آیا ابتلای مجدد به کرونا ممکن است؟

تهران - ایرنا - تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که یکبار به ویروس کرونا مبتلا شدند، نسبت به آن ایمنی پیدا می‌کنند.

یک فوق تخصص ریه روز سه شنبه با تاکید بر اینکه، افراد اگر یکبار به بیماری کرونا مبتلا شوند، به احتمال زیاد ایمنی پیدا می‌کنند، افزود: برخی بیمارانی که به ویروس کرونا مبتلا شدند، نگران بودند که پس از مداوا  دوباره دچار این بیماری شوند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علی جماعتی در پاسخ به این سوال که فردی که مبتلا به بیماری کرونا شده باشد، آیا امکان ابتلای مجدد به بیماری را دارد یا نه اظهار داشت: به طور کلی این موضوع بسته شرایط ایمنی بدن افراد نیز ممکن است متفاوت باشد.

قائم مقام بیمارستان دکتر مسیح دانشوری توضیح داد: صرفا در مواردی که فرد سیستم ایمنی ضعیفی داشته و بدنش نتواند مصونیت لازم را ایجاد کند ممکن است مجددا به بیماری کرونا مبتلا شود.

این فوق تخصص ریه انجام تست آزمایشگاهی پس از گذراندن دوره بیماری توسط مبتلایان به کرونا را مورد تاکید قرار داد و افزود: اگر چنانچه آزمایش خون نشان دهد که سطح ایمنی بدن به حد قابل قبولی رسیده، معمولا و در بیشتر موارد بدن در برابر ویروس کووید ۱۹ مقاوم شده و فرد در مقابل این ویروس مصونیت پیداکرده است.

 جماعتی  درباره باورهای غلط مصونیت در برابر کووید ۱۹ اظهار داشت: زمانی که بیمار عفونی در سطح جامعه همه گیر می شود متاسفانه باورهای غلطی رواج پیدا می کند که منجر به رفتارها و درمان های نابجا می شود.

به گفته وی، به طورمثال مدتی است در فضای مجازی استفاده از سشوار داغ در بینی برای پیشگیری یا از بین بردن ویروس کرونا منتشر شده است. این باور نه تنها اثری درپیشگیری از این بیماری ندارد بلکه باعث می شود مخاط بینی دچار سوختگی شود و در ادامه عوارض دیگری نیز به وجود بیاید.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه درباره مصرف الکل برای پیشگیری از کرونا نیز هشدار داد و خاطرنشان کرد: کاربرد الکل ضدعفونی کنند صرفا در محل هایی که دسترسی به آب و صابون مشکل است توصیه می شود و استفاده خوراکی آن برای پیشگیری از کرونا فرد را دچار صدمات جبران ناپذیری از جمله کوری، نارسایی کلیه و در مواردی مرگ خواهد کرد.

جماعتی به مردم توصیه کرد که اطلاعات و اخبار مربوط به حوزه بهداشت و درمان را از سایت ها، صفحات و مراجع معتبر و آکادمیک پیگیری کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =