نماینده مجلس عراق: گروه‌های سیاسی بر تایید کابینه الکاظمی اجماع دارند

بغداد – ایرنا - «عبدالخالق مدحت» از نمایندگان اهل سنت مجلس عراق امروز (جمعه) تاکید کرد که تقریبا یک اجماع و وحدت میان جریان‌ها و گروه های سیاسی گوناگون برای شتاب در تصویب دولت «مصطفی الکاظمی» وجود دارد.

الکاظمی روز گذشته پس از کناره گیری «عدنان الزرفی»، از مکلف شدن به دنبال مخالفت گسترده جریانهای سیاسی شیعه، کرد و اهل سنت با حکم «برهم صالح»، رییس جمهوری مامور تشکیل دولت جدید عراق شد.

مدحت در مصاحبه با المعلومه گفت که تقریبا اتفاق نظر سیاسی برای حمایت فوری از دولت مصطفی الکاظمی و دادن رای اعتماد به کابینه وی وجود دارد، بویژه این که کشور با یکسری بحران های اساسی از جمله ویروس کرونا، فروپاشی بازار نفت و عواقب قابل توجه اقتصادی آن در بودجه روبه رو است.

این نماینده اهل سنت مجلس عراق افزود که خوش بینی سیاسی وجود دارد که الکاظمی در مدت زمان کوتاه برای تشکیل دولت موفق شود تا در ادامه پرونده های مهم دیگر را پیگیری کند.

وی تاکید کرد که مطالبات ما از نخست وزیر آینده به عنوان نیروهای سیاسی اهل سنت، بازسازی مناطق آزاد شده، بازگشت آوارگان به خانه، پاسخ به خواسته های تظاهرکنندگان، ایجاد مشارکت در تصمیم دولت و مبارزه با فساد مالی و اداری است.

الکاظمی طبق قانون از زمان دریافت حکم مکلف شدن ۳۰ روز مهلت دارد کابینه خود را برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

به باور بسیاری از کارشناسان سیاسی، شانس کسب رای اعتماد کابینه الکاظمی با توجه به حمایت جریان های سیاسی شیعه، کرد و اهل سنت در مجلس عراق از وی بسیار بالا است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =