۲۱ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۰۷
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83744250
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۵۲ هزار تُن گندم از مزارع جنوب کرمان برداشت می‌شود

جیرفت - ایرنا - مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از برداشت ۱۵۲ هزار تُن گندم تا ۱۵ خردادماه جاری در این منطقه خبر داد.

فرامرز رستگاری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا سطح زیر کشت گندم منطقه جنوب کرمان را ۳۶ هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام کرد و افزود: این میزان سطح زیر کشت در راستای عملیات اجرایی و برنامه‌های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به منظور افزایش ضریب خوداتکایی محصول استراتژیک گندم در سال ۹۹_۹۸ برنامه‌ریزی شده است.

وی از انتخاب ۱۰ مرکز خرید تضمینی گندم در منطقه جنوب کرمان خبر داد و گفت: با پیگیری‌های انجام شده و جلب نظر شرکت غله و بازرگانی استان کرمان به منظور تسهیل شرایط خرید و حمایت از تولیدکنندگان زمینه حضور و مشارکت کارخانه‌های آرد استان به عنوان مراکز خرید فراهم شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ادامه داد: علاوه بر سیلوی شهید صدوقی جیرفت، کارخانه‌های آرد جیرفت و کهنوج، تعداد هفت مرکز خرید در شهرستان‌های فاریاب، کهنوج، قلعه‌گنج و رودبار جنوب نیز در فرآیند تخلیه و خرید محصول فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه برداشت گندم در برخی مناطق جنوبی کرمان از چهار روز قبل آغاز شده، اظهار داشت: طبق پیش‌بینی‌ها تا پایان فصل برداشت بیش از ۱۲۰ هزار تُن محصول مازاد کشاورزان به شرکت‌های تولید بذر و مراکز خرید منطقه جنوب کرمان تحویل داده می‌شود.

رستگاری به حمایت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از گندم‌کاران منطقه اشاره کرد و گفت: برای برداشت به هنگام محصول با هماهنگی کمباین‌داران استان فارس، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و پلیس راهور منطقه تدارک کمباین موردنیاز گندم‌کاران محقق شده است.

وی از توزیع بیش از هشت هزار و ۵۰۰ تُن انواع بذر استاندارد در منطقه جنوب کرمان خبر داد و افزود: این بذرها شامل ارقام مهرگان، چمران ۲۰، خلیل و برات بودند که بین گندم‌کاران هفت شهرستان جنوبی استان کرمان توزیع شد.

وی ادامه داد: با مشارکت موثر چهار هزار و ۵۰۰ نفر بهره‌بردار برای ارتقای عملیات به‌زراعی تولید از جمله کنترل علف‌های هرز، توسعه کشت‌های خطی، تغذیه گیاهی و بهبود روش‌های آبیاری از جمله تجهیز بیش از پنج هزار هکتار از مزارع به شبکه آبیاری نوین گام‌های موثری برداشته شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به بارش‌های اخیر اشاره کرد و گفت: با وجود خسارت‌های اخیر بارش باران به بخشی از مزارع شهرستان‌های جنوبی، ارزیابی‌های میدانی نشان می‌دهد که وضعیت کلی محصول گندم در منطقه مطلوب است.

سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان را تحت پوشش دارد.