۲۰ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۳
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 83744049
۱ نفر

برچسب‌ها

دولت افغانستان یکصد زندانی طالبان را آزاد کرد

کابل - ایرنا - دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که یکصد زندانی گروه طالبان، براساس فرمان ۲۰ اسفند ماه سال گذشته رییس جمهوری آزاد شدند.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی افغانستان امروز چهارشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این زندانیان با توجه به وضعیت بهداشتی، سن و مدت مجازات باقی‌مانده آنها، به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای صلح و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا آزاد شدند.

براساس این اطلاعیه، یکصد زندانی رها شده طالبان در لیست هیأت فنی این گروه بود که در باره رهایی آنها بحث و تبادل نظر صورت گرفته بود.

شورای امنیت ملی افغانستان اضافه کرده است که این زندانیان پیش از رهایی ثبت دستگاه های بیومتریک شده و تعهد کرده اند که دیگر به میدان های جنگ علیه نیروهای دولتی برنخواهند گشت.

در اطلاعیه آمده است که دولت افغانستان متعهد است تا برای پیشرفت روند صلح فرصت را برای مذاکرات بیشتر فنی با هیأت طالبان باز نگه دارد.

این زندانیان در حال رها می شوند که هیأت فنی طالبان امروز کابل را به مقصد دوحه ترک کرده و گفته‌اند که گفت وگوهای آنها با هیأت دولتی به نتیجه‌ای نرسیده است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز در توئیتی از آمریکایی ها خواسته است که در رهایی زندانیان این گروه از زندان‌های دولت افغانستان تلاش کنند.

اما دولت افغانستان از طالبان انتقاد کرده و گفت  که رهایی آن عده از فرماندهان طالبان که دستشان به خون صدها غیر نظامی افغان آلوده است، ممکن است.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان بخشی از توافق نامه آمریکا و طالبان است که بعنوان پیش‌شرط آغاز گفت وگوی بین افغانی صورت گرفت  اما دولت افغانستان خود را ملزم به عملی کردن توافق نامه‌ای بین آمریکا و طالبان نمی داند که این موضوع چالش برانگیز شده است.

توافقنامه آمریکا و طالبان پس از نزدیک به دو سال و ۱۱ دور مذاکره  روز شنبه دهم اسفند ماه با حضور وزیران خارجه شماری از کشورهای منطقه و جهان دردوحه توسط زلمی خلیل زاد و ملاعبدالغنی برادر امضا شد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha