۲۱ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۴۵
کد خبرنگار: 1811
کد خبر: 83744293
۰ نفر

برچسب‌ها

روشندل سیرجانی درس زندگی می‌دهد

کرمان - ایرنا - سبک زندگی روشندل ۷۰ ساله اهل بخش پاریز شهرستان سیرجان با وحود نابینایی، با پشتکار و توکل بر خداوند، درس و الگویی برای سایر افراد است.

 منصور حسن زاده، مرد روستایی سیرجانی در ۷۰ سالگی و با گذشت ۴۵ سال از حادثه تلخی که نعمت دیدن را از او گرفته، در کار کشاورزی تلاش مضاعف دارد و خود را کمتر از افراد سالم نمی داند.

وی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کارگر مجتمع مس سرچشمه بوده به علت حادثه چشمان خود را در سال ۵۴ از دست می دهد،  اما بیکار نمی نشیند و به حفظ قرآن کریم و کار کشاورزی روی می آورد.

در هنگام فعالیت کشاورزی در باغی که خود بنا نهاده به سراغ او رفتیم تا از نزدیک جریان تلاش و زندگی اش را ببینیم.

حسن زاده در کنار باغش در روستای درک بخش پاریز در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر سیرجان خانه ای دارد،  همسرش به امور خانه می پردازد و  چهار فرزندش که ۲ دختر و ۲ پسر هستند هرکدام برای خود خانواده تشکیل داده اند.
این روشندل سیرجانی پس از فراغت از فعالیت در باغ، ما را به منزل خود دعوت کرد تا مختصری از سرگذشت زندگی خود را بگوید.

حسن زاده با اشاره به تحصیلات خود گفت: فوق دیپلم رشته فنی ام را در کرمان گرفتم و آن زمان فوق دیپلم آن هم در رشته فنی خیلی مدرک بالایی بود و پس از اتمام تحصیل در مجتمع مس سرچشمه که نزدیک به محل زندگی بود استخدام شدم.

وی افزود: اما بیش از ۲ سال از اشتغال و مهندسی ام گذشته بود که حادثه برش آهن مرا نابینا کرد، اما نشستن در خانه را نخواستم و مشغول تمرین کار با وضعیت نابینایی ام شدم و در اوقات فراغت هم به کمک خانواده به حفظ قرآن پرداختم.

حسن زاده ادامه داد: حافظ ۱۷ جزء قرآن هستم و همیشه مروری هم بر محفوظات دارم تا مبادا فراموش شوند و حتی همسر و فرزندان هم در اوقات پیش آمده در کنارم به قرآن کریم گوش می دهند و همراهی می کنند و من معتقدم هرچه داریم از قرآن است و با این اعتقاد هر مشکلی را با قرآن این کتاب خدا حل می کنم.
این روشندل اهل سیرجان اظهار داشت:  در نمازش هرگز غافل نبوده و در حال حاضر امام جماعت مسجد پاریز هم هست و مردم به او اعتماد دارند.
وی با وجود نابینایی هیچ زمانی دست از تلاش برنداشته و همراه با برخی کشاورزان روستای خود کار می کند و حتی بر اساس تمرین و تجربه درختان باغ را کاشته و به ثمر می رساند و در هوای خوش روستا از زندگی راضی و مسرور است.
حسن زاده با بیان خاطرات خود از مبارزات مردم در دوران انقلاب اسلامی تصریح کرد: در سال‌های  ۵۶ و ۵۷ همراه مردم پاریز در اعتراض و تظاهرات علیه رژیم ستمشاهی شرکت می کردم و از زمان رسول الله تا ائمه و حال که رهبری و امام پرچمدار اسلام ناب محمدی هستند این دشمنان (ع) ایستادند و وظیفه ما مقابله با این دشمنان است.  

وی تاکید می کند: اگر بنده و افراد مانند من از نعمت دیدن محروم هستیم، اما می توانیم با استعدادهای درونی خود و کار و تلاش به موفقیت برسیم و تاکید کنم که اگر استعدادهای درونی خودشان را بیابند و هیچوقت نابینایی مانع موفقیت نیست.  
همسر این روشندل نیز گفت: من خیلی خوشحال هستم که با این روحیه عبادت و تلاش همسرم زندگی می کنم و خود را خوشبخت می دانیم.

پوران فیروز آبادی افزود: حتی من و فرزندان روحیه عبادت و تلاش را از این مرد یاد گرفته و الگوی ما است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =