۲۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83746105
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دیده‌بان حقوق بشر خواستار لغو فوری اصلاحات قانون شهروندی هند شد

دهلی نو-ایرنا- دیده‌بان حقوق بشر روز شنبه خواهان لغو فوری اصلاحات قانون شهروندی هند شد و از این کشور درخواست کرد تا از تنظیم هرگونه سیاست‌های تبعیض‌آمیز بر پایه مذهب در ارتباط با مهاجران و پناهجویان خودداری کند.

به گزارش نشریه "تایمز او ایندیا"، دیده بان حقوق بشر در گزارش جدید موسوم به " به خیانت کاران شلیک کنید:  تبعیض علیه مسلمانان در سیاست جدید شهروندی هند" اعلام کرد که این اصلاحات تعهدات بین المللی هند مبنی بر جلوگیری از محرومیت از حقوق شهروندی بر اساس نژاد، رنگ پوست، تبار و ملیت را نقض می‌کنند. 

میناکشی گنگالی رییس بخش جنوب آسیا در دیده بان حقوق بشر گفت: هند همچنین باید اجرایی کردن طرح ثبت نام شهروندی را متوقف کند. این طرح باید پس از اطمینان از معرفی استانداردهای مشخص از طریق مشورت‌های عمومی، محافظت از تمام مردم و اطمینان از عدم ایجاد شرایط سخت برای قشر فقیر، اقلیت‌ها، مهاجران داخلی و زنان اجرایی شود. 

وی افزود: هند سعی کرده است تا اصلاحات قانون شهروندی را از طرح ثبت نام ملی جدا کند اما این تلاش‌ها به دلیل سخنرانی‌های خصمانه رهبران حزب حاکم باهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) موفقیت آمیز نبوده است. سیاست‌ها و قانون گذاری‌های تبعیض آمیز باعث ایجاد حمله و خشونت علیه مسلمانان هند شده است. 

دیده بان حقوق بشر تاکید کرد: نارندرا مودی نخست وزیر هند خواهان اتحاد ملی در مقابل ویروس کرونا شده است اما وی هنوز از اتحاد برای مقابله با خشونت‌های ضد مسلمانان سخنی به میان نیاورده است. سیاست‌های دولت هند مسیر را برای خشونت‌های جمعی در هند هموار ساخته است و عدم واکنش پلیس برای توقف این خشونت‌ها در میان مسلمانان و سایر اقلیت‌های هند هراس ایجاد کرده است. 

اصلاح قانون  شهروندی هند  در تاریخ  ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود. مسئولان هند در باره علت این اقدام گفته‌اند که مسلمانان کشورهای همسایه تحت پیگرد نیستند. اما گروه‌های منتقد به این اصلاحات معتقدند که هدف واقعی از قوانین جدید تحت فشار قرار دادن بیشتر مسلمانان و تبعیض علیه آنان برای راضی نگاه داشتن احزاب هندو می‌باشد. 

گروه‌های حقوق بشر معتقدند که  هدف اصلی از اجرایی ساختن طرح‌هایی مانند  ثبت نام شهروندی، اصلاحات قانون شهروندی و آمار شهروندی  در واقع به حاشیه کشاندن اقلیت‌های مسلمان هند و قرار دادن آن‌ها در اردوگاه‌های بزرگ مهاجران در این کشور است. 

این اصلاحات به اعتراض‌های گسترده مردمی و همچنین کشته شدن بیش از ۵۰ نفر منجر شده است. هزاران نفر از مردم هند از گروهها و قومیت‌های مختلف خواهان لغو این اصلاحات شده‌اند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =