۲۰ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۱
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83743039
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چین تبعیض در برخورد با خارجی ها را تکذیب کرد

پکن-ایرنا- یک سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین تاکید کرد این کشور در برخورد با خارجیان در جریان شیوع کرونا تبعیض قایل نشده است.

به گزارش ایرنا، پس از انتشار مقررات مربوط به ممانعت از ورود اتباع خارجی به چین، این کشور از سوی رسانه های غربی مورد انتقادهای گسترده ای قرار گرفت و به «بیگانه هراسی و تبعیض علیه خارجی ها» متهم شد موضوعی که «جائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه در مصاحبه مطبوعاتی خود در پکن به به این اتهامات پاسخ داد و هرگونه تبعیض در این زمینه را مردود دانست.

وی افزود: چین همیشه به امنیت و سلامت شهروندان خارجی در این کشور اهمیت داده و از منافع آنها بر اساس مقررات حراست کرده است نهادهای پزشکی چین برای امنیت و سلامت شهروندان خارجی در طول شیوع ویروس کرونا تلاش کرده و برای تامین نیازهای آنها کوشیده اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین، هرگونه تبعیض و سوء قضاوت درباره اتباع خارجی را مردود دانست و گفت: پس از شیوع کرونا بر اساس شرایط، تدابیری برای کنترل، پیشگیری و قرنطینه با هدف جلوگیری از بازگشت ویروس وضع شده است.

جائو با اشاره به اینکه این تدابیر برای امنیت اتباع چینی و کشورهای دیگر لازم بوده است تصریح کرد تدابیر موقتی با نظرداشت شرایط اتخاذ شده است و شامل اتباع خارجی و شهروندان چین می شود و بدون تبعیض اجرا می شود.

وی ابراز امیدواری کرد که اتباع کشورهای دیگر در چین مقررات و ضوابط مربوط به پیشگیری از کرونا را در هر نقطه از کشور رعایت کنند و با این اقدام به پایان همه گیری کرونا کمک کنند.

چین شرطی برای فروش تجهیزات پزشکی به فرانسه تعیین نکرده است

جائو در بخش دیگری از سخنانش در مورد این ادعا که «چین از ماسک به عنوان تراشه استفاده می کند» تا از فرانسه بخواهد از تجهیزات هواوی استفاده کند، گفت: چین تسهیلاتی برای خرید کالاهای پزشکی ضروری برای مقابله با کرونا در اختیار فرانسه گذاشت و هرگز هیچ شرطی را برای آن کشور تعیین نکرده است.

یکی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا مدعی شده بود هنگامی که «امانوئل ماکرون» رییس جمهوری فرانسه در گفت و گو با شی جین پینگ خواستار تهیه ماسک از چین شده بود چین نیز در پاسخ این شرط را مطرح کرده که تنها در صورت استفاده فرانسه از تجهیزات ۵ جی «هواووی» حاضر به فروش ماسک به آن کشور خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری امروز خود در پکن گفت: نمی دانم این مقام آمریکایی بر چه مبنا و یا اساسی این سخنان را مطرح کرده است گفته‌های او بار دیگر ثابت کرد سیاست بازان آمریکایی به منظور تخریب همکاری‌های بین‌المللی در مقابله با کرونا و همین طور روابط چین با کشورهای دیگر نظیر فرانسه، تمام توان خود برای دروغ پردازی و ساخت اخبار جعلی را به کار می‌بندند.

او گفت: پس از شیوع کرونا، چین و فرانسه تحت هدایت سران دو کشور همکاری های نزدیکی داشته‌اند چین با توجه به دوستی دو جانبه و انسان دوستانه دو کشور چند محموله کالای پزشکی را در اختیار آن کشور گذاشت و تسهیلاتی را به منظور فروش ماسک به فرانسه در نظر گرفت و هیچ شرطی نیز برای آن تعیین نکرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha