۲۳ فروردین ۱۳۹۹، ۱۱:۴۲
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83746086
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اختلاف‌نظر اعضای اتحادیه اروپا برای مهار تبعات اقتصادی کرونا

تهران-ایرنا - آنتونیو کوستا نخست‌وزیر پرتغال، هلند را به دلیل مخالفت این کشور با طرح‌های مقابله با تبعات مالی و اقتصادی شیوع ویروس کرونا در اروپا، به باد انتقاد گرفت و گفت که این گونه مخالفت‌ها، آینده اتحادیه اروپا را در ابهام قرار می‌دهد.

به گزارش امروز شنبه خبرگزاری رویترز، کوستا در مصاحبه با خبرگزاری محلی پرتغال (Lusa) گفت: اگر برای اروپا تحت هیچ شرایطی ممکن نیست که درباره واکنش مشترک به چالش کنونی اطمینان دهد، این نگرانی بزرگی برای همه کسانی است که به اروپا باور دارند.

کوستا با اشاره به هلند گفت، دستکم یک کشور در منطقه یورو وجود دارد که در مقابل درک این موضوع که برخورداری از ارز مشترک به تلاش های مشترک اشاره دارد، مقاومت می کند.

اظهارات کوستا یک روز بعد از آن مطرح شد که وزیران دارایی اتحادیه اروپا درباره حمایت مالی نیم تریلیون یورویی از اقتصاد کرونا زده کشورهای این منطقه توافق کردند.

اروپا که از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان کانون شیوع کرونا معرفی شده، علاوه بر مشکلات مربوط به شیوع روز افزون بیماری و بالا رفتن شمار مبتلایان و جان باختگان ناشی از این بیماری، با مشکلات مالی و اقتصادی به عنوان یکی دیگر از تبعات شیوع این ویروس مواجه است.

پیش از دستیابی به این توافق، آلمان و فرانسه تلاش کردند به مخالفت هلند درباره ارتباط دادن شرایط اقتصادی به اختصاص اعتبارهای اضطراری به دولت ها برای مقابله با تاثیرات بیماری همه گیر کووید-۱۹ پایان دهند.

توافقی که روز پنجشنبه بین وزیران دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا حاصل شد اشاره ای به استفاده از بدهی «اوراق قرضه منطقه یورو» برای کمک به تامین مالی احیای اقتصاد ایتالیا نمی شود. فرانسه و اسپانیا قویا در این زمینه تلاش کرده اند اما چنین اقدامی برای کشورهایی همچون آلمان، هلند، فنلاند و اتریش خط قرمز محسوب می شود.

صدور اوراق قرضه یکی از راه های اصلی دولت ها برای تامین منابع لازم برای هزینه های دولتی است.

وزیر دارایی هلند در توئیتی نوشت کشورش با اوراق قرضه یورو مخالفت است و همچنان به مخالفت خود ادامه خواهد کرد.

وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با یک بسته ۲۴۰ میلیارد یورویی برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا توافق کردند.

کشورهای ایتالیا، اسپانیا و فرانسه بالاترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از کرونا را دارند. سوئیس، آلمان و انگلیس نیز همانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی با این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند.

برخی مقام‌های اروپایی خواستار وحدت در مقابله با این ویروس شده و هشدار داده بودند که کرونا فلسفه وجودی اروپا را تهدید می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha