قدردان تلاش‌های خستگی‌ناپذیر پرستاران و ماماها باشیم

تهران- ایرنا- روز جهانی بهداشت هر سال در روز هفتم آوریل مصادف با ۱۹ فروردین و با هدف افزایش آگاهی عمومی در خصوص حفظ سلامت و تعادل در سبک زندگی گرامی داشته می‌شود. در سال جاری رویکرد این رویداد، قدردانی از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر پرستاران و ماماها در سراسر جهان و تاکید بر نقش بسیار مهم این افراد در حفظ سلامت جهانیان، به ویژه در شرایط بحرانی است. 

با شیوع جهانی ویروس کرونا هزاران و میلیون‌ها پرستار و کارکنان بخش سلامت در سراسر زمین از امنیت و راحتی خود گذشتند تا با بحران Covid-۱۹ مقابله کنند و به افراد آلوده به ویروس کمک کنند. این افراد در خط مقدم مقابله با کرونا، خدمات با کیفیت را همراه با احترام و توجه در اختیار بیماران قرار دادند و توانستند ترس عمومی را مدیریت کنند و پاسخگوی بسیاری از سوالات شهروندان باشند. در برخی موارد نیز با گردآوری داده‌ها و اطلاعات بالینی، امکان انجام تحقیقات علمی درباره ویروس جدید را فراهم کردند.
سازمان جهانی بهداشت امسال را با عنوان «سال بین‌المللی پرستار و ماما» نام‌گذاری کرده است. در این سال، روز جهانی بهداشت بر وضعیت فعلی پرستاری در سراسر جهان تاکید دارد و قرار است سازمان جهانی بهداشت و همکاران آن توصیه‌هایی را برای تقویت نیروی کاری پرستاری و مامایی در جهان ارائه کنند تا هر کسی در هر جای کره خاکی بتواند از خدمات بهداشتی و سلامتی مورد نیاز خود به نحو مطلوب بهره‌مند شود.
بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت دستیابی به اهداف ملی و بین‌المللی مربوط به پوشش جهانی خدمات بهداشتی، سلامت مادران و کودکان، بیماری‌های عفونی و غیرواگیر از جمله سلامت روانی، آمادگی و پاسخگویی اضطراری، ایمنی بیمار و خدمت‌رسانی کامل، ارائه مراقبت‌های بهداشتی با محوریت مردم و سایر اهدافی که در این رابطه تعیین می‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.
قرار است در این روز اولین گزارش از وضعیت پرستاری در جهان توسط سازمان جهانی بهداشت ارائه شود. این گزارش دربرگیرنده یک تصویر جهانی از نیروی کار بوده و بر اساس مستندات موجود، برنامه‌ای را برای مشارکت این نیروی کار در بهبود وضعیت سلامت تمام ساکنین زمین ارائه می‌کند. همچنین دستورالعملی را برای گردآوری اطلاعات، سیاست‌گذاری، تحقیقات و سرمایه‌گذاری در این حوزه برای نسل‌های بعدی فراهم می‌کند.
قرار است در سال ۲۰۲۱ گزارش مشابهی درباره ماماها تنظیم و ارائه شود.
منابع:
پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جهانی بهداشت
پایگاه خبری فرست پست
پایگاه خبری استار آنلاین

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =