رشیدیان: درخصوص حج ۹۹ راهکارهایی پیش بینی شده است

تهران - ایرنا -رئیس سازمان حج و زیارت گفت :درخصوص حج ۹۹ راهکارهایی پیش بینی شده و درصورت تغییریافتن شرایط اعزام زائران، تصمیم مناسب را اتخاذ خواهد کرد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، درجلسه شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت اعلام شد: برای پرکردن ظرفیت تخصیص یافته به کاروان های حج تمتع ۹۹ اولویت های جدید فراخوان خواهند شد.

نخستین جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت درسال ۹۹ به ریاست حجت الاسلام والسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد.

علی رضا رشیدیان در این نشست افزود: با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا موجب توقف اعزام زائران به اماکن مقدسه در عراق و سوریه شده، اظهار داشت: این سازمان درحوزه زیارت درحال آماده کردن پروتکل هایی است که به طرف های مقابل ارائه خواهد کرد.

همچنین اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت در این نشست از روند ثبت نام زائران حج ۹۹ گزارش داد و اعلام کرد: سازمان حج و زیارت طبق  برنامه ریزی قبلی اقدامات مربوط به عقد قراردادهای مسکن ، تغذیه ، تدارکات و حمل و نقل حجاج را انجام داده و معاینات پزشکی نیز در دستور کار قرار دارد. 
وی با اشاره به اینکه سناریوهای مختلف در ارتباط با حج امسال در جلسات مسئولان سازمان حج بررسی شده ، افزود: با توجه به اینکه در کاروان های شیعه واهل سنت نزدیک به ۲۹ هزار نفر ظرفیت خالی وجود دارد از اولویت های ذخیره جدید دعوت خواهد شد که با مراجعه به سامانه https://reserve.haj.ir نام نویسی و کاروان خود را انتخاب کنند.
در ادامه این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز تاکید کرد: درخصوص حج باید واقع بینانه عمل نمود و نمی توان کار را متوقف کرد و باید برای  شرائط  مختلف آمادگی داشت. 
این جلسه با گزارش حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مورد نحوه آموزش زائران حج ادامه یافت و وی محتواهایی را که در این خصوص آماده شده است ، برشمرد.
وی تاکید کرد: در ارائه آموزش به زائران از ظرفیت رسانه ملی بویژه رادیو استفاده خواهد شد و در صورت نهایی شدن اعزام حجاج برگزاری کلاس های آموزش حضوری نیز در دستور کار قرار دارد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب نیز تاکید کرد: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در خصوص برنامه های حج امسال کاملا هماهنگ هستند و مسئولان و کارگزاران این مجموعه با همفکری هم مقدمات اجرایی، فرهنگی و آموزشی را پیش می برند.
برپایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در آغاز این جلسه حلول سال نو و میلاد با سعادت حضرت ولی عصر(عج) را تبریک گفت و لزوم توجه به دستورالعمل های ارائه شده توسط مسئولان بهداشتی را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد بلیه ویروس کرونا هر چه زودتراز میان مردم کشورمان، ملت های اسلامی و جهان ریشه کن شود.
وی با اشاره به اینکه شیوع این ویروس موجب افزایش توجه به معنویات در جهان شده است، افزود: شب نیمه شعبان شب خاصی است ، همه مردم عزیز ایران اسلامی در این شب با دعا و استغاثه به درگاه الهی از باریتعالی بخواهیم که همه انسانها را از این گرفتاری نجات دهد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =