صادرات بیش‌از ۲ میلیون تن کالا  از طریق پایانه‌های مرزی سیستان و بلوچستان

زاهدان- ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان از صادرات ۲ میلیون و ۹۲ هزار و ۹۷۵ تن کالا توسط ۸۶ هزار و ۲۱۶ دستگاه کامیون از پایانه‌های مرزی میرجاوه و میلک در سال ۹۸ خبر داد.

 ایوب کرد روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه صادرات سال ۹۸ از پایانه‌های مرزی سیستان و بلوچستان نسبت به سال ۹۷ با یک میلیون و ۷۵۴ هزار و ۵۷۴ تن، رشد ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد، افزود: به دلیل شیوع کرونا در ماه‌های پایانی سال گذشته، تجارت بسیاری مناطق از جمله این استان با کشورهای همسایه تحت تاثیر قرار گرفت که در صورت عدم بروز این معضل جهانی، رشد بیشتری در صادرات از طریق پایانه های مرزی این استان دور از انتظار نبود.

وی گاز مایع، هیدروکربن، میلگرد، حلال شیمیایی، سیمان، گازوئیل و بنزین را عمده کالاهای صادر شده در سال گذشته از طریق پایانه‌های مرزی میلک و میرجاوه سیستان و بلوچستان ذکر کرد و گفت: بیشترین حجم صادرات این مدت با یک میلیون و ۱۳۴ هزار و ۵۹۵ تن کالا به پایانه مرزی میرجاوه اختصاص دارد که نسبت به سال ۹۷، معادل ۶۰ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان اظهارداشت: همچنین ۸۹۵ هزار و ۶۶۸ نفر مسافر در سال ۹۸ از پایانه‌های مرزی میلک و میرجاوه تردد کردند که نسبت به سال ۹۷ با ۶۷۶ هزار و ۶۹۲ مسافر، افزایش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه مبادلات تجاری مرزی یکی از شاخص‌های اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه و امرار معاش مردم مرزنشین است، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت این استان در حوزه صادرات و تجارت و نتایج ارزشمند آن نظیر کسـب درآمـد ارزی، ایجـاد فرصت‌هـای شـغلی جدیـد و افزایـش نفـوذ منطقه‌ای، رویکرد این اداره‌کل در حوزه پایانه‌های مرزی بر پایه توسعه زیرساخت‌ها و گسترش صادرات پایه ریزی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =