قطور» و سپس «زرآباد» خوی با زمین‌لرزه نسبتا شدیدی لرزید که این امر در مجموع موجب مصدومیت حدود ۱۰۴ نفر، بستری شدن ۱۰ نفر، تلف شدن صدها راس دام، تخریب چهار هزار واحد مسکونی و وارد شدن خسارت جزئی به یکهزار واحد دیگر در روستاهای خوی و سلماس شد.
امدادگران و مسوولان آذربایجان‌غربی بلافاصله پس از زلزله اول در ساعت ۹:۲۲ راهی منطقه «قطور» شدند و ارزیابی میزان خسارت تا شامگاه همان روز ادامه داشت؛ تا اینکه در ساعت ۱۹:۳۰ زلزله نسبتا شدید دیگری به بزرگی ۵.۹ ریشتر «زرآباد» را لرزاند و خسارت‌های زلزله اول را دوچندان کرد؛ تا جایی که شبکه برق و مخابرات برای چند ساعت قطع شد اما در یک اقدام جهادی و پس از چند ساعت، زیرساخت‌ها دوباره در بامداد دوشنبه وصل شد.
زلزله دوم در «زرآباد» تنها چند مصدوم جزئی داشت اما تمرکز امدادگران و مسوولان بر روی آن موجب شد تا توزیع اقلام امدادی در بین زلزله‌زدگان قطور به فردای آن روز یعنی صبح روز «دوشنبه» موکول شود که متاسفانه برخی‌ها بلافاصله این تاخیر را در فضای مجازی به حساب نقصان کار گذاشتند.
اما امدادگران، مسوولان و حتی نیروهای سپاهی و مرزبانی که از نخستین ساعات پس از وقوع زلزله اول در منطقه حضور داشتند، از روز دوشنبه به بعد به صورت جهادی کمبودها را یکی پس از دیگری رفع کردند و بسیاری از افراد مطلع اکنون بر این عقیده هستند که دست‌اندرکاران ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌غربی در این حادثه غیرمترقبه، سنگ تمام گذاشتند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =