سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در راه‌های خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: مجموع قراردادهای بخش راه (روستایی، راه آهن و باند دوم) استان در سال ۹۸ یک هزار میلیارد تومان بوده که سهم زیادی در ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم داشته است.

وحید داعی روز سه‌شنبه در نشست بررسی و تحلیل شاخص نرخ بیکاری استان در سال ۹۸ که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و مدیران اقتصادی خراسان جنوبی برگزار شد افزود: بخش راه و مسکن به عنوان دو پیشران اقتصادی مطرح است که می‌تواند در حوزه اقتصاد و اشتغال نقش آفرینی ویژه‌ای داشته باشد.

وی بیان کرد: پژوهش و آمارها نشان می‌دهد در بخش مسکن حدود ۲۰۰ تا ۲۳۰ شغل وابسته وجود دارد که اقدامات و برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی مختلف در زمستان ۹۸ منجر به پایین آمدن نرخ بیکاری استان شد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی اظهار داشت: سال ۹۷ طول بزرگراه‌های استان ۴۹۰ کیلومتر معادل ۹ درصد راه‌های اصلی استان دوبانده بود که نسبت به شاخص‌های کشوری عقب بودیم اما سال گذشته ایجاد حدود ۴۲۰ کیلومتر محور دوبانده در استان هدف‌گذاری شد که در نوع خود بی‌سابقه است.

وی گفت: از این میزان تاکنون ۱۲۴ کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و مناقصه باند دوم ۱۹۴ کیلومتر انجام و عملیات اجرایی آن آغاز شده همچنین مجوز مناقصه ۱۰۰ کیلومتر دریافت شده است.

داعی افزود: در مجموع سال گذشته ۴۱۸ کیلومتر از باندهای دوم استان اجرا شد که بدون شک سبب افزایش اشتغال در این حوزه شده است.

وی با بیان اینکه ۸۴ درصد باندهای دوم موجود استان در سال ۹۸ تعیین تکلیف شد گفت: این موضوع به لحاظ راهسازی رکورد بی‌سابقه است و این مهم به خاطر تخصیص اعتبارات ملی بوده است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی ادامه داد: سال ۹۷ میزان تخصیص اعتبارات ملی حوزه راهسازی استان ۶۰ میلیارد تومان بود که پارسال ۲۲۲ میلیارد یعنی حدود چهار برابر افزایش یافت.

وی با قدردانی از استاندار خراسان جنوبی برای پیگیری و افزایش تخصیص اعتبارات استان گفت: انقلاب اعتباری سال ۹۸ در باندهای دوم جاده‌های استان رخ داده است.

داعی افزود: در حوزه راه‌هایی روستایی نیز سال گذشته ۱۳۰ کیلومتر راه افتتاح شد که نسبت به سال قبل آن ۶۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: ۱۵ مهرماه ۹۸ عملیات اجرایی راه‌آهن شرق در محور خراسان جنوبی به عنوان یک آرزوی دیرینه آغاز شد و اکنون حدود ۲۵۰ نفر در این حوزه مشغول به کار هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه پارسال پرونده مسکن مهر استان بسته شد یادآور شد: همچنین طرح اقدام ملی در استان آغاز شد.

وی گفت: سهمیه استان در این طرح ابتدای سال گذشته یک هزار و ۳۰۰ واحد بود که به پنج هزار و ۲۰۰ واحد افزایش یافت و ثبت‌نام انجام و وارد مرحله ساخت شده‌ایم.

داعی با بیان اینکه مجموعه بخش مسکن استان در سال ۹۸ فعال شد اظهار داشت: تاکنون ۱۲ هزار و ۲۵۰ واحد تامین زمین انجام و ۶۰۰ هکتار از اراضی برای ساخت و ساز مسکن آماده‌سازی شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: زمستان ۹۸ تعداد ۷۳۰ نفر شغل اولی در قالب طرح یارانه دستمزد با حداقل مدرک تحصیلی دیپلم و از ۲۰ تا ۳۵ سال جذب ۱۷۱ بنگاه اقتصادی شدند.

غلامرضا اشرفی از افزایش تعداد بیمه شدگان اجباری استان در سال گذشته خبر داد و افزود: تعداد بیمه شدگان اجباری سال ۹۷ در استان ۷۷ هزار و ۴۹ نفر بود که پارسال به ۸۰ هزار و ۶۴۸ نفر افزایش یافت.

وی با بیان اینکه پارسال یک هزار و ۲۳۲ فرصت شغلی در حوزه تعاون ایجاد شد اظهار داشت: ۹۰ درصد اعتبارات مشاغل خانگی نیز پرداخت شده که در کاهش نرخ بیکاری استان تاثیرگذار بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری گفت: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون طی چهار مرحله ۲ هزار و ۸۲۹ فقره در قالب ۳۵۰ میلیارد تومان با پیش بینی اشتغال ۶ هزار و  ۳۲۸ نفر در استان جذب شده است.

وی تصریح کرد: پارسال یک هزار و ۶۷۶ نفر از طریق مراکز کاریابی در استان به کار گرفته شدند.

وی گفت: همچنین پارسال یک هزار و ۲۸۰ مجوز مشاغل خانگی مستقل و ۳۸ مجوز پشتیبان به مبلغ ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان صادر شد که تاکنون ۹۰ درصد این اعتبار جذب شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha