تلاش صلیب سرخ برای ایجاد کانال مالی انتقال کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به ایران

تهران - ایرنا - رییس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران در دیدار با رئیس جمعیت هلال احمر از تلاش این کمیته برای ایجاد کانال مالی دریافت کمک های بشردوستانه بین المللی به ایران خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ این مطلب را باربارا ریزولی؛ رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران در دیدار با کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران عنوان و مراتب همدردی و تسلیت خود را به خاطر جان باختن تعدادی از مردم ایران از جمله کارکنان درمانی و امدادی که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند، ابراز کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه سابقه تخصصی و سابقه فعالیت دکتر همتی در جمعیت هلال احمر در سال های گذشته، مطمئنا به این جمعیت برای مدیریت بیماری کرونا کمک می کند، افزود: کمیته بین المللی صلیب سرخ در حمایت از فعالیت های هلال احمر ایران در مواجهه با ویروس کرونا، ۵۰۰ هزار فرانک سوئیس برای کمک به این جمعیت در نظر گرفته و مراحل اهدای این کمک به عنوان نخستین گام برای کمک رسانی در شرایط شیوع ویروس کرونا، در حال انجام است.

ریزولی اظهار کرد: درخواست هلال احمر ایران برای ایجاد کانال مالی دریافت کمک های بشردوستانه، یک درخواست منطقی و پایه برای کمک به مردم ایران به ویژه در شرایط خاص شیوع ویروس کرونا است و کمیته بین المللی صلیب سرخ در همکاری با فدراسیون جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر تمام تلاش خود را از دفتر کمیته در تهران تا سطح ریاست کمیته در ژنو در راستای پاسخگویی به این درخواست به کار خواهد بست.

رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران گفت: ما نگرانی های جدی در خصوص تاثیر تحریم ها بر واردات دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را درک می کنیم. طبیعتا تامین داروها باید از تحریم ها معاف باشد اما گاهی انتقال هزینه دریافت دارو از کانال های بانکی با مشکل مواجه است. در این خصوص، گفت و گوهای کمیته بین المللی صلیب سرخ، نه تنها در منطقه، بلکه در ژنو و میان سازمانهای مرتبط در جریان است. بنابراین تمام گزینه ها و راهکارها را بررسی می کنیم و هیچ راهکاری را از قلم نخواهیم انداخت.

وی افزود: کمیته بین المللی صلیب سرخ ۲ راهکار را در زمینه تامین داروهای مورد نیاز ایران مد نظر دارد؛ راهکار اول، مدافعه گری از درخواست جمعیت هلال احمر ایران برای تسهیل واردات دارو از جمله در دیدار با مسئولان ذیربط در واشنگتن است. راهکار دیگر تعامل با شرکت های سوئیسی برای تامین بخشی از داروهای خاص مورد نیاز ایران است که در صورت تمایل هلال احمر ایران، این موضوع می تواند از طریق کانال تبادل مالی سوئیس پیگیری شود. در این خصوص قدم هایی برداشته و فهرست داروهای مورد نیاز در ایران که تامین آنها با مشکل مواجه است به دفتر کمیته در ژنو ارسال شده تا امکان تامین آنها از طریق شرکت های دارای نمایندگی در سوئیس بررسی شود.

رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران گفت: علاوه بر حمایت های مالی و تلاش برای فعال سازی کانال سوئیس، ما تمایل داریم با جمعیت هلال احمر ایران در زمینه ارتباطات و به اشتراک گذاشتن تجربه دیگر کشورها در زمینه مقابله با ویروس کرونا همکاری کنیم. همچین برگزاری کارگاه های آموزشی در خصوص معلولیت و شمول معلولیت، مشارکت و مسئولیت پذیری جوامع، مباحث مربوط به مهاجرت، بازپیوند خانواده، افزایش آگاهی در خصوص خطرات ناشی از مین و... از جمله مواردی است که می توانیم همکاری خود را با هلال احمر ایران گسترش دهیم.

رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران افزود: این سازمان همچنین در زمینه پزشکی قانونی و مدیریت اجساد در بحران هایی همچون شیوع ویروس کرونا ظرفیت ها و تجربیاتی دارد که در صورت تمایل سازمان های مربوطه می تواند این تجربیات را در اختیار آنها قرار دهد.

وی با تقدیر از تمام مسئولان و اعضای هلال احمر ایران برای کار ویژه ای که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا انجام می دهند، افزود: ما از نزدیک در جریان عملیات های هلال احمر ایران همچون کمپین های اطلاع رسانی و حمایت از نیازمندان، فعالیت های امدادی و تب سنجی در جاده ها، و سایر تلاش ها برای حفظ سلامت ایرانیان در زمان شیوع کرونا و سایر حوادث هستیم و دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو را نیز از این خدمات مطلع می کنیم.

دکتر کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با اشاره به اثرات منفی تحریم های یکجانبه آمریکا بر اقدامات بشردوستانه گفت: تحریم های آمریکا در حوزه درمان و سلامت پیش از شیوع ویروس کرونا، فشار زیادی به مردم ایران وارد می کرد اما با وقوع بحران شیوع این ویروس، اثرات منفی و فشار ناشی از تحریم ها بر سلامت مردم ایران چند برابر شده است.

وی افزود: در حال حاضر برای دریافت کمک های بشردوستانه بین المللی؛ چه کمک های مالی و چه کمک های غیر مالی، واردات دارو و تجهیزات مورد نیاز برای درمان بیماران مبتلا به کرونا از جمله دستگاه های ونتیلاتور با مشکل مواجه هستیم و انتظار داریم آقای مائورر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ با تلاش برای ایجاد کانال مالی دریافت کمک های بین المللی، از جمعیت هلال احمر ایران در این زمینه به عنوان یک سازمان بشردوستانه حمایت کند تا سلامت مردم ایران از تحریم های آمریکا بیشتر از این آسیب نبیند.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه به تشریح عملکرد هلال احمر ایران در بحران های اخیر پرداخت و گفت: در زمینه مقابله با ویروس کرونا، هلال احمر ایران علاوه بر فعالیت های متنوع در زمینه آموزش همگانی مقابله با ویروس کرونا، برپایی پست های غربالگری و فعالیت روزانه ۳۴۰۰ نفر/روز اعضای هلال احمر در این طرح و نظایر آن، حدود ۵۰۰ هزار بسته بهداشتی ویژه مبتلایان به سرطان و بیماران خاص نیز تهیه و توزیع خواهد کرد. ضمن اینکه امدادگران جمعیت هلال احمر ایران در حوادث طبیعی مثل وقوع سیل و آبگرفتگی در روزهای اخیر در ۲۵ استان کشور در حال خدمت رسانی به مردم حادثه دیده بوده اند.

به گزارش ایرنا،  تاکنون 64 هزار و ۵۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، فوت ناشی از این ویروس در کشور به سه هزار و ۸۷۲ نفر رسید.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha