جلسات آتی صحن و کمیسیون‌ها تا پایان دوره دهم به صورت حضوری برگزار می‌شود

تهران - ایرنا - سخنگوی هیات رییسه مجلس با اشاره به پیگیری‌ها برای رفع اشکالات برگزاری جلسات صحن در شرایط کرونا، گفت: جلسات آتی صحن و کمیسیون‌ها به صورت حضوری و پیوسته تا پایان دوره دهم برگزار می‌شود.

به گزارش خانه ملت، اسدالله عباسی در توضیح نشست روز چهارشنبه هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، اظهارداشت: نشستی با هدف بررسی و ارزیابی جلسات صحن امروز و روز گذشته مجلس برگزار شد تا اشکالاتی که در چیدمان صندلی یا ارتباط نمایندگان با هیات رییسه وجود دارد برای جلسات آتی صحن رفع شود.

تلاش هیات رییسه برای رفع اشکالات برگزاری جلسات صحن در شرایط کرونا

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمایندگان با توجه به دستور جلسات امروز و روز گذشته نیازی به استفاده از مانیتورها نداشتند و تنها اشکالاتی در ثبت‌نام برای بیان تذکر یا نظر موافق و مخالف وجود داشت لذا قرار شد تغییراتی در چیدمان صورت بگیرد تا تعدادی از نمایندگان در قسمت بالکن بنشینند.

عباسی افزود: هیات رییسه در تلاش است نمایندگان وسایل صوتی و تصویری لازم را در اختیار داشته باشند تا بتوانند ضمن رعایت فاصله تمام پروتکل‌های بهداشتی را هم رعایت کنند.

تشکیل جلسات کمیسیون‌ها با حضور وزیران اقتصاد، آموزش و علوم

عباسی با بیان اینکه کمیسیون‌های تخصصی مجلس به تناسب ماموریت‌های خود جلساتی را سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده خواهند داشت، گفت: کمیسیون اقتصادی قرار شد با فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی، عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی و دستگاه‌های مرتبط با مبارزه با کرونا جلسه داشته باشد تا درباره فعالیت‌های اقتصادی لازم در این شرایط و نحوه مدیریت منابع تصمیماتی اتخاذ کنند. کمیسیون آموزش و تحققیات نیز جلسه‌ای با محسن حاجی‌میرزایی و منصور غلامی وزیران آموزش و پرورش و علوم خواهد داشت تا شرایط برگزاری کلاس و آزمون‌ها و کنکور را بررسی کنند.

افزایش اقدامات لازم در بُعد نظارتی تا پایان دوره دهم مجلس

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: سایر کمیسیون‌های تخصصی مانند کمیسیون‌های بهداشت و درمان و کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست جلساتی را خواهند داشت تا بُعد نظارتی کمیسیون‌ها تقویت شود. مجلس دهم در مدت باقی مانده و با توجه به شرایط فعلی امکان بررسی طرح و لوایح در کمیسیون‌های تخصصی را ندارد لذا اقدامات لازم در بُعد نظارتی را باید انجام دهند تا تکالیف دستگاه‌ها در شرایط کرونا و پساکرونا مشخص شود.

عباسی با اشاره به دیگر تصمیم‌های هیات رییسه مجلس، اضافه کرد: عبدالرضا رحمانی فضلی، سعید نمکی وزیران کشور، بهداشت و محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه که روز گذشته در صحن علنی حاضر شدند و درباره اقدامات انجام در شرایط کنونی کشور توضیحاتی را دادند، باید تا هفته آینده گزارش جامعی را درباره اقدامات و برنامه‌های خود ارایه کنند علاوه بر این وزارتخانه ها باید گزارشی برنامه‌های سال پیش رو خود را برای کمیسیون‌های تخصصی مرتبط مجلس ارسال کنند.

تاکید هیات رئیسه بر تعیین تکلیف ۴ طرح و لایحه تا پایان مجلس دهم

عباسی یادآور شد: تعدادی طرح و لوایح در دستور کار صحن مجلس است که مجلس دهم باید بررسی آنها را تا پایان دوره تمام کند در غیر این صورت مجلس یازدهم باید این طرح و لوایح را از ابتدا در دستور کار قرار دهد که متحمل هزینه  وقت بسیاری می‌شود. طرح و لوایح درخصوص مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون تجارت، نظام بانکداری و مناطق آزاد تجاری باید تا پایان مجلس دهم تعیین تکلیف شود.

تداوم برگزاری جلسات آتی صحن و کمیسیون ها به صورت حضوری تا پایان دوره دهم

وی ادامه داد: روسای کمیسیون‌های تخصصی نیز در ادامه پیشنهادهایی را مطرح کردند از جمله اینکه جلسات آتی صحن و کمیسیون به صورت حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شود.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جلسات صحن مجلس به صورت پیوسته تا پایان دوره دهم ادامه دارد تا تکلفی طرح و لوایح مذکور تعیین شود البته احتمال می‌رود در هفته‌های آینده روز و ساعات برگزاری جلسات صحن یا کمیسیون تغییر کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =