رییس جمهوری بر درمان رایگان اتباع افغانستان تاکید کرد

بیرجند - ایرنا - رییس جمهوری روند مدیریت بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی را بررسی و بر درمان رایگان اتباع افغانستان در صورت ابتلا به این بیماری تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استاندار خراسان جنوبی و کادر درمانی بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند، موارد بستری احتمالی اتباع افغانستان در این استان را جویا شد که محمدصادق معتمدیان پاسخ داد: خوشبختانه یک مورد مثبت را هم در مرز نداشتیم و روزانه بیش از ۲ هزار کارگر در سه مرکز اقتصادی ما در ماهیرود (مرز مشترک با افغانستان) مشغول به کار هستند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: با توجه به پروتکل‌های بهداشتی که حداکثری انجام گرفته و همکاری خوبی که طرف افغان انجام داد، خوشبختانه مشکلی نداشتیم و فقط پنج نفر از اتباع خارجی در مراکز درمانی ما بستری شدند که سه مورد افغانستان و ۲ مورد پاکستان بودند و تحت مداوا قرار گرفتند.

رییس جمهوری هم تاکید کرد: اگر از اتباع افغانستان و برادران و خواهران افغان ما خدای نکرده مبتلا به کرونا یا علامت‌دار بودند، حتما درمان شوند و این درمان هم رایگان انجام شود.

روحانی گفت: این یک کار و وظیفه‌ای است که ما در ستاد ملی کرونا تصمیم گرفتیم و شما هم به آن توجه داشته باشید که در این امر کرونا همه به هم وابسته هستیم.

وی تصریح کرد: ما و همسایگانمان کاملا به هم پیوسته هستیم و همه باید مراعات امور بهداشتی را داشته باشیم.

رییس جمهوری گفت: اگر موردی بود، در استان مثل همه ایرانی‌های ما با آنان رفتار شود.

رییس جمهوری در بخش دیگری از این ارتباط ویدئو کنفرانسی نحوه اجرای پروتکل‌های بهداشتی و همراهی مردم را جویا شد که استاندار خراسان جنوبی گفت: اعتماد بسیار خوبی در استان به تصمیمات ستاد ملی وجود دارد و در خراسان جنوبی همراهی بسیار خوبی از ناحیه مردم صورت می‌گیرد و بخشی هم انسجام و همکاری خوبی است که بین بخش‌های مختلف با ستاد به ویژه صدا و سیما وجود دارد.

معتمدیان با بیان اینکه مردم اطلاعات خود درخصوص کرونا را از طریق صدا و سیما دنبال می‌کنند افزود: سعی کردیم آسیب‌های فضای مجازی را به حداقل برسانیم که برنامه‌های آموزشی و توجیهی بسیار خوبی از طریق صدا و سیمای استان انجام گرفته و همراهی مردم در استان بی نظیر بوده به ویژه در روز طبیعت حداکثر همراهی مردم عزیز را در سطح استان داشتیم.

رییس جمهوری نیز اظهار داشت: کسبه و مردم عزیز و کسانی که در بخش حمل و نقل فعال هستند، باید به اصول و پروتکل‌های بهداشتی توجه کنند.

وی افزود: باید با یک مراقبت کامل از این مساله عبور کنیم و مسوولان بهداشتی در صدا و سیمای استانی برای مردم به خوبی توضیح دهند که در این ایام چگونه باید مراعات کنند تا از این مقطع عبور کنیم و مردم احساس کنند بیشترین کمک را آنها می‌توانند به خودشان و کشور داشته باشند.

روحانی در پاسخ به دعوت استاندار خراسان جنوبی برای سفر به این استان پس از عادی شدن شرایط کشور گفت: بسیار علاقه‌مندم در فرصت مناسبی خدمت مردم بسیار خوب و خونگرم استان خراسان جنوبی برسم و برای من افتخار است.

رییس جمهوری اظهار داشت: ما نسبتی هم با شهر بیرجند داریم و قبلا هم اشاره کردم که مدتی را در دوران خدمت نظام وظیفه چند ماه در پادگان بیرجند بودیم.

وی با تشکر از کادر درمانی و مسوولان استان خراسان جنوبی گفت: بسیار علاقه‌مندم که جنابعالی عرض سلام و تبریک اعیاد شعبانیه و سال جدید را به مردم بسیار خوب استان بخصوص شهرستان بیرجند ابلاغ کنید.

دکتر روحانی گفت: امیدواریم همه مردم سالم باشند و روزهای بسیار خوبی را طی کنند مخصوصا در ماه مبارک رمضان که در پیش داریم و ماه عبادت و خدا است، خداوند متعال برای عبور از این روزهای سخت ما را یاری و کمک کند.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه این ارتباط ویدئو کنفرانسی با رییس جمهوری با اشاره به اینکه سال گذشته پروژه راه آهن بیرجند به گناباد با حضور معاون اول رییس جمهوری آغاز شد گفت: با فاینانس‌هایی که در دولت تصویب شد و تزریق اعتبارات حداکثری با دستور حضرتعالی و حمایت دکتر نوبخت تحول خوبی را در استان شاهد بودیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه ما در بحث کاهش نرخ بیکاری در سطح استان براساس اعلام مرکز آمار هم در فصل تابستان و پاییز و اخیرا اعلام شد در زمستان سال گذشته رتبه اول  کشوری در کاهش نرخ بیکاری را کسب کردیم که حاصل حمایت حضرتعالی و تزریق اعتبارات چند برابری در بحث زیرساخت‌های استان است.

معتمدیان با تقدیر از مدیریت هوشمندانه دولت در مواجهه با بیماری کرونا اظهار داشت: دولت محترم در شرایط بسیار سختِ مقابله با کرونا، به همه ابعاد موضوع توجه داشته و علاوه بر اولویت داشتن سلامت مردم، مسائل اجتماعی، اقتصادی و معیشتی نیز مورد توجه واقع شد که جای تقدیر دارد.

وی گفت: با حمایت دولت، در حوزه بهداشت و درمان استان اتفاقات خوبی رخ داده و تعداد تخت‌های بیمارستانی از ۹۰۰ مورد به هزار و ۵۱۸ تخت و در بخش آی سی یو و سی سی یو از ۷۰ تخت به ۱۲۷ تخت افزایش یافته است.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه خوشبختانه همه استان اعم از شهر و روستا زیر پوشش شبکه‌های بهداشتی قرار دارند افزود: ۴۰ پروژه مهم در بخش بهداشت و درمان استان آغاز شده و آمادگی داریم با تخصیص ۶۰ میلیارد تومان این پروژه‌ها را به پایان رسانده تا شاهد جهش خوبی در زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در استان باشیم.

وی گفت: با توجه به اینکه غرب خراسان جنوبی در کریدور شرق کشور واقع شده، ترددها زیاد است به گونه‌ای که سال گذشته پذیرای سه میلیون گردشگر در غرب استان با محوریت طبس بودیم، اما امسال با تدابیر صورت گرفته ۷۳ درصد کاهش تردد را شاهد بودیم که این میزان در زمان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به ۹۳ درصد رسید.

معتمدیان با تاکید بر آمادگی کامل برای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند از ۲۳ فروردین خاطرنشان کرد: با توجه به همراهی و همدلی خوب اصناف و مردم استان، آمادگی کامل برای پیشبرد سیاست‌های ستاد ملی مدیریت کرونا وجود دارد و از روز شنبه با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی طرح جدید اجرا خواهد شد.

وی تامین اقلام بهداشتی مردم و مراکز درمانی را از اولویت‌های استان برشمرد و افزود: با واردات مواد اولیه از جمله الکل و تغییر خطوط تولید، بخش عمده نیازهای مراکز درمانی و مردم را تهیه کردیم و در حال حاضر روزانه یک هزار ماسک N۹۵ در استان تولید می شود.

رییس جمهوری در این ارتباط با رییس و کادر درمانی بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند که مرکز درمانی اصلی پذیرش و بستری بیماران کرونایی در مرکز استان است، نیز گفت و گو و از تلاش کادر بهداشت و درمان استان قدردانی کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =