۱۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۳۰
کد خبرنگار: 2585
کد خبر: 83742666
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چهار محور پیشنهادی "بورل" برای استراتژی جهانی‌ مبارزه با کرونا

مادرید- ایرنا- «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا در مقاله‌ای که روز سه شنبه در روزنامه "ال پاییس" منتشر شد، چهار محور، اشتراک منابع برای تولید واکسن، محدود ساختن آسیب‌های اقتصادی، برنامه‌ریزی گشایش هماهنگ شده مرزها و همکاری در مبارزه با کمپین‌های اطلاعات نادرست را برای یک استراتژی جهانی‌ با هدف مبارزه با بیماری کرونا را پیشنهاد داد.

بورل در این مقاله عنوان کرده است: جهان بدون هیچگونه هماهنگی وارد این بحران شده است. تضاد بین سکوت خیابان ها و میادین اروپا و واقعیت فجیع و دردناک بسیاری از بیمارستان‌های آنها بسیار ناامید کننده است .کووید ۱۹ نه تنها اروپا بلکه کل جامعه جهانی‌ را چیره کرده است. واضح است که این بیماری همه‌گیر جهان ما را شکلی‌ دیگر خواهد داد اما روشی‌ که این بیماری چگونه دقیقا آن را انجام دهد بستگی به تصمیماتی دارد که اکنون اتخاذ کنیم .

کرونا را باید دشمن مشترک جهان دانست .اگرچه این یک جنگ نیست، با این وجود لازم است که منابع به “طرز جنگی” بسیج شوند.

در مواقع بحران ، غرایز ما را به عقب نشینی و تکیه بر خودمان می‌ کشاند. این واکنش اگرچه قابل درک است اما به ضرر همه است.

“هر کسی‌ برای خود”  فقط مبارزه را طولانی تر می‌ کند و هزینه‌های انسانی‌ و اقتصادی را به میزان قابل توجهی‌ افزایش می‌ دهد. حتی وقتی‌ دشمن واکنش های ملی‌ گرایی را بیدار کند ، تنها راه شکست آن ، هماهنگی مرزی چه در اروپا و چه در خارج از آن می‌ باشد. یک رویکرد بین المللی مشترک در مورد بیماری همه گیر و کمک به آسیب پذیرترین جمعیت ها بخصوص در کشورهای در حال توسعه و مناطق درگیر جنگ ضروری است. من این نکته را در بحث های اخیر با وزرای امور خارجه ۷ کشور بزرگ و بسیاری دیگر تاکید کردم .اتحادیه اروپا باید بخشی از تلاش باشد و بخشی از تلاش خواهد بود .

اکنون زمان آن است که نشان دهیم که همبستگی‌ یک عبارت خالی‌ نیست .خوشبختانه ، این مورد در حال حاضر در اروپا نشان داده شده است ، جایی‌ که فرانسه و اتریش در حال فرستادن بیش از سه میلیون ماسک به ایتالیا هستند و جایی‌ که آلمان در حال پذیرش و مداوای بیماران از مبدا فرانسه و ایتالیا است .

بحران کووید ۱۹  نبردی بین کشورها یا بین سیستم ها نیست .در مراحل مختلف بیماری همه گیر، بین اروپا ، چین و سایر کشورها کمک های متقابل صورت گرفته است که حمایت و همبستگی‌ متقابل را نشان می‌ دهد. اتحادیه اروپا هنگامی که شیوع بیماری در اوایل سال جاری رخ داد ، از چین حمایت کرد و اکنون چین تیم ها و پزشکان را برای کمک به کشورهای آسیب دیده در سراسر جهان اعزام می‌ کند.

اینها نمونه بارز همبستگی‌ و همکاری جهانی‌ است که باید به یک معیار تبدیل شود. یکی‌ از جنبه های کووید ۱۹ ، این است که تاریخ را شتاب می‌ بخشد. از طریق هر تغییر و تحولی‌ که در انتظار ماست ، اتحادیه اروپا باید با ترویج تلاش های مشترک با چین و آمریکا برای مقابله با بیماری همه گیر و عواقب آن ، همچنان به عنوان یک عامل متحد کننده باقی‌ بماند .تنها در صورت ردیف این سه قدرت ، گروه ۲۰  و سازمان ملل می‌ توانند نقطه عطفی را تعیین کنند .

هماهنگی بین المللی بین دولتها ، همکاری بین دانشمندان، اقتصاددانان و مسئولین سیاسی نیز باید تشدید یابد. در جریان بحران مالی‌ سال ۲۰۰۸ ، هنگامی که اقتصاد جهانی‌ در حال فروپاشی بود ، گروه ۲۰ نقش اساسی‌ در نجات آن داشت .باز هم ، ما اکنون به طور فوری به یک رهبری جهانی‌ به تعریفی که در ذیل می‌ آید احتیاج داریم .

چهار اولویت اصلی‌ برای همکاری‌های جهانی‌ وجود دارد .در وهله اول ، ما باید منابع برای تولید درمان‌ها و یک واکسن که باید به عنوان کالاهای عمومی‌ جهانی‌ تلقی‌ شوند را به اشتراک بگذاریم .

دوم اینکه ما باید با هماهنگی اقدامات محرک بودجه‌ای و همچنین پولی‌ و با حفاظت از تجارت جهانی‌ کالاها ،آسیب‌های اقتصادی را محدود کنیم . در وهله سوم ، باید برای بازگشایی هماهنگ شده مرزها هنگامی که مقامات بهداشتی چراغ سبز دادند برنامه ریزی کنیم  و سرانجام ، باید برای مبارزه با کمپین‌های اطلاعات نادرست همکاری کنیم .

با گسترش ویروس در سراسر جهان ، ما باید توجه ویژه ای به تاثیر فزاینده آن در کشورهای شکننده داشته باشیم، جایی‌ که آنها را با تشدید بحران امنیتی موجود تهدید می‌ کند .در سوریه ، یمن ، غزه و افغانستان ، میلیون ها نفر مردم ، سالها جنگ را تجربه کردند. بیائید در نظر بگیریم که اگر کرونا به اردوگاه‌های پناهندگان جایی‌ که سرویس های بهداشتی و سلامت بار زیادی را تحمل می‌ کنند و کارکنان بشردوستانه در ارائه کمک‌های خود مشکل دارند وارد شود ، چه اتفاقی خواهد افتاد .

و سپس آفریقا را داریم که از اهمیت اساسی‌ برخوردار می‌ باشد. به دلیل بیماری همه گیر ابولا در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ و شیوع های دیگر، کشورهای آفریقایی تجربیاتی دارند که اروپا در این بحران فاقد آن است .اما سیستم‌های بهداشتی قاره ، به طور کلی‌ بسیار کم می‌ باشند و شمار افراد مبتلا در حال افزایش است .

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه ، ساکنان آنها غالبا هیچ راهی‌ جز ترک روزانه خانه های خود ندارند زیرا در یک اقتصاد غیر رسمی‌ زندگی‌ می‌کنند و نکته بدتر: شستن دست ها و انجام فاصله گیری های اجتماعی می‌ توانند بسیار دشوار باشد وقتی‌ که آب جاری همیشه در دسترس نیست و وقتی‌ خانواده‌ها معمولا در فضاهای بسیار کوچک زندگی‌ می‌ کنند .

برای پیروزی در این نبرد، بودجه لازم است .کشورهای در حال توسعه در درجه اول به سه منبع تامین مالی‌ بستگی دارند: سرمایه گذاری خارجی‌ ، حواله ها و گردشگری. اما اکنون هر سه مورد به شدت تحت تاثیر قرار گرفته اند .

در سطح جهانی‌، جریان  سرمایه ۶۰ درصد کاهش یافته زیرا سرمایه‌گذاران به پناهگاه‌های امن می‌ گریزند و کارگران مهاجر شغل خود را از دست می‌ دهند یا نمی‌ توانند به خانه پول بفرستند. ما با رکود جهانی‌ روبرو هستیم و برای جلوگیری از سقوط اقتصادی در کشورهای در حال توسعه ، خطوط مهم اعتباری و پشتیبانی مالی‌ فوری لازم است. هماهنگی بین بانک‌های مرکزی و موسسات مالی‌ بین المللی تنها گزینه کارآمد است.

در آخر ، در درون این بدبینی‌ بیش از حد، احتمال پایان دهی‌ به درگیری‌های طولانی مدت وجود دارد .اخیرا شاهد علائم مثبت همکاری بین رقبا بودیم .به طور مثال ، اندکی‌ پیش ، امارات متحده عربی‌ و کویت ، کمک هایی‌ را به ایران ، کشوری که به طور ویژه ای تحت تاثیر کووید ۱۹ قرار گرفته ، ارسال کردند .

هیچکس نمی‌ تواند به خود اجازه دهد همزمان جنگ های چندگانه داشته باشد. همانطوری که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل خواستار شده است ، ما باید از این بحران به عنوان انگیزه  جدیدی برای صلح استفاده کنیم .

جهان بدون هیچگونه هماهنگی وارد این بحران شد .خیلی‌ از کشورها ، علائم هشدار دهنده را نادیده گرفتند و هر یک به تنهایی عمل نمودند. اکنون مشخص است که فقط با هم خواهیم توانست از آن خارج شویم .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =