جهانگیری بر حمایت دولت از نهادهای مردمی تاکید کرد

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری در نشست شورای عالی رفاه برتداوم برنامه های حمایتی دولت با همکاری نهادهای عمومی غیردولتی و مردمی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی، اسحاق جهانگیری در این جلسه هم افزایی، همکاری و هماهنگی این نهادها در جهت حمایت از  محرومان آسیب دیده از ورود ویروس کرونا به کشور را ضروری دانست.

در این جلسه مقرر شد به منظور جلب حمایت ها و هماهنگی کمک ها، ستادهای استانی «شورای همکاری، دولت، نهادهای عمومی و مؤسسات مردمی» تشکیل و شروع به فعالیت نمایند.

همچنین مقرر شد، ضمن انجام اقدامات لازم برای حفظ محرمانگی اطلاعات شخصی افراد، با استفاده از ظرفیت پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان خانوارهای نیازمند برای حمایت به نهادهای عمومی و مؤسسات خصوصی معرفی شوند و هماهنگی لازم برای ارائه حمایت ها صورت گیرد.

توجه ویژه به پشت نوبتی های نهادهای حمایتی (کمیته امداد و سازمان بهزیستی)، مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان، مراکز شبه خانواده کودکان و عشایر در برنامه ها از دیگر مصوبات این شورا بود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به تشریح برنامه های دولت برای حمایت اجتماعی پرداخت و اظهارداشت: با توجه به گستردگی ابعاد موضوع، تلاشهای دولت بخصوص با همکاری نهادهای عمومی غیردولتی و خیریه‌ها و مؤسسات مردمی که در حال حاضر هم اقدامات شایانی ارائه داده‌اند، باید تداوم یابد.

جهانگیری افزود: مهمترین اقدامات دولت پس از مساله کرونا در حوزه رفاه اجتماعی شناسایی شده که از آن جمله می توان به حمایت نقدی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی از حدود یک میلیون خانوار از محرومترین و آسیب پذیرترین خانوارهای ایرانی، تصویب اعطای اعتبار ۱ و ۲ میلیون تومانی به خانوارهای نیازمند و برنامه‌ریزی برای اعطای اعتبار یک میلیونی به همه خانوارهای کشور طی هفته‌های آتی اشاره کرد.

** ضرورت همبستگی ملی برای مقابله با فقر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست به ارتباط گسترده موضوع بیماری کرونا و فقر در ایران و همه کشورهای جهان اشاره کرد و گفت: بدون اتخاذ و اجرای برنامه های اساسی در حوزه رفاه اجتماعی اساساً مقابله با بیماری ممکن نیست.

محمد شریعمتداری درادامه به اهمیت همبستگی ملی برای مقابله با فقر بخصوص در شرایط فعلی و به صحنه آمدن نهادهای عمومی و مردمی برای این موضوع اشاره و از تلاش های این نهادها قدردانی کرد.

** سامانه الکترونیک توزیع کالای حمایتی و شناسنامه خدمات اجتماعی

احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارائه آماری از تأثیرپذیری عمده کشورهای جهان از موضوع کرونا، به رابطه دو طرفه فقر و کنترل بیماری اشاره کرد.

وی افزود:  بر اساس آمار سازمان بین المللی کار افزایش ۲۵ میلیون نفری فقرای بیکار و حدود ۳۸ میلیونی فقرای شاغل در نتیجه این شرایط در جهان محتمل است.

میدری به اقدامات کشورها برای مقابله با بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: در جهان حدود ۲۲ درصد کشورها از جمله ایران، سیاستهای حمایت اجتماعی برای مقابله با بیماری را اتخاذ کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان باید پایه همکاری دولت، نهادهای عمومی و مؤسسات مردمی باشد ادامه داد : این پایگاه ظرفیت بالایی برای شناسایی فقرا و نیازمندان دارد.

میدری گفت که  اطلاعات این پایگاه در کنار بررسی های میدانی مبنای کمک های نهادهای عمومی و مؤسسات خیریه مردمی قرار گیرد.

وی از اعلام آمادگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ارائه اطلاعات مورد نیاز در بستری امن و با حفظ محرمانگی آمار شخصی خبر داد و یادآورشد که نهادهای عمومی هرچقدر امکان دارد کمک های خود را افزایش دهند.

میدری افزود: علاوه بر این وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دو بستر برای افزایش هدفمندی و کارایی کمکها فراهم کرده است که سامانه الکترونیک توزیع کالای حمایتی و شناسنامه خدمات اجتماعی از آن جمله است و در صورتی که از این ظرفیت ها استفاده شود، اطمینان از دسترسی فقرا به کالاها به صورت هدفمند وجود خواهد داشت.

**تشکیل ستادهای استانی  شورای همکاری نهادهای عموم غیردولتی، مؤسسات مردمی و دولت برای حمایت اجتماعی

سردار سپهر جانشین سازمان بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن تشریح فعالیت های این سازمان به خصوص در تعامل مستمر با وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا، پیشنهاد کرد که شورای تشکیل شده در سطح استان ها به صورت یک ستاد با عضویت نمایندگان اعضاء این جلسه فعالیت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha