۱۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۵
کد خبرنگار: 913
کد خبر: 83741999
۰ نفر

برچسب‌ها

کردستان موظف به خرید ۹۸۹ هزار تن گندم شد

سنندج - ایرنا - مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گفت: این استان در سال زراعی جاری موظف به خرید ۹۸۹ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی شده است.

محمدصالح احمدی روز سه‌شنبه در اولین جلسه کمیته پـایش و پیش آگاهی زراعت استان اظهار داشت: با توجه به شرایط جوی فعلی و رشد مناسب ساقه‌های گندم پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری یک میلیون و ۱۰۰ هزار تُن گندم در مزارع استان تولید شود.

وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی نیز با توجه به نقش کردستان در تامین امنیت غذایی کشور، این استان را بر اساس پیش‌بینی‌های اولیه موظف کرده ۹۸۹ هزار تن از این میزان محصول را به صورت تضمینی خریداری کند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی یادآور شد: در سال زراعی جاری ۵۹۰ هزار و ۴۵۰ هکتار از اراضی این استان زیر کشت گندم رفته که ۴۰ درصد از این اراضی هم اکنون در مرحله پنجه دهی بوده و ۱۸ درصد نیز این مرحله را به تکمیل رسانده‌اند.

احمدی تاکید کرد: با وجود اینکه در سال زراعی جاری نزولات جوی ۴۰ درصد کاهش داشته‌اند اما به دلیل اینکه بارش‌ها در زمان مناسبی روی داده روند سبز شدگی در مزارع گندم استان نسبت به سال‌های گذشته مناسب است.

استان کردستان دارای ۲۸۲ هزار هکتار با یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت است که تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

هم اکنون این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی که شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است.

کردستان دارای سه میلیون و ۱۹۹ هزار راس دام سبک و سنگین و ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =