سرمازدگی و سراب نوبرانه‌های بهاری

کرمان - ایرنا - با بهاری شدن طبیعت و گرمای هوا، آدمی کام خود را به نوبرانه‌های بهاری وعده می‌دهد اما در این میان گاهی آب و هوای غیرقابل اعتماد بهار این خوش خیالی را به سرابی بدل می‌کند.

با آمدن صدای پای فروردین و اندک اندک گرم شدن هوا که وسایل گرمایشی خاموش و لباس‌های زمستانی راهی چمدان‌ها می‌شوند، شکوفه‌های درختان مناظری چشم نواز خلق می‌کنند و وعده‌  تحفه‌های اردیبهشتی را می‌دهند، هیچ بعید نیست که بهار خلق و خوی متناقض خود را به نمایش گذارد و با بارش و کاهش دمای ناگهانی، همه مردم از جمله کشاورزانی که منتظر دیدن دسترنج خود هستند را غافگیر و آنچه که طی ماه‌ها رشته بودند پنبه کند.

راهکارهای جلوگیری از سرمازدگی شکوفه های بهاری در باغات

رئیس اداره هواشناسی شهرستان شهربابک گفت: نوع سطح خاک در محافظت دمای هوا تاثیر دارد و اختلاف دمای حدود ۱/۷ درجه سانتی گراد ایجاد می‌کند.

محمد کوشا  روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای محافظت در برابر سرما و یخبندان‌های ناشی از تشعشع، خاک باید مرطوب و عاری از علف‌های هرز و شخم نخورده باشد، زیرا زمین شخم خورده دارای هوای بیشتر بوده و گرمای ویژه کمتری دارد از این رو خاک شخم خورده سریع‌تر سرد می‌شود، اما خاک‌های مرطوب دیرگرم شده و دیرتر دمای خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه علف‌های سطح خاک نیز نوعی هدایت کننده گرما از خاک به هوا می‌باشند، بیان داشت: تدابیر زارعی ذکر شده یخ زدگی را در لایه ۱۵ سانتی متر سطح خاک به تاخیر می‌اندازد و بویژه برای جلوگیری از سرما زدگی گیاهانی همچون توت فرنگی و انگور موثر واقع می‌گردد.

کوشا کار گذاشتن بخاری یا پلارهای باغی در قسمت‌های مختلف باغ و سوزاندن موادی همچون چوب نفت یا گازوییل را موجب گرم شدن فضای باغ دانست و اظهار داشت: این روش در مناطق سردسیری ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد، اما در مناطق نیمه گرمسیری مثلا در باغات مرکبات، انار، انجیر و زیتون می‌تواند موثر واقع شود.

وی با اشاره به اینکه در شب‌هایی که احتمال بروز سرما وجود دارد، سوزاندن کاه وکلش و مواد دیگر موجب ایجاد دود در هوای باز می‌گردد، تصریح کرد: ذرات معلق در هوا هر چقدر بیشتر باشد انعکاس حرارت به سقف آسمان تقلیل می‌یابد، زیرا تشعشع حرارت که با طول موج‌های بلند به طرف آسمان منعکس می‌شود توسط ذرات هوا جذب شده و دمای باغ را حفظ می‌کنند.

رئیس اداره هواشناسی شهربابک یادآور شد: کشت درختان باد شکن همچون چنار زبان گنجشک و افرا  در جهت شمالی که بادهای سرد می‌وزد موجب محافظت درختان میوه از سرما می‌شود.

شهربابک در ۲۴۰ کیلومتری کرمان یکی از قطب های کشاورزی و باغی این استان بشمار می رود.

استان کرمان ۲۰درصد باغات کشور را در خود جای داده است .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =