بارش باران و رعد و برق سمیرم را فرا گرفت

اصفهان- ایرنا- ریزش تگرگ، بارش باران و رعد و برق روز چهارشنبه سمیرم به ویژه بخش پادنا جنوب این شهرستان را فرا گرفت.

مسوول اداره هواشناسی سمیرم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بارندگی از بامداد امروز با رعد و برق شدید آغاز شد و سرتاسر شهرستان را در بر گرفت که موجب آبگرفتگی معابر منطقه شده است.

به گفته مهرداد طایی، بیشترین رگبار تگرگ در بخش های جنوبی و شمالی این شهرستان گزارش شده است.

وی مجموع  بارش های ۶ ساعت گذشته را ۱۵ میلی‌متر علام و خاطرنشان کرد: شدت بارش‌ها در همین ساعت محدود بقدری زیاد بود که آبگرفتگی برخی معابر را به دنبال داشت اما با قطع شدن در ساعت هشت صبح امروز فروکش کرد.

مسوول اداره هواشناسی سمیرم سر جمع بارش در سال زراعی در این شهرستان را ۳۴۶ عنوان میلی‌متر کرد و گفت: بارش‌های سال زراعی در بخش پادنا(شهر بیده در ۱۱۴ کیلومتری جنوب سمیرم) از ۴۵۰ میلی‌متر و ایستگاه باران سنج روستای نقُل در دامنه ارتفاعات دنا از ۸۰۰ میلی‌متر فراتر رفته است.

بیشینه دمای سمیرم در همین ساعت ۱۹ درجه و کمینه دما هفت درجه سانتیگراد ثبت شده است.

آب و هوای منطقه سمیرم برای ۴۸ ساعت آینده ابری، نیمه ابری همراه با وزش باد و رگبار پراکنده باران و تگرگر پیش بینی شده و تا ۳ درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت.

بارندگی های مداوم و شدید در هر چهار بخش سمیرم بویژه بخش‌های مرکزی و جنوبی، باعث آبگرفتگی معابر و در عین حال خوشحالی باغداران شد. رودخانه های جنوب و غرب این شهرستان طغیان کرده اند.

کارشناسان هواشناسی این روزها در باره خطر وقوع سیل و آبگرفتگی هشدار می‌دهند از این رو شهرستان‌های استان بیشتر در غرب و جنوب اصفهان برای مقابله با سیلاب و آبگرفتگی احتمالی به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

فروردین ماه سال گذشته نیز، بارندگی های بهاره باعث سیل و خرابی برخی معابر، خانه‌ها، پل های روستایی و سازه های راهداری و حمل و نقل جاده ای در سمیرم شد و خسارت های میلیاردی بر جا گذاشت.

شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی(دشت) قبر کیخا، سمیرم، وردشت و کُمه جزو حوضه آبریز کارون بزرگ محسوب می‌شود.

این خطه کوهستانی دارای ۱۸ هزار هکتار باغ، ۱۷ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع، رودخانه‌ها، جنگل‌های طبیعی و ذخیره‌گاه‌های بزرگ زیستی و جانوری است.

شهرستان سمیرم در۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان، ضلع شمالی ارتفاعات دنا و زاگرس مرکزی واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =