۷ هزار اشتغال در بخش مسکن روستایی خراسان جنوبی ایجاد شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: حدود هفت هزار اشتغال ثابت در بخش مسکن روستایی استان در سال گذشته ایجاد شده است.

علی اصغر آسمانی مقدم روز سه‌شنبه در نشست بررسی و تحلیل شاخص نرخ بیکاری خراسان جنوبی در سال ۹۸ که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی و شماری از مدیران استان برگزار شد افزود: اجرای طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در سال ۹۸ براساس تفاهم‌نامه سه‌جانبه سازمان برنامه و بودجه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) تاثیر زیادی بر وضعیت اشتغال استان داشته است.

وی با بیان اینکه براساس اطلاعات دبیرخانه شورای عالی اشتغال به ازای هر ۶۰ مترمربع واحد ساختمانی یک اشتغال پایدار ایجاد می‌شود گفت: علاوه بر طرح ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان، یک‌ هزار و ۵۰۰ واحد دیگر در روستاهای استان بازسازی شده است.

وی گفت: به صورت میانگین در سنوات گذشته سالانه هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار واحد مسکونی در استان بازسازی می‌شد که سال گذشته با پیگیری مدیریت استان و مساعدت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد رسید که نسبت به سنوات گذشته رشد ۶ برابری داشته‌ایم.

رییس بنیاد مسکن خراسان جنوبی اظهار داشت: سال گذشته یک‌ هزار میلیارد تومان در بخش مسکن روستایی استان هزینه شده که به دلیل نقدینگی بالا در این بخش با کمبود مصالح و نیروی کار در استان مواجه شدیم.

وی بیان کرد: از مجموع پنج هزار واحد مسکن محرومان سهمیه بنیاد مسکن، تاکنون چهار هزار و ۸۵۸ واحد اجرای فونداسیون، سه هزار و ۹۷۰ واحد اجرای سقف و ۲ هزار و ۹۰۰ واحد نازک کاری و به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

۸۴۳ پروژه آب و خاک در خراسان جنوبی اجرا شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: از محل اعتبارات سال گذشته ۸۴۳ پروژه آب و خاک با اعتبار ۱۰۹ میلیارد تومان اجرا شده یا در دست اجرا است.

غلامرضا قوسی افزود: اجرای این طرح‌ها باعث اشتغال موقت بیش از چهار هزار و ۵۴۷ نفر و تثبیت سه هزار و ۱۰۷ نفر خواهد شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۳ هزار و ۶۵۰ هکتار سامانه نوین آبیاری با اعتبار ۵۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در استان اجرا شد گفت: این طرح‌ها در قالب ۴۶۲ پروژه انجام شده که باعث اشتغال موقت سه هزار نفر و تثبیت اشتغال یک‌ هزار و ۲۰۰ نفر شده است.

وی افزود: سال گذشته ۲۵۶ رشته قنات استان به حجم ۸۰ کیلومتر و با اعتبار ۳۶ میلیارد تومان مرمت و بازسازی شد که باعث اشتغال موقت یک‌ هزار و ۲۲۷ نفر و تثبیت اشتغال یک‌ هزار و ۱۰۰ نفر شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: همچنین سال گذشته ۱۸ پروژه مجتمع دامداری و گلخانه‌ای استان به مساحت ۲۶۷ هکتار و با اعتبار سه میلیارد و ۲۰۰ تومان احداث و تکمیل شده که باعث اشتغال موقت ۹۰ نفر و تثبیت اشتغال ۲۰۰ نفر شده است.

وی ادامه داد: در این مدت پنج پروژه تجهیز و نوسازی اراضی با اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اجرا شد که باعث اشتغال موقت ۵۰ نفر شده است.

قوسی گفت: سال گذشته ۲۱۸ میلیارد تومان تسهیلات برای ۹ هزار و ۵۰۰ طرح پرداخت شده که بیشتر برای طرح‌های توسعه گلخانه‌ای و صنایع تبدیلی بوده است، در مجموع از محل پرداخت این تسهیلات و پروژه‌های اعتبارات تملک و دارایی جهاد کشاورزی یک‌ هزار و ۱۵۰ اشتغال دائم ایجاد و اشتغال هشت هزار و ۹۰۰ نفر تثبیت شده است.

وی عنوان کرد: سال گذشته در مناسبت‌های مختلف ۷۶۹ پروژه با اعتبار ۱۶۴ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده که باعث اشتغال بیش از ۷۷۰ نفر شده است.

قوسی گفت: براساس تفاهم‌نامه شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و استانداری خراسان جنوبی تعهد احداث ۷۰۰ هکتار گلخانه، ۱۵۰ هکتار بارگاه بهداشتی زرشک، ۱۰۰ هکتار مجتمع دامپروری و ۵۰ هکتار احداث مجتمع‌های شیلات را داریم و اکنون احداث ۶۴۰ هکتار گلخانه در شهرستان‌های مختلف استان مکان یابی و برای ساخت ۶۰۰ هکتار جواز تاسیس صادر شده است.

وی افزود: همچنین کارهای مطالعاتی ۱۵۴ هکتار آن توسط شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی تاکنون انجام شده و برای ۲۷۰ هکتار مجوز تامین آب توسط شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی صادر شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به طرح تبدیل استان به هاب منطقه‌ای شتر گفت: صدور موافقت اصولی برای پرورش شتر داشته‌ایم، همچنین ۶.۵ هکتار برای ایستگاه قرنطینه حیدرآباد نهبندان واگذار شده که این ایستگاه تکمیل شده است.

وی افزود: واگذاری ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار زمین برای کشت خار شتر را داشته‌ایم که ۴۰۰ هکتار در نهبندان به زیرکشت خار شتر رفته است، همچنین مقدمات برگزاری جشنواره شتر نیز انجام شده که به دلیل ویروس کرونا با تاخیر برگزار خواهد شد.

سرعت ۷ برابری گازرسانی به روستاهای خراسان جنوبی 

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: سرعت گازرسانی به روستاهای استان هفت برابر میانگین ۱۲ سال گذشته بوده است.

سید محمود هاشمی افزود: سال گذشته ۴۴۴ میلیارد تومان اعتبار برای شرکت گاز استان مصوب و ۴۴۰ میلیارد تومان جذب و هزینه شده است.

وی تصریح کرد: از محل این اعتبار گازرسانی به ۳۰۰ روستا و ۴۵۰ واحد صنعتی استان انجام شده که باعث اشتغال مستقیم ۵۲ نفر و اشتغال غیرمستقیم سه‌ هزار و ۷۱۳ نفر شده است. 

وی با بیان اینکه اعتبار مصوب سال ۹۷ شرکت گاز خراسان جنوبی ۲۸۴ میلیارد تومان بوده که ۲۸۰ میلیارد تومان جذب شده است گفت: از این محل چهار شهر، ۲۰۰ روستا و ۴۹۱ واحد صنعتی گازدار شد و از محل اجرای این طرح‌ها برای ۲ هزار و ۹۸۷ نفر در استان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است.

هاشمی گفت: ۴۶ درصد جمعیت روستایی استان در ابتدای سال ۹۷ از نعمت گاز برخوردار بودند که طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ این رقم به ۷۷ درصد افزایش یافت و به میانگین کشوری نزدیک می‌شویم و در مجموع تاکنون به ۸۰۰ روستای استان گازرسانی شده است.

وی افزود: سال‌های ۹۷ و ۹۸ گازرسانی به ۹۰۰ واحد صنعتی استان انجام شده در حالی که قبل از این سال‌ها فقط ۵۰۰ واحد صنعتی گازرسانی شده بود.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی اظهار داشت: گازرسانی به ۳۰۰ روستا  و ۱۰۰ واحد صنعتی از برنامه‌های این شرکت در سال جاری است.

براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری زمستان ۹۸ در خراسان جنوبی به ۵.۹ درصد رسید و این استان رتبه اول را از نظر پایین ترین نرخ بیکاری در کشور کسب کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha