آبگرفتگی معابر و سیلابی‌شدن رودخانه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج- ایرنا- کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به آبگرفتگی معابر، سیلابی‌شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها و لغزندگی و کاهش دید افقی به ویژه در روزهای جمعه و شنبه در این استان هشدار داد.

ولی بهره مند روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس آخرین نقشه های هواشناسی فعالیت سامانه بارشی از اواخر وقت امروز سه‌شنبه ۱۹ فروردین در پاره ای از مناطق  استان آغاز می شود.

وی افزود: روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برای تمام مناطق استان در بعضی ساعات رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید دور از انتظار نخواهد بود.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با تقویت سامانه در روزهای جمعه و شنبه بر شدت بارش ها افزوده خواهد شد.

بهره مند عنوان کرد: بنابراین آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها به ویژه در روزهای جمعه و شنبه محتمل است.

وی ابراز داشت: ظرف ۲۴ ساعت گذشته گرمترین و سردترین نقاط کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب دهدشت ۲۷.۸ و یاسوج ۵.۴ درجه سانتی گراد بوده اند.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرده است.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =