محدودیت تردد ها در عسلویه برای مقابله با کرونا

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: در پی ایجاد محدودیت تردد کارکنان در این منطقه برای مقابله با کرونا، تعداد پروازهای ورودی به فرودگاه بین‌المللی خلیج فارس در عسلویه نسبت به سال پیش ۷۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، «سیدپیروز موسوی» در نشست شورای مدیران این سازمان افزود: در بازه زمانی ۲۰ اسفندماه پارسال تا ۱۲ فروردین‌ماه امسال، تعداد پروازهای ورودی به فرودگاه خلیج فارس نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵ درصد کاهش یافته و ۶۹ پرواز ورودی به منطقه نیز لغو شده است.

وی با بیان اینکه پیشگیری از ابتلا به کرونا دغدغه اصلی مسئولان و ملت است، گفت: کارکنان صنعت نفت در چارچوب پروتکل‌های تعیین‌شده باید با مشارکت عمومی و توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی به حفظ سلامت روانی جامعه کمک کنند، زیرا در صورت بی‌توجهی به این موضوع و عدم مشارکت عمومی در زمینه رعایت بهداشت فردی، عملیات مقابله با ویروس کرونا با مشکل مواجه خواهد شد.

محدودیت تردد کارکنان در پارس جنوبی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس محدودیت حضور کارگران، کنترل‌های بهداشتی و جلوگیری از حضور افراد متفرقه (میهمانان، گردشگران و ...) را از مهم‌ترین اقدام‌های سازمان منطقه ویژه پارس در مدت زمان تعیین شده عنوان کرد و گفت: تا اطلاع بعدی این محدودیت‌ها ادامه خواهد یافت.

موسوی درباره حضور نیروها و کارکنان از استان‌ها و مناطق پرخطر در شرایط حساس کنونی به منطقه اظهار کرد: تصمیم‌هایی اتخاذ و به کارکنان درباره برنامه‌ریزی حضور در محل کار اعلام شد. در این خصوص مقرر شده بنا به صلاحدید مدیریت شرکت‌های منطقه، تا اطلاع ثانوی از حضور کارکنان ساکن در استان‌های با آمار بالای ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری شود و در صورت نیاز مبرم به حضور این دسته از کارکنان، اقدام‌های کنترلی مطابق با دستورعمل اجرایی بهداشت و درمان انجام شود.

فرمانده ارشد مدیریت شرایط اضطراری منطقه ویژه پارس ادامه داد: ایستگاه‌های تب‌سنجی و کنترل ورود و خروج افراد در سطح منطقه (گیت‌های مستقر حراست ارشد) و همچنین ایستگاه‌های ایجادشده توسط مسئولان و گروه‌های مردمی در ورودی شهرهای عسلویه و نخل تقی از دیگر برنامه‌ها به‌منظور پیشگیری از ویروس کرونا در سطح منطقه بوده که خوشبختانه به‌خوبی انجام‌شده است.

راه‌اندازی بیش از ۲۰ تیم واکنش سریع

موسوی با بیان اینکه تشکیل و راه‌اندازی بیش از ۲۰ تیم واکنش سریع در پارس جنوبی از دیگر اقدام‌های سازمان منطقه ویژه پارس و شرکت‌های گاز و پتروشیمی مستقر در پارس جنوبی در راستای پیشگیری از ویروس کرونا بوده است، افزود: در راستای اجرای مصوبات چهارمین نشست کمیته عالی شرایط اضطرار مقابله با ویروس کرونا در منطقه ویژه پارس، تیم‌های واکنش سریع برای کنترل شیوع بیماری کرونا مطابق با دستورعمل ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل و راه‌اندازی شد. بر همین اساس، دو تیم واکنش سریع (یک تیم برای مناطق عملیاتی پارس یک و پارس کنگان و یک تیم برای منطقه پارس سه) در منطقه ویژه پارس، دو تیم در شرکت مجتمع گازی پارس جنوبی، دو تیم در شرکت نفت و گاز پارس (یک تیم مستقر در تأسیسات خشکی و یک تیم هم در سکوهای گازی)، یک تیم در شرکت پایانه‌های نفتی ایران (پایانه میعانات گازی پارس جنوبی) تشکیل شده است. در دیگر پتروشیمی‌های مستقر در منطقه نیز تیم‌های جداگانه واکنش سریع راه‌اندازی شد که با تشکیل آنها، تعداد تیم‌های واکنش سریع به بیش از ۲۰ تیم افزایش یافت.

تجهیز ۳۰۰ تخت در سطح منطقه ویژه پارس

وی افزود: مجتمع بندری پارس، فرودگاه بین‌المللی خلیج‌فارس و دیگر مبادی جاده‌ای ورودی و خروجی به پارس جنوبی از جمله نقاط لازم برای شناسایی تعیین شده بود که گیت‌های اسکن پزشکی خاص به‌منظور کنترل ورود و خروج مسافران‌ و کارکنان مستقر شدند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس همچنین درباره استقرار تیم قرنطینه گفت: از نخستین روز اعلام بحران و خطر گسترش ویروس کرونا در محیط‌های صنعتی، تیم قرنطینه بهداشت و درمان سازمان منطقه ویژه پارس به‌منظور کنترل مسافران ورودی مبتلا به ویروس کرونا در فرودگاه بین‌المللی خلیج‌فارس عسلویه مستقر شد.

موسوی تأکید کرد: با توجه به حجم بالای جابه‌جایی مسافر در فرودگاه بین‌المللی خلیج‌فارس عسلویه، دقت نظر و انجام عملیات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود این بیماری به پارس جنوبی از محل این فرودگاه که خود مهم‌ترین دروازه ورودی به پایتخت انرژی کشور است بسیار حیاتی است.

وی افزود: تجهیزات لازم برای مراقبت و درمان کارکنان و ساکنان و مردم عزیز محیط‌های پیرامونی در منطقه فراهم و برای شرایط اضطرار طبق دستور وزیر نفت ٣٠٠ تخت آماده و مستقر شد.

آموزش و هماهنگی تیم‌های ضدعفونی اماکن

موسوی همچنین با اشاره به آموزش و هماهنگی اعضای تیم‌های ضدعفونی اماکن پارس جنوبی گفت: افزون بر عملیات ضدعفونی ساختمان‌های اداری، آشپزخانه‌ها و رستوران‌ها از سوی تیم‌های آموزش‌دیده، ضدعفونی و شست‌وشوی کمپ‌های مسکونی کارکنان نیز به‌طور روزانه از سوی نیروهای خدمات پشتیبانی انجام می‌شود، ضمن اینکه کارکنان نیز با رعایت بهداشت فردی در جلوگیری از آلودگی محیط‌های اقامتی خود مشارکت می‌کنند.

وی با اشاره به دوره‌های آموزشی برای تیم‌های ضدعفونی افزود: آموزش‌های موردنظر از سوی سرپرست بهداشت اچ‌اس‌یی ارشد منطقه ویژه پارس در قالب دستورعمل‌ها و پروتکل‌های بالادست، تجهیزات عملیاتی و حفاظت فردی مرتبط با فعالیت اجرایی هر تیم نیز از سوی اچ‌اس‌یی ارشد توزیع شده تا هر یک از تیم‌ها در قالب برنامه‌ریزی انجام‌شده اقدام‌های اجرایی را پیاده‌ کنند.

فرمانده مدیریت شرایط اضطراری منطقه ویژه پارس به تهیه و تحویل اقلام بهداشتی و تجهیزات از سوی صنعت نفت به جوامع پیرامونی هم اشاره کرد و افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور تهیه اقلام بهداشتی و امکانات مورد نیاز برای پیشگیری از ویروس کرونا در دستور کار صنعت نفت مستقر در پارس جنوبی قرار گرفت که در این راستا تهیه ماسک‌های N۹۵، ماسک سه‌لایه، گان بهداشتی، تب‌سنج، گیت CRP و... در دستور کار قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha