انجام مطالعات مرمتی کران‌های روستای کندوان

تبریز - ‌ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی از انجام مطالعات مرمتی کران‌های صخره‌ای روستای تاریخی کندوان در سالجاری خبرداد.

احمد حمزه‌ زاده روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه روستای تاریخی کندوان به لحاظ معماری منحصر بفرد و دست‌کند از جمله آثار کم نظیر کشور و منطقه محسوب می شود، ادامه داد: خانه های دست‌کند روستای تاریخی کندوان همه ساله پذیرای گردشگران بیشماری است که از جای جای جهان برای تجربه یک شب زندگی در خانه های سنگی و سفر به اعماق تاریخ به این روستا سفر می کنند.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت این روستای تاریخی در ابعاد ملی و بین المللی، حفاظت و صیانت از آن همواره یکی از اولویت های این اداره کل و پایگاه میراث فرهنگی روستای کندوان بوده است، لذا مرمت و بازسازی بخش های آسیب دیده کران های این روستا در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به آغاز مطالعات مرمتی بر روی شناسایی علت شکست در برخی کران ها، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر برخی از کران های روستای کندوان دچار شکست شده اند که اداره کل میراث فرهنگی استان و پایگاه ملی این روستا در راستای بهبود وضعیت و جلوگیری از تداوم شکست ها، مطالعات مرمتی را جهت علت یابی، آسیب شناسی و تشخیص درست شیوه مرمت مورد در سال جاری آغاز کرده است.
حمزه زاده با اشاره به اینکه از مجموع ۱۲۰ کران شناسایی شده، مطالعه ۳۰ کران در اولویت و در دستور کار پایگاه میراث فرهنگی کندوان قرار گرفته است، ادامه داد: بر اساس مطالعات اولیه متخصصان میراث فرهنگی، شکست ها می تواند به سبب نفوذ آب، فشار، تغییرات دما و عوامل دیگر باشد، لذا با شناسایی دقیق نحوه آسیب هر کران، مرمت ویژه آن، انجام خواهد شد.
وی گفت: انجام مطالعات مرمتی کران‌های روستای تاریخی کندوان در سال جاری آغاز شده و در صورت تامین اعتبار، استحکام بخشی و مرمت آنها عملیاتی می شود.

خانه های کله قندی کنده شده در دل صخره ها به همراه هتل صخره‌ای کندوان و ۲۷ اقامتگاه بوم گردی از جمله جذابیت‌های روستای تاریخی «کندوان» برای گردشگران است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =