هنر انقلاب به برکت اندیشه شهید آوینی متجلی شده است

تهران- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: امروز به برکت اندیشه بزرگ‌مردانی همچون شهید آوینی، فعالیت‌های متعددی در عرصه هنر انقلابی متجلی شده‌است.

به گزارش ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور حجت ‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی روز چهارشنبه به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامی و با اشاره به ماهیت مقوله هنر انقلابی گفت: این عرصه میراث آوینی و آوینی‌ها برای معرفی فرهنگ ایران اسلامی است.

بیستم فروردین ماه، یادآور افتخارآفرینی و فعالیت‌های سیدمرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم است؛ بزرگ‌مردی که پرچم‌دار هویت هنر انقلابی بود و در عرصه‌های مختلف هنری از جمله شعر، نقاشی و به ویژه فیلم‌سازی دستی بر آتش داشت و چنان در مسیر آرمان و هدف انقلابی جوشید که تا به امروز الگوی بسیاری از هنرمندان قرار گرفته است.

ارزانی با بیان اینکه هنر انقلاب اسلامی، میراث هنرمندان متعهد و دغدغه‌ مندی چون آوینی است، اظهار کرد: بزرگ‌مردانی نظیر آن شهید، از مسیر هنر در معرفی اسلام و انقلاب تلاش کردند و در نهایت جام شهادت را نوشیدند؛ امروز به برکت اندیشه آنان است که بعد از گذشت چهار دهه از وقوع انقلاب اسلامی، فعالیت‌های متعددی در عرصه هنر انقلابی در رشته‌های مختلف متجلی شده است که هریک برگ زرینی در کارنامه انقلاب اسلامی محسوب می‌شوند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت این مساله آشکار شده که باید بزرگان عرصه های مختلف، فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی را به اقشار مختلف به ویژه جوانان، معرفی کرده و زمینه سازی رشد و ارتقای ذائقه هنری نسل جدید را در مسیر نگرش و هدف آن بزرگان قرار دهیم. زیرا هنر از مهمترین ابزار انتقال فرهنگ در دوران کنونی به شمار می رود.

وی با اشاره به جایگاه سینما به عنوان هنر هفتم در ارائه مولفه های فرهنگی هر کشور به سایر ملت ها اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی، شاهد تبلور هنر متعالی در جامعه بودیم، در این راستا سینما نیز عرصه‌ای بود که توانست با تکیه بر مولفه‌های فرهنگ دینی و آرمان‌های انقلاب اسلامی به رشد و شکوفایی برسد و در سطح جهانی صاحب امضا و مدعی شود.

ارزانی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در عرصه‌ هنر گفت: فعالیت بیش از دو میلیون نفر از اعضای کانون‌ها در عرصه‌های مختلف فرهنگی در سراسر کشور، نویدبخش تقویت رویکرد متخلقانه دینی در عرصه فرهنگ جامعه است، اثرگذاری حضور نوجوانان و جوانان در  فعالیت‌هایی که ریشه مسجدی دارند برکات متعددی را به همراه می‌آورد که از جمله آنها می‌توان به رشد فرهنگ دینی اشاره داشت که از گلوگاه نگرش فرهنگی هنری ایجاد می‌شود.

شهید مرتضی آوینی منتقد هنری، روزنامه‌نگار و مستندساز جبهه و جنگ خدمات ارزنده کم نظیری را در عرصه‌های گوناگون و گسترده هنر و اندیشه از خود به یادگار گذاشت. به همین دلیل با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، بیستم فروردین ماه و سالروز شهادت وی در تقویم رسمی به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی نام گذاری شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار فرهنگ