سرریز استخر و قطع راه روستا در آستارا

آستارا - ایرنا - دهیار روستای دربند بخش مرکزی آستارا از سرریز استخر ذخیره آب کشاورزی و انسداد راه ارتباطی این روستا خبر داد.

محمد مردانی روز سه شنبه در بازدید از راه روستای دربند اظهار کرد: این اتفاق به طور معمول در بارش های شدید روی می دهد و چاره آن، افزایش ارتفاع پل برای حفظ راه ارتباطی در بارش هاست.

وی افزود: با لایروبی سطح استخر توسط دستگاه های مرتبط مخالف نیستیم اما این کار باید در موسم مناسب و به صورت کارشناسانه صورت گیرد و حداقل نیمی از درآمد حاصل از فروش مصالح آن، برای عمران روستا هزینه شود.

وی ادامه داد: جمعیت روستای دربند ۸۰۰ نفر در قالب بیش از ۲۰۰ خانوار است و اکنون بعد از قطع راه روستا، برای ارتباط با روستاهای اطراف باید از اتوبان آستارا به تالش استفاده کنیم.

رئیس اداره منابع آب آستارا نیز گفت: کشاورزان روستا سطح دریچه های تخلیه استخر را برای افزایش حجم ذخیره آب، با ریختن بتن و ایجاد مانع ارتقا داده اند و این کار سبب سرریز آب استخر شده است.

آرش سیف اللهیان افزود: فرمانداری برای رفع این مشکل، طرح افزایش سطح پل راه ارتباطی را پیشنهاد کرده بود، اما مشاور فنی به دلیل ضعف پایه پل، با عملیات عمرانی افزایش ارتفاع آن مخالفت کرد.

وی ادامه داد: راهکار رفع این مشکل، لایروبی سطح استخر و برداشت موانع بتنی مقابل دریچه تخلیه و کاهش سطح دریچه است و اهالی باید در این باره با اداره منابع آب آستارا همکاری کنند.

وی بیان کرد: آب تالاب استیل نیز در حال کنترل است و مازاد آن از طریق دریچه های تخلیه به دریای خزر هدایت می شود تا از سرریز و ایجاد خسارت به اراضی کشاورزی و تاسیسات جانبی جلوگیری شود.

استخر دربند با ۱۰ هکتار و تالاب استیل با ۱۳۸ هکتار وسعت از منابع ذخیره آب کشاورزی و نقاط گردشگرپذیر آستارا در بخش مرکزی این شهرستان به شمار می روند.

اداره هواشناسی آستارا میزان بارش در شبانه روز گذشته را ۶۷ میلیمتر و دمای هوا را ۶ درجه سانتیگراد اعلام و برای سه روز آینده، آسمانی ابری با بارندگی و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی کرد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =