۲۱ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۶
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 83744601
۱ نفر

برچسب‌ها

روز خلوت امامزاده‌ها در خلخال

اردبیل _ ایرنا _ محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا و اجرای طرح فاصله اجتماعی از سوی مردم موجب خلوت شدن امامزاده‌ها و صحن تمامی بقاع متبرکه خلخال شده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در حالی که هر سال در روزهای ولادت و یا شهادت ائمه معصوم (ع) بویژه سالروز نیمه شعبان صحن مطهر امامزاده های خلخال مملو از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می‌شد، در سالروز نیمه شعبان امسال درب این بقاع متبرکه بسته بود.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه خلخال با بیان اینکه امامزدگان و بقاع متبرکه این شهرستان بزرگترین ظرفیت توریسم مذهبی استان اردبیل محسوب می‌شوند، گفت: بیشترین تعداد امامزادگان و بقاع متبرکه استان در این شهرستان واقع شده و این منطقه رتبه اول استانی را از این لحاظ به خود اختصاص داده است.

حجت‌الاسلام مهدی فاتحی افزود: ۸۹ امامزاده و بقعه متبرکه که بیش از ۵۰ درصد از کل بقاع متبرکه استان اردبیل را شامل می‌شود، در مناطق مختلف خلخال واقع شده که ۴۰ بقعه از این بقاع در گسترش فرهنگ دینی و اعتقادی مردم و اجرای برنامه‌های فرهنگی ،مذهبی در طول سال فعالیت مستمر دارند.

وی گفت: دلیل واقع شدن بیش از ۵۰ درصد از بقاع متبرکه استان اردبیل در خلخال انتخاب این منطقه به عنوان منطقه‌ای امن در زمان حکومت خلفای عباسی و افزایش فشار این خلفا بر کشتار خاندان اهل بیت و تمایل خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در گذشته به سکونت در این منطقه و در بین مردم علاقه‌مند به این خاندان و از دنیا رفتن در بین جمعیت عاشق اهل بیت (ع) است.

او اظهارداشت: ساماندهی و بازسازی تمام امامزادگان و بقاع متبرکه خلخال در دستور کار اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان قرار گرفته و بقاع متبرکه بازسازی شده برای توسعه برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در طول سال مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد.

وی گفت: در حالی که سال گذشته درب بقعه متبرکه امامزاده سیدابوالقاسم روستای کالار از توابع بخش مرکزی خلخال بدلیل پیشگیری از حادثه تخریب و آوار ساختمان قدیمی آن بر روی زائران با حکم قضایی بسته شده بود، امسال به همت گروه جهادی ولایت توحید بازسازی شد و فاز اول بهسازی و  مرمت ساختمان آن با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت بوده و برای عملیات اجرایی آن بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

حجت‌الاسلام فاتحی با بیان اینکه هدف اصلی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان عمران و آبادانی بقاع متبرکه در جهت استفاده حداکثری از ظرفیت فرهنگی و مذهبی این اماکن مقدس است، اظهارداشت: از اول سال ۹۷ تاکنون برای ادامه عملیات اجرایی پروژه بازسازی ساختمان امامزاده سید دانیال (ع) در حوالی روستای خانقاه سادات این شهرستان چهار میلیارد ریال هزینه شده است.

وی افزود: پس از اجرا و بهره‌برداری از پروژه مجتمع تجاری ، خدماتی عرش قاضیلر خلخال که بزرگترین مجتمع تجاری اوقاف در استان اردبیل است، به زودی عملیات اجرایی دومین مجتمع گردشگری ،اقامتی ،تجاری و رفاهی بین‌راهی این شهر در زمینی به مساحت ۱۶ هزار و ۳۰۰ مترمربع و پیش‌بینی ۱۸۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری توسط اداره اوقاف و امور خیریه با مشارکت شهرداری و سرمایه‌گذار بخش خصوصی آغاز خواهد شد.

او با بیان اینکه بقاع متبرکه این شهرستان بزرگترین ظرفیت توریسم مذهبی منطقه محسوب هستند ، گفت: اعتبارات استانی امسال اداره اوقاف و امور خیریه خلخال با اولویت اجرای پروژه‌های بازسازی بقاع متبرکه توزیع شده است.

وی با تاکید بر لزوم دقت در اجرای پروژه‌های عمرانی اداره اوقاف و امور خیریه خلخال بیان کرد: علت طولانی شدن و یا توقف برخی از پروژه‌های عمرانی - مذهبی شهرستان محدودیت اعتبارات و یا تخصیص پایین اعتبارات منظور شده سالانه است.

حجت‌الاسلام فاتحی اظهارامیدواری کرد که با ریشه‌کنی و قطع زنجیره کرونا در کشور ، امامزاده‌ها از غربت اجباری ناشی از کرونا خارج شده و این اماکن مذهبی مقدس دوباره به محلی برای اوج فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی و تقویت معنویات تبدیل شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha