۱۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۶
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 83742343
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کرونا و ائتلاف سعودی بلای جان مردم یمن
روزگار کودکان یمنی در اثر جنایات ائتلاف عربی - آمریکایی به سرکردگی سعودی

تهران – ایرنا – در حالی که بیماری کرونا جهان کنونی را درنوردیده و هیچ کس از فردای خود خبری ندارد، ائتلاف عربی – آمریکایی دست از کشتار مردم بی دفاع یمن بر نمی دارد و این کشور اسلامی همچنین آماج حملات دشمنان بشریت است.

آخرین آمار مبتلایان به بیماری کرونا در جهان از ابتلای یک میلیون و سیصد و چهل و هشت هزار و ۴۰۴ نفر و مرگ هفتاد و چهار هزار و ۷۹۵ نفر حکایت دارد، آماری که کشته های آن هنوز به میزان شهدای یمن که بیش از یکصد هزار نفر در جنگ پنج ساله می باشد، نرسیده است، اما مردم جهان نگرانی بیش از حدی در این زمینه پیدا کرده اند، ولی هیچ کس نگران مرگ کودکان و زنان بی گناه یمنی با بمب های کشورهای در ظاهر متمدن غربی نیست، کشورهایی که با شیوع بیماری کرونا در جهان یکی دیگر از خصلت های پلید خود را که همان سرقت ماسک ها و تجهیزات مقابله با کرونا بود به نمایش گذاشتند.

در حالی که جهانیان همه به دنبال نجات جان خود و مشغول به خود هستند، در سکوتی مرگبار بامداد امروز (سه شنبه) جنگنده بمب افکن های ائتلاف سعودی ۵۴ نوبت شهرها و مناطق مختلف یمن را بمباران کردند و باز هم خبری از مدعیان دروغین حقوق بشر غربی نبود، مدعیانی که هم اکنون در حال سرقت ماسک و لوازم پزشکی در هوا و دریا هستند که در حال نقل و انتقال برای مردم دیگر کشورها است.

شرایط مردم یمن در ۲۴ ساعت گذشته آن قدر بغرنج شده که نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی فقط طی یک روز ۹۰ بار آتش بس الحدیده را نقض کرده و مناطق مختلف این استان را هدف حمله موشکی و توپخانه ای خود قرار دادند؛ منطقه ای که بندر آن تنها راه مردم یمن با دنیای خارج است.

شرایط یمنی ها آن قدر وخیم است که وزیر بهداشت این کشور اعلام کرده که در صورت ورود ویروس کرونا، قادر به مقابله با آن نیستیم، آن هم به دلیل آنکه تحریم های ظالمانه آمریکا، عربستان و امارات هنوز نگذاشته حتی یک دستگاه تشخیص بیماری کرونا یا همان کیت وارد یمن شود.

 «طه المتوکل» روز گذشته (دوشنبه) با حضور در مجلس یمن به نمایندگان این کشور گفت ، چنانچه کرونا به داخل یمن نفوذ کند، ۹۰ درصد مردم این کشور به این ویروس مبتلا خواهند شد؛ در حالی که تعداد تخت‌های بیمارستانی ما فقط یکهزار و ۵۰۰ تخت است.  

این وزیر یمنی با اشاره به تخمین سازمان جهانی بهداشت که گفته در صورت ورود کرونا به یمن، حداقل ۷۰ هزار نفر در اثر ابتلا به آن کشته می شوند، تصریح کرده که تخمین ما به مراتب بیشتر از این رقم است.

ورود جنگ یمن به ششمین سال خود پیامدهای وخیمی برای مردم به ویژه کودکان یمنی داشته به حدی که در سال گذشته سایت سازمان بشردوستانه "کودکان را نجات دهید" در این باره طی بیانیه ای اعلام کرد که ۲۳۶ هزار و ۵۵۰ مورد مشکوک ابتلا به بیماری وبا در یمن وجود دارد که ۱۰۵ هزار و ۳۸۴ مورد آن کودک هستند و تقریبا نیمی از این موارد مشکوک ابتلا به بیماری وبا تنها در طول یک ماه به ثبت رسید.

"تامر کرلس" مدیر سازمان "کودکان را نجات دهید"، در این باره گفته است، وبا بار دیگر در بسیاری از مناطق یمن گسترش یافته و این وضعیت کودکان و خانواده های یمنی را که اساسا از چند سال پیش با جنگ در کشورشان مواجه هستند، تهدید می کند به حدی که ۱۰۰ هزار کودک یمنی دستکم در چهار ماهه اول سال ۲۰۱۹ میلادی آسیب دیده اند.

وی با بیان این که دستاوردهای به دست آمده علیه بیماری وبا در سال ۲۰۱۸ میلادی در یمن به خاطر خشونت های بی امان از دست رفته، تصریح کرد که بسیاری از مردم یمن مجبور به فرار از خانه های خود شده اند و گرسنگی و سوء تغذیه در این کشور شیوع یافته و خدمات بهداشتی و پزشکی حیاتی نیز تضعیف شده است.

سازمان ملل نیز اعلام کرده که یمن با بدترین بحران انسانی در جهان روبرو است و بیش از ۲۴ میلیون نفر یعنی بیش از ۸۰ درصد جمعیت یمن همچنان نیاز به کمک های انسانی دارند.

متوکل وزیر بهداشت یمن نیز با اشاره به فراگیری وبا در یمن اعلام کرده که از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون بیش از یک و نیم میلیون یمنی به بیماری وبا مبتلا شده اند و این در حالی است که بیش از سه هزار نفر از آنها جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.

شرایط این روزهای یمن در مقابل چشمان نابینای سازمان های بین المللی و با اصطلاح حقوق بشری بسیار وخیم است و با ادامه جنگ از سوی ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی عربستان و ادامه تحریم های ظالمانه از سوی آنها وخیم تر هم می شود و در صورت ورود بیماری کرونا به یمن که نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان را درگیر خود کرده ، روشن نیست که شرایط مردم مظلوم آن چه خواهد شد.

الان وقت بیداری هر انسان آزاده و سازمان های بین المللی و کشورهای جهان می باشد تا خود را در مقابل جان انسان های بی گناه مسئول بداند تا هر کاری می تواند برای پایان دادن به جنگ خانمان سوز یمن انجام دهد و جان مردم مظلوم آن را بعد از شش سال بمباران های مداوم عربستان نجات بخشند که فردا دیر است.

  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =