خسارت ۶۲ میلیارد ریالی باران در شمال خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- بارش‌های بهاری حدود ۶۲ میلیارد ریال در مشهد و شهرستان‌های شمالی خراسان رضوی خسارت وارد کرد.

اداره‌ کل هواشناسی خراسان رضوی ابتدای هفته جاری با صدور اخطاریه‌ای اعلام کرده بود شدت بارش‌های بهاری طی روزهای ۱۷ و ۱۸ فروردین ماه در برخی نقاط استان منجر به بروز روان آب، آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌ها می‌شود.

بر اساس اعلام فرمانداری‌ها،  شهرستان‌های مرزی و کوهستانی کلات ۳۰ میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال، درگز ۲ میلیارد ریال، سرخس دست کم ۲۵ میلیارد ریال و مشهد نیز چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال براثر این بارندگی‌ها خسارت دیده است.

خسارت ۳۰ میلیارد ریالی کلات

فرماندار کلات به خبرنگار ایرنا گفت: بارندگی در این شهرستان علاوه بر انسداد برخی راه‌های روستایی به نیمی از راه‌های عشایری و مناطق دامداری این شهرستان خسارت وارد کرد.

مهدی ناصری افزود: نیمی از راه‌های دامداری و عشایری شهرستان کلات در محلات و مناطقی که فعالیت ساکنان آن در این فصل دامداری است، مسدود شده یا آسیب جدی دیده و رفت و آمد در آنها مختل شده است.    

وی ادامه داد: اداره عشایری سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی برای رسیدگی به این راه‌ها پاسخگو نیست و از طرفی به دلیل اینکه مناطق یاد شده در بافت روستایی تعریف نمی‌شوند بنیاد مسکن و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان نیز مسوولیتی در این خصوص قبول نمی‌کنند و در عمل هیچ دستگاهی متولی مسیرهای ارتباطی یاد شده نیست.  

وی گفت: عشایر شهرستان کلات در دهستان پساکوه بخش زاوین مستقر هستند اما فعالان حوزه دامداری و به اصطلاح محلات دامداری در همه شهرستان توزیع شده و در حال حاضر یک چهارم جمعیت ۳۸ هزار نفری کلات در مناطق عشایری و  دامداری زندگی می‌کنند.

ناصری به تلف شدن ۱۰۰ راس گوسفند در بارندگی‌های اخیر اشاره کرد و افزود: در مجموع در حوزه کشاورزی و عشایری و راه‌های دامداری و عشایری این شهرستان هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال خسارت وارد شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون همه راه‌های روستایی کلات بازگشایی شده است ادامه داد: هشت میلیارد و ۳۴۰ میلیون ریال در حوزه راه‌های روستایی و سه میلیارد و ۵۱۰ میلیون ریال نیز در بخش آب و تاسیسات این بخش خسارت وارد شده است.

وی گفت: در پی بارندگی امروز نیز تعدادی از واحدهای مسکونی فرسوده در برخی روستاهای بخش‌های زاوین و مرکزی از قبیل روستاهای قلعه نو و چرم تخریب و آسفالت معابر شهری نیز دچار آب شستگی شده که خسارت وارده به منازل مسکونی حدود ۲ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

فرمادار کلات مجموع خسارت به تاسیسات شهری در این شهرستان را هشت میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: از این میزان هفت میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال سهم شهر کلات نادر و حدود یک میلیارد ریال نیز مربوط به شهر زاوین است.

مرکز شهرستان ۳۸ هزار نفری کلات در ۱۵۵ کیلومتری شمال شرق مشهد واقع است و ۱۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان در مناطق شهری و بقیه در مناطق روستایی و عشایری سکونت دارند.

خسارت ۲ میلیارد ریالی به راه‌های روستایی درگز

فرماندار درگز نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بارش‌های بهاری به‌ جز خسارت برای برخی جاده‌ها و ابنیه فنی راه‌های روستایی خسارت دیگری نداشت.

علی فراهی افزود: خسارت به پل و آبنمای روستای حسن آباد، دو آبنمای روستای قزلق و آبنمای روستای گنداب در مجموع ۲ میلیارد ریال برآورد شده است.

مرکز شهرستان ۷۵ هزار نفری درگز با چهار بخش نوخندان، لطف آباد، مرکزی و چاپشلو در ۲۵۰ کیلومتری شمال مشهد قرار دارد.

خسارت ۲۵ میلیارد ریالی در سرخس

فرماندار سرخس نیز گفت: در حال حاضر تعدادی از راه‌های روستایی سرخس مسدود است و بالغ بر ۲۵ میلیارد ریال به مجموع راه‌ها و ابنیه فنی جاده در این شهرستان خسارت وارد شده است.  

محمد رضا رجبی مقدم به تلف شدن ۱۵ راس گوسفند در این شهرستان به دلیل بارش تگرگ اشاره کرد و افزود: خسارت در بخش کشاورزی در حال ارزیابی است و با توجه به گستردگی شهرستان این روند زمان بر است.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری سرخس در ۱۸۵ کیلومتری شرق مشهد واقع است.

چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال خسارت در مشهد 

سرپرست معاونت عمرانی فرمانداری مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بر اثر بارندگی‌های اخیر بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال به تاسیسات برق رسانی این شهرستان خسارت وارد شد و برق هفت روستا نیز به صورت موقت قطع گردید.

مهدی برامکی افزود: عمده خسارت‌های وارده مربوط به بخش باغات و کشاورزی در بخش‌های احمدآباد و رضویه بود که در مجموع چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال برآورد شده است. 

وی ادامه داد: با توجه به تمهیداتی که پیش از بارش‌های اخیر از سوی شهرداری مشهد اندیشیده شده بود خسارت در حوزه تاسیسات شهری به حداقل رسید و تنها آبگرفتگی در مناطقی از قبیل شهرک شهید رجایی و باهنر مشهد روی داد.

شهرستان مشهد با ۳.۵ میلیون نفر جمعیت دارای سه بخش مرکزی، رضویه و احمدآباد است که از این تعداد سکنه سه میلیون نفر در شهر مشهد و بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر در حدود ۵۰۰ روستای این شهرستان سکونت دارند.

بارش‌های کم سابقه در فروردین ماه پارسال نیز موجب جاری شدن سیل در شهرستان‌های شمالی خراسان رضوی و تخریب بسیاری از زیرساخت‌های خدماتی، منازل مسکونی و اماکن عمومی این مناطق شد که سهم کلات، درگز و سرخس در خسارت‌های وارده بیشتر از سایر شهرستان‌های خراسان رضوی بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =