۲۱ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۰:۱۶
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83744270
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

المالکی بر تشکیل دولت جدید عراق در اسرع وقت تأکید کرد
نوری المالکی رییس حزب الدعوه عراق

بغداد-ایرنا- "نوری المالکی" دبیرکل حزب‌الدعوه عراق چهارشنبه شب بر لزوم تسریع برای برون‌رفت از بن‌بست سیاسی و حقوقی در عراق بویژه برای تشکیل دولت جدید تأکید کرد.

به گزارش تارنمای خبری "بغداد الیوم" المالکی که به مناسبت چهلمین سالگرد شهادت آیت‌الله "محمد باقر صدر" بنیانگذار حزب الدعوه سخن می‌گفت، خواستار رعایت قانون‌اساسی عراق در معرفی نخست وزیر شد.

وی گفت، تقابل امروز در عراق میان دو گروه است، گروه نخست بدنبال آن است که ارزش‌های اسلامی و سنت‌های اصیل عراق را از بین ببرد، در مقابل گروه دوم در صدد است که این ارزش‌ها نهادینه و تقویت شود.

نخست وزیر اسبق عراق افزود، با توجه به آموزه‌های شهید صدر، ما در صدد تقویت و نهادینه شدن ارزش‌های اسلامی و ملی هستیم.

المالکی گفت، در مقابل، استکبار و گروه‌های عراقی وابسته به آنها درصدد هستند، جامعه را از ارزش‌های اصیل ناامید کنند.

وی تصریح کرد، باقی‌مانده بعث عراق به کمک دیگر گروه‌های تروریستی مسلح برای از میان بردن این ارزش‌ها و به شکست کشاندن روند سیاسی در عراق تلاش می‌کنند.

المالکی بر پایبندی به منافع ملی عراق و برخورداری از حاکمیت ملی و تصمیمات مستقل در تمام سطوح سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تأکید کرد.

وی گفت، آغوش عراق به روی تمام کشورها بر اساس احترام متقابل و نیز عدم دخالت در امور داخلی کشورمان باز خواهد بود.

سخنان المالکی در حالی بیان می‌شود که یک مقام سیاسی چهارشنبه شب اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود، امروز یا فردا، «برهم صالح» رییس جمهوری عراق، مصطفی الکاظمی را برای تشکیل دولت بعدی معرفی کند.

براساس گزارش این مقام سیاسی که خواست نامش فاش نشود، معرفی الکاظمی پس از اجماع گروه‌های شیعه و موافقت امروز ائتلاف نیروهای اهل سنت و گروه‌های کرد با مأمور کردن این شخصیت برای مقام نخست‌وزیری صادر می‌شود.

بر این اساس، «عدنان الزرفی» که پیش از این از سوی صالح معرفی شده بود، باید از تشکیل دولت کناره گیری کند تا الکاظمی جایگزین وی شود.

طبق قانون اساسی عراق، انتصاب الکاظمی تنها در صورت استعفای الزرفی یا پایان مهلت ۳۰ روزه قانون اساسی برای تصویب دولت وی در مجلس انجام می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =